RecenzieSamsungSpravodajstvo

RECENZIA: Samsung Galaxy Z Flip 3 je zatiaľ najkvalitnejším „véčkom“, aké nájdeme na trhu

Keď do „véčka“, tak potom Galaxy Z Flip 3. Pozrite sa na našu recenziu, kde sa vám pokúsime sprostredkovať to, aký tento smartfón je.

Skladacie smartfóny na nás útočia zo všetkých strán, najmä tie od spoločnosti Samsung. Vo všeobecnosti sa nepokladám za nadšenca skladacích telefónov, lebo v nich zatiaľ nevidím väčší zmysel. Za mňa ide vo väčšine prípadov o akého si „mačkopsa“. Teda nie je to ani klasický smartfón a ani plnohodnotný prenosný počítač, na ktorom je radosť vykonávať bežnú prácu. Nie tak dávno mi rukami prešiel Galaxy Z Fold 3, ktorý mierne zmenil moje zmýšľanie na tento typ zariadení. Dôvodom bol najmä technologický posun v podobe konštrukcie, kde som sa už nebál so smartfónom konečne pracovať a v kombinácii s možnosťou prepojenia zariadenia s externou obrazovkou, mi telefón dával už zmysel. V závere recenzie som však písal, že pri cene, za ktorú sa predáva, má zmysel len pre určitú skupinu ľudí a nie pre každého. 

Najnovšie sa  mi do rúk dostal ďalší smartfón, ktorý rovnako patrí do kategórie skladateľných. Je ním Galaxy Z Flip 3. Tento smartfón však na rozdiel od Z Fold 3, je „véčkom“. Ide teda o telefón s klasickými tvarmi, hoci mierne užší, ktorý sa dá zložiť. Nižšie sa vám pokúsim sprostredkovať skúsenosti, aké som s týmto telefónom mal. Pevne verím, že vám pomôžu pri rozhodovaní sa, či si ho kúpiť, alebo nie. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Konštrukcia zariadenia je úplne niekde inde, ako v prípade predošlých generácií 

Pri cene zariadenia okolo 1-tisíc €, by ste očakávali, že všetko musí byť dokonalé. Nie je tomu tak vždy. V prípade Flipu sa však nemusíte báť, všetko je tak, ako má byť. Z Flip 3 podľa môjho názoru, pri porovnaní kvality spracovania konštrukcie s predošlou generáciou, je úplne niekde inde. Rovnako ako pri Folde, tak aj pri Flipe v tomto prípade som sa už konečne nebál pracovať so smartfónom, že ho poškodím a to aj pri hrubšom zaobchádzaní. Nejde pritom len o spracovanie konštrukcie, ale i displeja. Displej už nepôsobí tak mäko a nemusíte sa báť, že by ste do neho urobili napríklad ryhu po prechode nechtom, prípadne ak ho položíte displejom smerom na stôl, že by sa poškodil. Rovnako sa mi páčia aj drobné výbežky po hranách displeja, ktoré bránia tomu, aby sa displej pri sklápaní dotýkal, či udieral o seba. 

Samsung Galaxy Z Flip 3_recenzia_pant ohybania
Zdroj: Vosveteit.sk

Rovnako musím pochváliť použité materiály, ktorými sú kov a sklo. Pridávajú zariadeniu ako takému šmrnc luxusu. Na druhej strane musím povedať, zadná stena je lapačom odtlačkov prstov. Okrem iného pri konštrukcii treba spomenúť, že zariadenie dostalo do vienka aj zvýšenú odolnosť a to v podobe IPX8, ktorá hovorí o tom, že telefón môžete kludne ponoriť aj do vody a to až do hĺbky 1,5 metra. Samozrejme, ale neznamená to, že sa s ním môžete sprchovať, či skákať do vody. Pri vyššom vyvinutí tlaku, môže dôjsť k vniknutiu vody do teľa telefónu. Rovnako treba povedať, že táto certifikácie hovorí len o odolnosti voči vode, ale nie voči prachu.

Samsung Galaxy Z Flip 3_recenzia_zadna stena
Zdroj: Vosveteit.sk

Displej, tak to je teda paráda!

Čo Samsung vie robiť, tak to sú displeje. Tie robí skutočne špičkové a to sa musím priznať, že nie som „fanúšikom spoločnosti“, že by som vychvaľoval „lebo Samsung“. Okrem iného, ako som už vyššie naznačil, že odolnosť displeja je vyššou (podľa výrobcu až o 80%), tak 6,7“ obrazovka s FULL HD+ rozlíšením, priestrelom pre prednú kameru a 120Hz zobrazovacou frekvenciou, je proste jedným slovom: paráda. Displej zároveň disponuje technológiou adaptívneho prispôsobenia Hz čo znamená, že smartfón vie v prípade potreby znížiť frekvenciu snímok obrazovky na úroveň 10Hz. Funkciu oceníte najmä pri statickom obraze, vďaka čomu dochádza k nižšej spotrebe energie. Čo sa Samsungu však nepodarilo vyriešiť, je priehlbina v strede obrazovky. Mne osobne nevadila a dokonca sa mi to aj páči na dotyk, že je tam „dačo iné“, ale na druhej strane, môže sa vám niekedy stať, že displej budete mať tak natočený, že v danej časti budete vidieť okrem obrazu, aj odtieň odrazu nejakého objektu, napríklad žiarovky. Zároveň musím spomenúť, že maximálna svietivosť displeja je na slnku 1200 nitov, čo je dostatočná hodnota na to, aby bol displej plne viditeľným aj na priamom slnku.

Samsung Galaxy Z Flip 3 recenzia_displej
Zdroj: Vosveteit.sk

Jednu vec však musím spomenúť a to je, keď používate polarizačné okuliare, tak na displej sa nepozerá dobre. Dôvodom je, že displej uvidíte cez tento typ okuliarov dúhovo sfarbený. Tu však musím povedať, že s podobnými problémy sa stretnete aj v prípade bežných displejov, kde však tento problém nie je tak vypuklým. Nemôžem ešte nespomenúť jeden neduh, ktorým je prach, ktorý sa dostáva na povrch obrazovky vo vrecku nohavíc, keď je telefón sklopený. Spôsobené je to drobnými výbežkami, ktoré bránia, aby sa časti displeja navzájom dotýkali pri zložení telefónu. Nie je to však žiadna katastrofa, len sa treba pripraviť na to, že displej bude potrebné oveľa častejšie čistiť, ako pri bežnom telefóne. Samozrejme, nemôžem nespomenúť aj vonkajší displej, ktorý o niečo v porovnaní so svojim predchodcom, podrástol. Ide o šikovného pomocníka, ak sa chcete pozrieť na čas a nechcete otvárať zariadenie, chcete mať rýchly prehľad o notifikáciách (pozn. na ktoré cez vonkajší displej neviete reagovať), či chcete využiť na zachytenie selfie fotografie zadný fotoaparát, vtedy ho môžete využiť ako hľadáčik. Rovnako displej ponúka aj užitočné widgety, napríklad s hudbou, budíkmi, diktafón a ďalšie.

Mimochodom, zariadenie je možné používať aj v režime Flex, kedy ho necháte na pol ohnuté. Ide o celkom zaujímavú funkciu, ak sa chcete napríklad odfotiť, ale nie je tam nikto naokolo, kto by vám podržal telefón. Prípadne chcete natáčať video, vďaka čomu viete stabilizovať smartfón a podobne. Osobne som sa častokrát prichytil, ako mám v tomto režime telefón položený vedľa notebooku a pri práci som jedným očkom sledoval rôzne relácie. Väčšie využitie, ktoré by mi dávalo v praxi zmysel, som však pre tento režim nenašiel. Na druhej strane si viem predstaviť, že tento režim by mohli kľudne využívať YouTuberi, či streameri.

Galaxy Z Flip 3_recenzia_rezim Flex
Zdroj: Vosveteit.sk

Batéria určite nie je ťahúňom smartfónu

Kde sa Samsungu nepodarilo ma presvedčiť, je batéria. Tá má totiž kapacitu len 3 300 mAh, čo môže vystrašiť mnohých potencionálnych používateľov smartfónu. Pri 120Hz displeji, procesore Snapdragon 888, 5G a podobne, je to žalostne málo. Šťava, ktorá poháňa zariadenia, doslova mizne, ak ste aktívnym používateľom zariadenia. Ide o klasiku v podobe „jedno dňového zariadenia“, ktoré ráno vytiahnete z nabíjačky a večer ho dáte nabíjať. Ak však so smartfónom narábate skutočne aktívne, sledujete napríklad videá na internete, hráte hry a podobne, tak sa pripravte, že ho budete nabíjať ešte pred odchodom z práce. Na druhej strane, ak patríte medzi priemer, čo „fejsbúkuje“, trávi čas na Messengeri, tak s ním pohodlne vydržíte fungovať jeden deň. Aby som nezabudol, kde ma zariadenie sklamalo, je rýchlosť nabíjania. Smartfón ponúka totiž len výkon nabíjania pri 15W, čo je na takto drahý smartfón, myslím si, prešľap (veď už aj telefóny s cenovkou okolo 250€ ponúkajú 30W+, tak prečo Samsung?!). Smartfón na 100% z 0% nabijete približne za 100 minút, na úroveň okolo 75%, zariadenie nabijete za 1 hodinu. Poteší však prítomnosť bezdrôtového nabíjania, avšak rovnako, výkon nie je najväčším, 10W. Tiež treba spomenúť, že telefón disponuje aj reverzným nabíjaním, ale na druhej strane, veľa šťavy na rozdávanie, nemá.

Čo musím inak pochváliť je, že Samsung implementoval do zariadenia ešte jeden sekundárny reproduktor, ktorý je umiestnený nad prednou kamerou. Ten hrá skutočne hlasito a skvelo dopĺňa hlavný reproduktor. Rovnako treba povedať, že v porovnaní s predchodcom, kde bol len jeden reproduktor, je to „nebe a dudy“. Potešia dokonca aj basy, ktoré však nie sú ako z veľkého reproduktora, ale na smartfón, nemôžem povedať jedno krivé slovo. Oceníte to najmä pri sledovaní rôznych videí, napríklad počas raňajok, kedy si pozriete na smartfóne správy, či pri počúvaní rôznych podcastov a podobne, kde je cítiť prítomnosť dvoch reproduktorov.

samsung Galaxy Z Flip 3_recenzia_predna selfie kamera
Zdroj: Vosveteit.sk

Výkon zariadenia a konektivita

Čo sa týka výkonu, tak ako som už vyššie naznačoval, tak smartfón je poháňaný aktuálne jedným z najvýkonnejších procesorov na trhu, Snapdragonom 888 v kombinácii s 8GB RAM, či úložiskom typu UFS 3.1. Inými slovami, smartfónov zvládne dnes viac menej všetky úlohy a to aj tie najnáročnejšie, na aké môžete natrafiť. Výkon zariadenia, ako môžete vidieť nižšie, je v porovnaní so Samsung Galaxy S21 Ultra vyšším a nie o málo.

Mimochodom, kde však telefón sklame je, že nepodporuje funkciu Dex, hoci výkon na to má. Inými slovami, nepremeníte ho po pripojení k externej obrazovke v počítač, škoda. Možno však Samsung do budúcnosti uvoľní aktualizáciu softvéru, ktorá to zmení, neviem.

Čo sa týka konektivity, tak asi ako tušíte, Snapdragon 888 je procesor s podporou 5G technológie (Non-Standalone (NSA), Standalone (SA), Sub6 / mmWave). Nechýba samozrejme ani podpora starších technológií, ako sú 4×4 MIMO, 7CA, LAA, LTE Cat.20. Čo sa týka Wi-Fi, tak zariadenie podporuje tieto štandardy: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax. V prípade Bluetooth, používatelia sa môžu tešiť na verziu 5.1. Rovnako zariadeniu nechýba ani NFC, či navigačné systémy GPS, Galilelo, Glonass a Beidou. Inými slovami, ponúka všetok štandard, čo môžeme od vlajkovej lode očakávať.

Z Flip 3 ponúka Android 11 a One UI 3.1.1

Nie je žiadnym prekvapením, že Galaxy Z Flip 3 ponúka aktuálne ten najnovší softvér a ešte nejaký ten rok, aj bude. V smartfóne nájdete Android 11 v kombinácii s One UI 3.1.1 a očakávať samozrejme môžete, ako aj ďalšiu verziu Androidu, tak aj One UI. Čo sa týka chodu systému, tak tam nemožno povedať na smartfón jedno krivé slovo. Zariadenie ako také je svižné a reaguje veľmi rýchlo. Nemá problémy ani s náročnejšími aplikáciami a hrami, kde používateľ necíti rozdiel medzi používaním jednoduchej 2D, či náročnej 3D hry pri plných detailoch.

Samsung Galaxy Z Flip 3_softver
Zdroj: Vosveteit.sk

Kamera smartfónu

Zariadenie ponúka dva kamerové snímače umiestnené na zadnej stene smartfónu. Ide konkrétne o 12-megapixlový snímač s clonou f/1.8 (hlavný) a 12 megapixelový snímač s clonou f/2.2 (ultrawide).

Tu musím povedať, že ide o kameru, ktorá nijako nevyčnieva z davu. Fotí pekne, rovnako aj natáča vcelku kvalitné videá, ale nemôžete kameru porovnávať s tohtoročnými vlajkovými smartfónmi a to ani s fotomobilmi, ktoré dominovali minulý rok, napríklad so Huawei P40 Pro. Kamera smartfónu vás zavedie späť, niekde ku koncu roka 2020. Neznamená to však, že nerobí kvalitné snímky, to určite nie. Kamera je schopnou zachytiť dostatok detailov vo vysokej kvalite. Pochváliť sa môže i rýchlym zaostrovaním, či prácou s bokeh efektmi. Rovnako treba povedať, že farby sú vo všeobecnosti o niečo viac živšími, ako je realita. To je však problém všetkých smartfónov Samsungu. Na druhej strane treba povedať, niekomu sa to páči. Nižšie si môžete pozrieť niekoľko snímok (pozn.: snímky nižšie prešli redukciou kvality. V plnej veľkosti a kvalite si ich môžete pozrieť tu).

Určite musím spomenúť aj nočné fotenie, ktoré tento telefón zvláda na vysokej úrovni. S čím som sa však stretol je, že telefón nie je schopný zachytiť fotografiu, ak na vôkol nie je žiadne svetlo, resp. je ho tam minimum. Stačí však už len jedna lampa, či svetlo na pozadí, a snímky sú vcelku ostré. Na druhej strane musím povedať, že pri každom svetle na blízku, ktoré bolo priamo v zábere, tak boli prítomné šmuhy.

Nižšie si rovnako môžete pozrieť vzorku videa pri UHD rozlíšení pri 60 fps, čo je maximum, čo telefón zvládne. Video bolo točené ako za chôdze, tak i pri miernom behu a rovnako môžete v ňom vidieť aj priblíženie, či reakcie na zaostrenie objektu.

Čítačka odtlačkov prstov, či odomykanie tvárou

Ako už asi tušíte, tak tento typ displejov, ktorý radíme medzi skladateľné, nedisponuje skenerom odtlačkov prstov v displeji. Dôvodom je, že táto technológia vo všeobecnosti ešte nie je dostupnou. Po pravde, mne osobne táto technológia chýba a neviem si zvyknúť na čítačku v tlačidle zapínania. Dôvodom je, že jednoducho sa mi to zdá „neprirodzené“ odmykať displej inde, ako je cez displej. Ale je to najmä o zvyku. Toto je však len môj subjektívny pocit. Samotnej čítačke nemôžem však nič vyčítať, funguje skvelo a reaguje extrémne rýchlo. Rovnako musím povedať, že nepotrebujete nahrávať do telefónu XY skenov prsta, aby fungovala riadne. Pohodlne vám postačí jeden snímok prsta. Počas používania smartfónu, za približne týždeň som zaznamenal 2 alebo 3 prípady, že snímač zlyhal. Komu by však nevyhovovalo odomykania cez snímač odtlačkov, telefón ponúka aj odomykanie prostredníctvom tváre. To funguje veľmi kvalitne a to aj v prípade, ak máte telefón natočený v rôznych uhloch, ktoré nie sú štandardnými.

Samsung Galaxy Z Flip 3_snimac odlackov prstov
Zdroj: Vosveteit.sk

Galaxy Z Flip 3 je zaujímavý smartfón, ale nie pre každého

Priznám sa, že pri skladateľných smartfónoch, mi dávajú zmysel najmä tie, ako sú Z Foldy a nie Flipy. Dôvodom je, že na Folde jednoducho zvládnete toho robiť oveľa viac, zatiaľ čo v prípade Flipu, ide skôr o štýlovku.

Áno, je pravdou, že telefón dáte aj do menšieho vrecká nohavíc a paradoxne, musím povedať, že tento typ zariadení je odolnejším, ako klasické smartfóny. Pri páde, telefón budete mať pravdepodobne zavretý a tak nepoškodíte hlavný displej. Ale bežný používateľ, si myslím, že nevyužije túto možnosť sklápania displeja naplno s výnimkou lepšej ochrany pred poškodením pri páde zariadenia. Uvažoval by som o ňom napríklad v prípadoch, ak by som si často robil selfie, rád sa fotil, či natáčal vlogy alebo krátke videá. Vtedy viete využiť napríklad vonkajší displej ako hľadáčik v kombinácii s hlavnou kamerou, prípadne viete zariadenie využívať v režime Flex (ohnutý). Rovnako by som sa po ňom pozeral, ak výslovne chcete štýlový a kvalitný smartfón. Ale ak napríklad chcete mať len výkonné zariadenie, tak porovnateľne výkonný, ale i kvalitný smartfón kúpite, nebojím sa povedať, aj o 200 až 400€ lacnejšie. Nehovor viac o tom, že v mnohých prípadoch dostanete aj kvalitnejšiu kameru, či batériu s dlhšou výdržou.

Otázkou teda je, je pre vás technológia sklápateľného displeja natoľko dôležitou, aby ste si priplatili za tento luxus? Na toto si musí odpovedať už každý sám. Čo sa týka však spracovania smartfónu, tak tam sa určite nepopálite, Samsung to zvládol na jednotku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close