Údolie smrti: Archeológovia objavili ďalšie ostatky v masovom hrobe neďaleko poľského mesta Chojnice

Táto oblasť je živým dôkazom zverstiev, ktoré sa počas druhej svetovej vojny páchali.

Údolie smrti
Zdroj: Wikipedia(Włodzimierz Jastrzębski)

Údolie smrti sa nazýva región, neďaleko poľského mesta Chojnice, kde došlo počas 2. svetovej vojny k hromadným popravám, zo strany nacistov, píše portál IFLScience.

Nedávno v tomto údolí našli archeológovia nové dôkazy, poukazujúce na ohavné zločiny, ktoré sa tu vo vojnovom období odohrali. Našli sa tu snubné prstene, náboje, ale aj spálené ostatky.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Keď som bol dieťa, žil som pri údolí smrti a hral som sa tu s kamarátmi. O tridsať rokov neskôr som objavil masový hrob, kde ležalo minimálne 500 poliakov,“ Vyjadril sa doktor Dawid Kobiałka, z poľskej akadémie vied.

Nemci vtrhli na územie Poľska v októbri roku 1939. Predpokladá sa, že po invázii bolo v tomto regióne zabitých vyše 30-tisíc ľudí. Boli to Poľskí civilisti, intelektuálovia, židia, Česi, ale aj nemeckí väzni z psychiatrických liečební. V údolí smrti bolo popravených niekoľko stoviek civilistov, kvôli čomu si toto miesto vyslúžilo svoju prezývku.

Ďalší masaker sa v údolí odohral v januári roku 1945, čo bol posledný rok 2. svetovej vojny. Očití svedkovia tvrdia, že až 600 poľských väzňov bolo privedených do údolia Gestapom a následne popravených. Ich telá boli ihneď spálené, aby fašisti zakryli dôkazy o svojich zločinoch. Po vojne, na jeseň roku 1945 bolo v údolí smrti objavených 168 tiel, no každý vedel, že je to len špička ľadovca.

K masovému hrobu sa dopracovali skúmaním historických prameňov, rozhovormi s ľuďmi, žijúcimi v tomto regióne a výraznou archeologickou prácou. Chojnice sa nachádzajú v pomoranskom regióne, čo bol zároveň prvý región, kde došlo k obrovskému vyvražďovaniu zo strany nacistov. Niektorí tvrdia, že ohavnosti, spáchané v tomto regióne boli začiatkom pre iné vojnové zločiny, ktorých sa počas vojny dopustila Tretia ríša.

Objavené ostatky

V novej štúdii vedci objavili stopy spálených kostí, ktoré boli rozosiate po celom povrchu. Výskumníci sa domnievajú, že  môže ísť o spálené ostatky ľudí, ktorí patrili do odboja, bojujúceho proti nacistom.

„Predpokladalo sa, že nedošlo k objaveniu všetkých masových hrobov,“ vysvetľuje Kobiałka.

Pozorovania Lidaru, spolu s historickými fotografiami odhalili zákopy v okolí údolia smrti. Predpokladá sa, že tieto zákopy boli vykopané ešte poľskou armádou, ktorá sa pripravovala na boj s treťou ríšou. Následne však boli použité nacistami na pochovanie ešte väčšieho množstva mŕtvol. Pomocou detektorov kovov našli v okolí údolia až 349 rôznych artefaktov.

Niektoré z nich sú priamym dôkazom zverstiev, ktoré sa na tomto mieste odohrali. Ide o náboje, nábojnice, alebo iné osobné predmety, ktoré patrili obetiam.

„Najdôležitejším objavom je ženský snubný prsteň. Zistilo sa, že patril Irene Szydłowskej, kuriérke pre poľskú domovskú armádu. Jej rodina bola o objave informovaná a plánujeme im prsteň vrátiť,“ tvrdí Kobiałka.

Tím dúfa, že sa im pomocou DNA podarí odhaliť obete vojnového zločinu. Následne budú opätovne pochované v údolí smrti, z ktorého sa stane vojenský cintorín. Archeológovia chcú priniesť pravdivý obraz o tomto hrôzostrašnom konflikte, čo znamená pozrieť sa na históriu z oboch strán. Súčasné informácie nám ponúkajú pohľad na udalosti z určitého uhla no archeologický výskum by mohol priniesť niečo naviac.

Autori v štúdii tvrdia, že niektoré objavy im potvrdia historické pramene, no niektoré budú nové a porozprávajú príbeh, ktorý história nedokázala.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre