„Zatúlané“ hviezdy prelietajú popri nás oveľa častejšie, ako sme si doposiaľ mysleli

Najznámejším prípadom takejto hviezdy je Scholzova hviezda

NASA cerveny trpaslik red_dwarf
Zdroj: NASA's Goddard Space Flight Center

Zhruba každých 50-tisíc rokov prejde blízko našej sústavy zatúlaná hviezda. Väčšina z nich preletí popri nás bez povšimnutia, no existujú prípady, kedy zaberie na našej oblohe výrazné miesto a narobí chaos medzi drobnými kométami.

Najznámejším prípadom takejto hviezdy je Scholzova hviezda. Dnes ide o binárnu sústavu malých hviezd, no ich dráha naznačovala, že pred 70-tisíc rokmi preletela Oortovým oblakom, zoskupením drobných ľadových telies na samom okraji Slnečnej sústavy. Niektorí astronómovia zastávajú názor, že prelet tejto hviezdy vyslal niekoľko týchto telies do vnútorných častí sústavy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prelety zatúlaných hviezd

Scholzova hviezda je relatívne malá a rýchlo sa pohybujúca, čiže dopad na našu sústavu bol minimálny. Nedávno ale vedci zistili, že takéto druhy stretnutí sa stávajú oveľa častejšie, než si doteraz mysleli. Scholzova hviezda nebol prvý prelet hviezdy a nebude ani posledný. Ak sú predpovede vedcov správne, v nie tak vzdialenej budúcnosti nás čaká oveľa dramatickejšie stretnutie. Píše o tom portál Astronomy.

„Scholzova hviezda nemala veľký dopad na našu sústavu, avšak v minulosti okolo nás prešli hviezdy, ktoré boli oveľa masívnejšie,“ vyjadril sa astronóm Eric Mamajek z NASA.

Hviezdu objavili v roku 2013 a hneď zaujala ich pozornosť. Od nás bola vtedy vzdialená len 20 svetelných rokov, no pretože bola tmavá, vedci si ju doteraz nevšimli. Zmerali jej rýchlosť, aby zistili, akým tempom sa od nás pohybuje. Za chvíľu poznali odpoveď.

Scholzova hviezda
Zdroj: Astronomy (Roen Kelly)

„Do 10 minút sme vedeli, že táto hviezda preletela popri Slnku vo vzdialenosti okolo 3 svetelných rokov. Prakticky preletela našim susedstvom,“ dodáva Mamajek.

Mamajek sa už prestal venovať prípadu Scholzovej hviezdy, no jeho prácu prebrali iní astronómovia. Tí vypočítali, že za nasledujúcich 15-miliónov rokov prejde vo vzdialenosti 15 svetelných rokov takmer 700 zatúlaných hviezd. Taktiež zistili, že každých milión rokov má prejsť okolo 20 hviezd vo vzdialenosti len pár svetelných rokov.

Scholzova hviezda bola najbližšou hviezdou, aká sa kedy k Slnku dostala, no vedci predpokladajú, že niekoľko hviezd by sa malo dostať do podobnej vzdialenosti. V prípade, že by sa ku nám dostala veľká, pomalá hviezda, znamenalo by to veľké narušenie celej našej sústavy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre