Zabudnite na Hviezdne vojny: Takto by mohol vyzerať vesmírny konflikt v najbližších 50 rokoch

Vesmírne útoky budú zámerné, pomalé a dopredu vypočítané

konflikt
Zdroj: flickr.com(Aaron Chen)

Ak ste videli Hviezdne vojny, určite si pamätáte množstvo bitiek, kedy sa vesmírne lode premávali vesmírom, ako stíhačky u nás na Zemi. Ide o tróp, ktorý sa nachádza v množstve sci-fi filmov a ukazuje nám o dosť zjednodušenú predstavu vesmírnych konfliktov. Ako by vyzerali naozaj?

Rovnakú otázku si položila aj vedkyňa, Dr. Rebecca Reesman, spolu s jej kolegom. Napísali totiž štúdiu, ktorá ma za cieľ popísať čo najrealistickejšiu predstavu vesmírneho konfliktu. Dvojica verí, že s čoraz väčšou prítomnosťou ľudí sa zvyšuje riziko pre budúce konflikty. Vo svojej práci píšu, že ak minulosť ľudstva diktuje našu budúcnosť, potom je takmer isté, že dôjde k militarizácii vesmíru. Píše o tom portál Universe Today.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Momentálne sa hovorí o vesmíre ako o mierovej zóne a toto tvrdenie podporuje aj niekoľko vesmírnych zmlúv. Existuje však reálna možnosť, že v budúcnosti nastane konflikt, týkajúci sa najmä vesmírnych zdrojov. Práve preto považovala dvojica vedcov za dôležité rozvinúť debatu o tom, ako by budúci konflikt mohol vyzerať.

„Musíme zvážiť, čo je fyzicky možné a čo je praktické. Scény z filmov, kníh, či seriálov nám ukazujú svet, ktorý sa diametrálne líši od sveta, ktorý môžeme vidieť o 50 rokov, ak nám to vôbec fyzikálne zákony dovolia,“ píšu autori v štúdii.

Predstava vesmírnej vojny

Na počiatku vesmírneho veku, uprostred studenej vojny, si svetové veľmoci predstavovali konflikt vo vesmíre podobne, ako konflikty na Zemi. Sovietsky zväz dokonca navrhol vesmírnu stanicu, ktorá by bola vyzbrojená guľometmi. Báli sa totiž útoku amerických astronautov. USA pracovalo s podobnými nápadmi.

Autori štúdie tvrdia, že ďalších 50 rokov sa budú vesmírne konflikty točiť najmä okolo útokov na satelity nepriateľa. Zároveň tvrdia, že nie každá akcia bude priamym útokom. Ciele vesmírnych útokov by sa dali rozdeliť do štyroch základných foriem. Prvou je zmätenie protivníka, ktorý by bol donútený konať v zmysle, ktorý mu môže uškodiť. Druhou je narušenie protivníkovej možnosti používať svoje vesmírne zdroje, či už dočasne, alebo trvalo. Ďalším je kompletné zničenie akéhokoľvek vesmírneho zdroja. Poslednou formou je obrana proti útokom, či už na Zemi, alebo vo vesmíre.

„Akékoľvek vesmírne útoky by boli zámerné a pravdepodobne by sa odohrávali pomaly. Vesmír je totiž veľký a vesmírne vozidlo môže uniknúť predpovedanej trajektórii jedine s veľkým úsilím. Vesmírna bitka, hlavne proti satelitom, by bola skôr matematickým cvičením,“ píše sa v štúdii.

Okrem rôznych typov útokov na satelity sa autori zamýšľajú aj nad dôsledkami úspešného útoku. V tomto prípade hrozí zvýšené riziko vesmírnych trosiek, ktoré by mohli poškodiť aj iné ciele, s ktorými daný útočník nepočítal. Zároveň poukazujú na ďalší možný dôsledok. Vojna vo vesmíre je zložitý proces, a tak by mohla napadnutá krajina zahájiť protiútok na Zemi, čo by viedlo k ďalšej vojne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre