BezpečnosťSpravodajstvo

Toto sú 3 bezpečné internetové prehliadače, s ktorými môžete minimalizovať svoju stopu na internete. Používate niektorý z nich?

Pozrite si 3 bezpečné internetové prehliadače, ktoré sú dostupné zadarmo, a vďaka ním nebudete zanechávať za sebou tak veľkú digitálnu stopu.

Súkromné informácie sú čoraz hodnotnejšou komoditou. Jednoduchým dôvodom prečo tomu tak je, je že poznanie zvykov a preferencií jednotlivcov, prináša ľuďom na druhej strane profit.

Dobrým príkladom môže byť proces nakupovania. Predstavte si, že rozmýšľate o kúpe nového telefónu, o ktorom vyhľadávate recenzie. Po otvorení prvých stránok so smartfónom na Vás začnú vyskakovať reklamy daného modelu zariadenia. Ďalším vstupným údajom môže byť história nákupov (pozn. redakcie: históriu nákupov si viete pozrieť napríklad prostredníctvom Vášho G-mail účtu za podmienky, že do obchodu ste sa prihlásili s   e-mailovým účtom) vďaka čomu je možné vyhodnotiť Vaše nákupné správania. Napríklad, že nie je pre Vás rozhodujúcim faktorom cena. Následne Vám už môže reklamný systém servírovať reklamy na telefón s cennou, ktorá je pre Vás akceptovateľná, avšak nie najvýhodnejšia.

Aj keď je takmer nemožné úplne sa z  internetu „odstrániť“, existuje niekoľko spôsobov, ktoré môžete urobiť, aby ste znížili svoju informačnú stopu.

Nižšie Vám prinášame zoznam 3 internetových prehliadačov, vďaka ktorým svoji informačnú stopu môžete minimalizovať na minimum.

Bezpečné internetové prehliadače

Tor Browser

Prvým skutočne anonymným internetovým prehliadačom je Tor Browser. Preslávený je aj preto, že sa využíva hlavne pri navštevovaní „Dark webu“. Funguje na princípe, že  komunikácia medzi Vašim počítačom a serverom prebieha cez stovky ďalších medzičlánkov. Vo výsledku je tak zabránené tomu, aby cieľová stránka zistila Vašu polohu, a zároveň aby ste mohli navštevovať aj blokované stránke. Prehliadač dokonca netreba mať ani fyzicky nainštalovaný v počítači, postačí ho mať aj na USBčku, z ktorého ho viete spustiť. Prehliadač Tor Browser je založený na jadre Firefox.

Prehliadač stiahnete z webstránok Tor Browser.

Epic Browser

Hlavným rozdielom medzi internetovým prehliadačom Epic Browser a  Tor Browser je v tom, že Epic je založený ja jadre prehliadača Chrome, dokonca aj jeho vzhľad je veľmi podobným. Je jedným z mála prehliadačov, ktorý blokuje reklamy, sledovacie služby (napr. Google Analytics), ťažbu kryptomien pomocou Vášho počítača, a podobne. Zároveň v bezplatnej verzii ponúka 8 VPN sietí.

epic-browser
Zdroj: Epic

Prehliadač stiahnete z webstránok Epic Browser.

SRWare Iron Browser

Tretím internetovým prehliadačom, ktorý ponúka anonymitu je SRWare Iron Browser. Tento internetový prehliadač mnohí volajú aj „Prehliadačom budúcnosti“. Dôvodom je, že ponúka vysokú úroveň ochrany súkromia a bezpečnosti pri surfovaní po internete. Prehliadač totiž nevytvára žiadne unikátne ID používateľa pri  začatí relácie.

Prehliadač stiahnete z webstránok SRWare Iron Browser.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Bezpečné internetové prehliadače internetový prehliadač

Martin Borko

Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk, ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webové stránky na Slovensku.
Close
Close