SpravodajstvoVeda a výskum

VO2 max: Čo to je a aká hodnota je považovaná pri bežnom človeku za normálnu?

S funkciou monitorovania VO2 max prichádzajú aj niektoré fitness náramky. Čo to ale znamená?

Naše telo potrebuje kyslík neustále. Potrebujeme ho na to, aby sme sa mohli hýbať, rozmýšľať, či tráviť jedlo. Športovci sa už možno stretli s pojmom VO2 max, čo je jeden z najlepších ukazovateľov športovej výkonnosti, píše portál Android Authority.

VO2 max je rýchlosť spotreby kyslíka, ktorá sa môže merať v mililitroch spotrebovaného kyslíka na kilogram telesnej hmotnosti za minútu, ale aj v litroch kyslíka za minútu. Čím vyššia je táto hodnota, tým viac kyslíka sa do svalov dostane. Vyššie hodnoty sa preto spájajú s lepším fyzickým stavom, väčšou energiou a celkovo lepším zdravím. Lenže ako zistíme našu hodnotu VO2 max? Dobrou správou je, že meranie ponúkajú aj niektoré fitness náramky.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hodnota VO2 max je veľmi užitočná pre športovcov. Výsledná hodnota je závislá na množstve kyslíka, ktorý vdýchneme, množstva kyslíka, ktoré si z krvi zoberú orgány, počet červených krviniek a maximálneho srdcového výdaja. Hodnota VO2 max predpovedá aerobický výkon človeka. Ide o aktivity, ako napríklad beh na dlhé trate, ktoré sú závislé na tomto výkone.

Spotreba kyslíku

Pri behu telo čerpá energiu z dostupných zdrojov vo svaloch a krvi a keď táto energia dôjde, začne páliť tuk. Vtedy sa človek dostane do spaľovacej fázy a mohol by pokračovať ešte dlhšie, ak si udrží správne tempo. Ak človek zrýchli a jeho tep prekročí istú hodnotu, telo sa prehodí do režimu, kedy čerpá energiu zo svalov. Vtedy začne postupný nárast vodíka v svaloch, ktorý ho donúti spomaliť.

Hodnota VO2 max je priamo prepojená s hranicou, za ktorou sa naše telo prepne do režimu čerpania energie zo svalov. Čím vyššia je hodnota, tým rýchlejšie môže človek behať bez toho, aby vyhorel. Lenže ako merajú fitness náramky hodnotu VO2 max? V prvom rade treba uviesť, že ide len o odhad a nie o presné meranie. Existujú však metódy, pomocou ktorých si môžete orientačnú hodnotu VO2 max vypočítať a na to sa spoliehajú aj fitness náramky.

Jedna z metód používa pomer maximálnej hodnoty tepu pri cvičení a frekvenciu tepu, keď je telo v pokoji. Tento výsledok sa ešte násobí na základe veku, pohlavia, choroby, či iných faktorov. Ďalšou z metód je Cooperov test, čo je klasická „dvanásťminútovka.“ Cieľom je za daný čas zabehnúť čo najviac, no ide o veľmi nepresné údaje, ktoré môžu byť ovplyvnené silou nôh, či dĺžkou kroku. Nopak Rockportov test zbiera údaje na základe kilometrovej prechádzky.

Na rovnakom princípe pracujú aj fitness náramky, ktoré vám ukážu hodnotu VO2 max až po niekoľkých behoch, alebo prechádzkach. Až potom vám poskytnú hodnotu, ktorá je len odhadom a nemusí byť presná. Žiadny náramok totiž nemá prístroje na to, aby dokázal zistiť presnú hodnotu spotreby kyslíku a nemá ani váš lekársky záznam. Pracujú však s obrovským množstvom dát, ktoré im pomáhajú získať čo najpresnejší odhad.

Čo je normálna hodnota VO2 max? Pre bežného človeka je čokoľvek od 30 do 60 litrov kyslíka za minútu považované za normálnu hodnotu. Samozrejme, závisí to od viacerých faktorov. Nižšie si môžete pozrieť tabuľku s normálnymi hodnotami pri bežnom človeku v závislosti od veku a pohlavia.

Vek Muži Ženy
10-19 47-56 38-46
20-29 43-52 33-42
30-39 39-48 30-38
40-49 36-44 26-35
50-59 34-41 24-33
60-69 31-38 22-30
70-79 28-35 20-25

Ak by ste chceli svoje skóre zlepšiť, pomôže akýkoľvek tréning zameraný na výdrž.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close