Slnečná sústava bude v budúcnosti čeliť stretu s ďalšou hviezdou

Kedy sa ku nám hviezda dostane a aké následky by to mohlo mať?

cerveny trpaslik_ilustracia
Zdroj: Pixabay.com (Fabuloussavers)

Predpokladá sa, že trpasličia hviezda Gliese 710 sa v budúcnosti stretne s našou Slnečnou sústavou. Trpasličia hviezda obieha stred našej galaxie v rovine, ktorá sa pretína s dráhou nášho Slnka, tvrdí YouTube kanál Cosmoknowledge.

Podľa súčasných kozmologických modelov sa predpokladá, že hviezda svojou dráhou pretne Oortov oblak, ktorý sa radí medzi najvzdialenejšie časti našej sústavy. Podľa vesmírneho observatória Gaia by hviezda mala prejsť okolo našej sústavy vo vzdialenosti 14-tisíc astronomických jednotiek od Slnka (pozn. redakcie: astronomická jednotka je vzdialenosť Zeme od Slnka, ktorá sa rovná približne 150 miliónov kilometrov).

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Blízke stretnutie

Vzdialenosť, v ktorej by sa mala trpasličia hviezda Gliese 710 nachádzať, je približne 20-krát menšia, ako vzdialenosť hviezdy Proxima Centauri, najbližšej známej hviezdy od Slnka. Proxima Centauri sa od nás nachádza približne 4-svetelné roky. V súčasnosti sa od nás hviezda nachádza 63.8-svetelných rokov, no do blízkosti našej sústavy by sa mala dostať za 1.2-miliónov rokov.

Blízky prelet trpasličej hviezdy Gliese 710 by mohol narušiť Oortov oblak a vyslať množstvo objektov do vnútornej časti Slnečnej sústavy. Objavujú sa aj teórie, ktoré tvrdia, že prelet hviezdy by mohol vyslať asteroid na kolíznu dráhu so Zemou. Astronómovia Filip Berski a Piotr Dybczyński tvrdia, že Gliese 710 bude najväčším rušivým stretom v histórii ale aj budúcnosti Slnečnej sústavy.

Astronóm Vadim Bobylev vo svojom výskume uviedol, že šanca preletu trpasličej hviezdy Gliese 710 našim Oortovým oblakom je až 86%. Predpokladá, že má Oortov oblak guľový tvar. Bobylev svoj výskum publikoval na internetovom portáli arXiv. Zároveň uvádza, že odhadnúť v akej vzdialenosti hviezda preletí je mimoriadne ťažké. Údaje totiž závisia od súčasnej pozície a rýchlosti objektu.

Gliese 710 však nebude prvou hviezdou, s ktorou mala naša sústava blízke stretnutie. Predpokladá sa, že pred 70-tisíc rokmi sa cez Oortov oblak prehnala aj Scholzova hviezda.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre