SpO2: Môžeme veriť fitness náramkom, ktoré merajú hodnotu kyslíku v krvi?

Na čo je hodnota SpO2 dobrá a pomôže nám ju vedieť aj v bežnom živote?

SP02
Zdroj: Huawei

Moderné fitness náramky dokážu monitorovať širokú škálu údajov. Dokážu napríklad zistiť, koľko kyslíka sa dokáže absorbovať do svalov, čo je mimoriadne užitočný údaj, a to hlavne pre športovcov.

Podobné merania sú niečo, čo si nemusí každý všimnúť, hlavne kvôli ich zložitému názvu. Jedným z nich je aj hodnota SpO2, čo je meranie hodnoty kyslíku v krvi. My ľudia, potrebujeme kyslík k životu a k správnemu fungovaniu orgánov, čiže čím viac kyslíku v krvi máme, tým lepšie. Meranie hodnoty kyslíka v krvi ponúka čoraz viac fitness náramkov a bežný človek by mal mať túto hodnotu v rozmedzí od 95 do 99%. Znamená to, že približne 95 až 99% krviniek prepravuje kyslík. Lenže sú merania fitness náramkov správne? Téme s venuje aj portál Android Authority.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Meranie SpO2 sa točí okolo hemoglobínu. Zjednodušene povedané, ide o červené krvinky, ktoré obsahujú kyslík a roznášajú ho do celého tela. Telo svoje zásoby kyslíku dopĺňa prirodzeným spôsobom, čo je v tomto prípade pravidelné dýchanie. Keď sa nadýchneme, kyslík sa dostane do tela cez nos alebo ústa. Dostáva sa do pľúc, kde sa prostredníctvom jemnučkých cievok dostáva do krvi. Pri cvičení alebo inej fyzickej námahe, sa množstvo kyslíku, ktoré potrebujeme zvyšuje, a to sa prejavuje na zrýchlenom dýchaní, či zvýšenej frekvencii srdcového tepu.

Honor Band 5i
Monitorovanie kyslíku v krvi. Zdroj: vosveteit.sk

Fitness náramky dokážu pozorovať hemoglobín prenášajúci kyslík pomocou svetla určitej vlnovej dĺžky. Spravidla ide o infračervené svetlo, ktoré umožňuje citlivému fotodetektoru vidieť hemoglobín vo vašich žilách. Fitness náramky pracujú na podobnom princípe ako pulzný oximeter, čo je zariadenie, ktoré tiež meria hodnotu kyslíka v krvi. Rozdiel medzi nimi je ten, že pulzný oximeter sa umiestňuje na špičku prsta, čo je najlepšie miesto odkiaľ možno tieto údaje zistiť, zatiaľ čo fitness náramky nosíme na zápästí.

Výsledok môže skresliť viacero premenných

Nejde však len o polohu zariadenia. Výsledný údaj môže ovplyvniť množstvo faktorov, napríklad odtieň kože, svetlo, či pohyb. Rovnako treba dodať, že hodnoty ako také môžu skresliť aj ďalšie premenné. Ide napríklad o problémy s krvným obehom so zlým prietokom krvi v končatinách, čo spôsobuje, že končatiny sú chladnejšími ako je normálne. Samozrejme, na výsledok vplýva aj kvalita samotného senzora. Fitness náramky majú však jednu výhodu, že sa môžu pokúsiť výslednú hodnotu skresliť pomocou chytrých algoritmov. Napríklad pri športe môžu využiť údaje z akcelerometra alebo gyroskopu, aby negovali napríklad nepresnosti merania, ktoré vznikli pohybmi ruky a podobne. 

Hlavne pre potápačov, či horolezcov

Vo všeobecnosti však platí, že by sme nemali údajom z fitness náramku dôverovať, pretože nemusí ísť vždy o presné merania. Zároveň je hodnota kyslíku v krvi nepodstatný údaj. Áno, vyššie hodnoty znamenajú že sme zdravší, no v obyčajnom živote nie sú tieto hodnoty až tak podstatné. Hodnota kyslíku v krvi je užitočná najme pre profesionálnych potápačov, či horolezcov alebo ľudí s dýchacími ťažkosťami.

Meranie kyslíku v krvi však môže byť dobrým indikátorom syndrómu spánkového apnoe. Ide o poruchu, ktorá vedie k zobúdzaniu sa uprostred noci kvôli ťažkostiam s dýchaním. Ľudia, ktorí touto poruchou trpia sa zobudia uprostred noci a lapajú po vzduchu, no často si to ani neuvedomujú. Výsledok je, že sa zobúdzajú extrémne unavení. V tomto prípade pomôže zariadenie, ktoré meria hodnotu SpO2 aj počas noci. Vďaka tomu môžete zistiť, či trpíte aj vy touto poruchou a prípadne kontaktovať lekára.

Vo všeobecnosti môžeme však povedať, že hoci chytré hodinky, či fitness náramky nie sú vo väčšine prípadoch schopnými ponúknuť mám 100%-výsledok, ale môžu byť indikátorom, že niečo nie je v poriadku. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre