Rozšírené mýty o „anonymnom“ prehliadaní internetu v režime inkognito, ktorým mnohí z nás mylne veria

Inkognito režim s anonymitou vskutku nemá okrem „mena“ mnoho toho spoločného

myty o rezime inkognito
Zdroj: Vosveteit.sk

Inkognito, resp. anonymný režim prehliadania internetu nemá moc spoločné so skutočnou anonymitou. Vedeli ste, že viac ako polovica používateľov internetu sa mýli v tom, čo vlastne Inkognito režim robí? Mnohí z nás si myslia, že tento režim ponúka anonymitu. Čiastočne je to pravda, ale skutočne len čiastočne. Poďme sa pozrieť na najčastejšie mýty, ktoré sa spájajú s týmto režimom.

Mýtus 1: Anonymný režim Vás spraví anonymným počas prehliadania internetu

V skutočnosti Anonymný režim Vás nedokáže ochrániť pretým, aby mohla byť Vaša poloha, meno, aktivita na internete a podobne poodhalené. Ani nezabráni tomu, aby o Vás internetové stránky či rôzne služby prestali zbierať informácie. Tak isto mnoho ľudí verí, že Anonymný režim schová aktivitu pred očami zamestnávateľa. Bohužiaľ, nie je to pravda. Väčšina zamestnávateľov má svoje zariadenia napojené vo vlastnej sieti, prostredníctvom ktorej je možné monitorovať veškerú aktivitu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Mýtus 2: Anonymné prehliadanie internetu schová Vašu IP adresu

Anonymné prehliadanie internetu Vašu IP adresu neschová. Je to mýtus, ktorému verí mnoho ľudí. Skúste jednoduchý test. Otvorte si režim Inkognito a otvorte si stránku „whatismyipaddress.com“. Vaša IP adresa bude rovnakou ako v prípade bežného prehliadania internetu.

myty o anonymnom perhliadani internetu
Zdroj: Vosveteit.sk

Mýtus 3: Anonymný režim schová Vašu polohu

Tiež ide o mýtus, ktorý si viete otestovať na vlastnej koži. Urobíte tak pomocou služby vyššie, kde sme si pozerali, či Anonymný režim schová IP adresu.

Mýtus 4: Anonymné prehliadanie internetu odstráni z počítača všetky stopy správania sa na internete

Anonymné prehliadanie internetu funguje tak, že Vás prehliadač nechá prezerať internet bez toho, aby sa ukladali cookies súbory a história prehliadania do zariadenia. V prípade, ak  si stiahnete nejaký súbor pomocou tohto režimu, tak ten zostane aj naďalej uložený v počítači a to aj vtedy, keď ste režim vypli. Rovnako aj keď pridáte stránku do zoznamu záložiek, tak tá zostane uložená.

Mýtus 5: Anonymný režim nezobrazuje žiadnu históriu prehliadania internetu

V skutočnosti anonymné prehliadania ukazuje históriu počas aktívneho prehliadania internetu. Znamená to, že pokiaľ ste v tomto režime a navštívite stránku „A“ a potom „B“, tak pokiaľ nevypnete režim inkognito, tak  bude Vaša história prehliadania dostupnou (pozn. redakcie: len vo vybraných prehliadačoch).

inkognito rezim historia prehliadania
Zdroj: Vosveteit.sk

Mýtus 6: Anonymné prehliadanie Vás ochráni pred Spywarom

Ľudia si myslia, že ich inkognito chráni pred vírusmi a škodlivým softvérom. V skutočnosti Vás anonymné prehliadanie internetu neochráni lepšie pred žiadnym nebezpečným softwarom v porovnaní s bežným prehliadaním internetu.

Mýtus 7: Po prihlásení sa do služieb, nebudú ich poskytovatelia vidieť čo robíte

Jedným z častých mýtov, s ktorým sa môžete stretnúť je tvrdenie, že Inkognito režim schová Vašu aktivitu v jednotlivých službách. Nie, nie je to pravda. Inkognito režim len neukladá Vaše cookies súbory, heslá, informácie z formulárov, či dočasné súbory, ktoré sú ukladané do zariadenia.

Čo teda robí režim Inkognito?

Režim inkognito vo všeobecnosti odstraňuje informácie o Vašej aktivite na internete po zavretí tohto režimu, ktorá sa ukladá lokálne do zariadenia. Znamená to, že Váš súrodenec, brat, rodič a podobne, neuvidí to čo ste robili v počítači (ak ste nesťahovali dáta a neodstránili ste ich následne), avšak internetový prevádzkovateľ, zamestnávateľ, internetové stránky a podobne, vidia všetko ako doposiaľ.

vpn zadarmo rizika
Zdroj: Pixabay.com (FotoArt-Treu)

V prípade, ak chcete zvýšiť svoju anonymitu, tak najefektívnejším riešením sú VPN služby. Tie robia v podstate to, že príkazy (napr. otvorenie stránky) posielajú na svoje servery, a následne z týchto serverov ide požiadavka na otvorenie stránky. Stránky po tom vidia, že požiadavka neprišla od Vás, ale zo servera VPN služby. Tu však treba dodať, že aj samotné VPN služby môžu sledovať Vašu aktivitu. Najčastejšie sa s týmto problémom môžete stretávať v prípade bezplatných a menej známych služieb. Zároveň tiež treba dodať, že VPN služby automaticky neznamenajú, že človek je nevystopovateľným. V rámci komunikácie je len pridávaní ďalší medzičlánok. Druhým dychom však treba dodať, že pribúdajúcimi medzičlánkami je Vaše odhalenie náročnejšie a je na to potrebné viac vedomostí a zručností.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre