Viac ako 50% používateľov sa mýli v tom ako funguje Inkognito mód. Patríte medzi nich aj Vy?

Ľudia stále nechápu koncept prehliadania internetu v režime Inkognito. Podľa štúdie “Your Secrets Are Safe” konceptu nechápe viac ako 50% respondentov.

Inkgnito rezim
Zdroj: Vosveteit.sk

Známy Youtuber ThioJoe vo svojom videu na serveroch Youtube poukazuje na mylné pochopenie používateľov režimu Inkgonito v internetovom prehliadači. Hovorí, že až 56,3% ľudí sa mýli v tom, čo Inkognito režim robí.

Hneď v úvode treba povedať, čo to vlastne režim Inkognito je. Keď si otvoríte internetový prehliadač Google Chrome v režime Inkognito tak sa na úvodnej strane píše (verzia prehliadača: 77.0.3865.90 (Official Build) (64-bit)):

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Ste v režime inkognito
Teraz môžete prehliadať internet súkromne a iní ľudia, ktorí používajú toto zariadenie, neuvidia vašu aktivitu. Stiahnuté súbory a záložky sa však uložia. Dozvedieť sa viac (pozn. redakcie: Google preklik na viac informácií o režime Inkognito)

Prehliadač Chrome neuloží nasledujúce informácie:
Vaša história prehliadania
Súbory cookies a údaje stránok
Informácie uvedené vo formulároch

Vaša aktivita môže byť stále viditeľná pre:
Webové stránky, ktoré navštívite
Vášho zamestnávateľ alebo školu
Vášho poskytovateľ internetových služieb“

Inými slovami, Google Chrome v režime Inkognito izoluje všetky Vašu históriu prehliadania, cookies súbory a informácie s formulárov do separátnej zložky, ktorá sa nikde neukladá. To je všetko. Mnoho ľudí však tomuto konceptu prehliadania internetu nerozumie. Podľa štúdie “Your Secrets Are Safe: How Browsers’ Explanations Impact Misconceptions About Private Browsing Mode”, na ktorú Thio Joe upozorňuje, až 56,3% účastníkov prieskumu verí, že prehliadanie internetu je kompletne anonymné. A to dokonca aj v prípade, ak sú prihlásení v Google službách.

Ďalším zaujímavým výsledkom štúdie je, že viac ako 22% respondentov si myslí, že v režime Inkognito ich nemôže sledovať zamestnávateľ, a dokonca ani vláda. Samozrejme, myslieť si toto je nonsens. V tomto prípade je dôležitá IP adresa. Inými slovami, to čo robíte nevidí iný používateľ počítača, ale ostatní, ktorí majú prístup k logom IP adries to môžu vidieť.

Štvrtina respondentov štúdie sa zas domnieva, že v Inkognito režime nie je vidno IP adresy.  Štúdia ďalej hovorí, že 27,1% respondentov si myslí, že Inkognito režim im ponúka väčšiu ochranu pred škodlivým softvérom ako sú napríklad vírusy či malvér. Ďalej, 40% percent respondentov sa mylne domnieva, že vďaka Inkognito režimu nie je možné odhadnúť ich polohu. Samozrejme,  je to mýtus.

Na základe tejto štúdie je možné teda hovoriť, že veľká časť populácie  celkom nerozumie tomuto konceptu prehliadania internetu.


Pozn. redakcie: štúdia „How Browsers’ Explanations Impact Misconceptions About Private Browsing Mode“ analyzovala správanie 460-respondetov, ktorí sa do štúdie zapojili pomocou systému Amazon’s Mechanical Turk. Všetci respondenti boli z USA.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre