RECENZIA: Huawei P40 Pro má najlepší fotoaparát na trhu, ale nepodporuje Google služby. Oplatí sa jeho kúpa?

Po prekonaní prvých dní, sme si smartfón vychutnali

Huawei P40 Pro_recenzia (1)
Zdroj: Vosveteit.sk

Približne 2 týždne dozadu sme dostali do redakcie smartfón Huawei P40 Pro, ktorý sme následne podrobili redakčnému testu. Tento test je výnimočný z viacerých uhľov pohľadu, ide totiž o najvýkonnejší smartfón od čínskeho výrobcu, ktorý disponuje najlepším mobilným fotoaparátom na trhu, ale na druhej strane (aktuálne) nepodporuje Mobilné služby Google. Inými slovami, môžete sa rozlúčiť s aplikáciami od spoločnosti Google, ktoré do zariadenia oficiálnou cestou nedostanete. Dokáže aj napriek tomu smartfón osloviť? Na túto otázku, sa pokúsime odpovedať nižšie.

Huawei P40 Pro: Smartfón s  najlepšou kamerou na svete, ale bez podpory Mobilných služieb Google

Čo sme našli v balení

Ako je u nás zvykom, tak začneme balením. Smartfón sám o sebe prichádza v podobnom balení ako v prípade iných modelov s tým rozdielom, že logá či slogany spoločnosti Google, boli nahradenými sloganom „Explore it on AppGallery“, teda Objavuj s AppGallery (App Gallery je obchod s aplikáciami, ktorý nahradil Google Play). Okrem samotného zariadenia v balení nájdete slúchadlá a rýchlonabíjačku s podporou výkonu pri 40W. Áno, počujete správne, 40W. Za to musíme jednoznačne Huawei pochváliť, nebýva to totiž zvykom, a to ani v prípadoch vlajkových smartfónov. Nechýba ani priesvitný gumený obal.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Huawei P40 Pro_balenie (1)
Zdroj: Vosveteit.sk

Vzhľad a konštrukcia

Vzhľad zariadenia je veľmi individuálnym, ale z nášho pohľadu nemáme čo zariadeniu vytknúť. Po jeho vybalení sme jednoducho cítili, že ide o smartfón najvyššej triedy. Skvelá konštrukcia, prémiové materiály a všetko drží na svojom mieste, tak ako má. Čo je novinkou, sú zaoblené hrany a to aj vo vrchnej a spodnej časti displeja. V náš to vyvoláva rozpačité pocity. Nieže by to nevyzeralo skvelo, ale vo vseobecnosti na zaoblených displejoch nedržia dobre ochranné sklíčka, ktoré v prípade takto drahého zariadenie, sú podľa nás povinnou výbavou. Výmena rozbitého displeja Vás totiž bude stáť pár stoviek. Na druhej strane, zariadenie sa drží vcelku komfortne a aj ohnutie displeja v spodnej časti prispieva k lepšiemu ovládaniu pomocou dotykových gest (ktoré mimochodom pretláča aj Google v Android zariadeniach). Zároveň však treba povedať, že ak telefón budete nosiť v obale, tak sa vytráca o niečo komfortnejšie ovládanie. Mimochodom, veľkosť zariadenia je 158.2 x 72.6 x 9 mm.

Displej smartfónu

Tak ako je to v prípade všetkých zariadení, tak aj v tomto je hlavným nástrojom, ktorý používa každý z nás najčastejšie, je displej. Tu musíme povedať, že Huawei vo všeobecnosti zdvihol latku veľmi vysoko. Ide o 6,58“ displej s rozlíšením 2640 x 1200 bodov, ktorý podporuje zobrazovaciu frekvenciu 90Hz a  HDR. V praxi to znamená, že rozhranie zariadenia pôsobí oveľa prirodzenejšie a plynulejšie, ako je to v prípade smartfónov s nižšou zobrazovacou frekvenciou. Zároveň sledovanie videí vďaka kombinácii vyššej zobrazovacej frekvencii a HDR technológii je veľmi komfortné. Mimochodom, ide o typ panela Flex OLED, ktorému samozrejme nechýbajú funkcie ako Always on display a ďalšie.

Huawei P40 Pro_displej smartfonu
Zdroj: Vosveteit.sk

Vo vrchnej časti displeja ešte nájdeme 32-megapixelovú selfie kameru s clonou f/2,2, vedľa ktorej je hĺbkový senzor spolu so senzorom pre ovládanie zariadenia gestami (funkciu musíte zapnúť v rámci nastavení Funkcie uľahčenia prístupu. Aktuálne však podporuje len 2 gesta – vytvorenie snímku obrazovky a posúvanie obrazovky nižšie). Zariadenie okrem iného podporuje aj ďalšie, ale už dotykové gestá, napríklad pri poklepaní displeju kĺbom prsta spraví snímku obrazovky alebo pri „vyrezaní“ určitej časti obrazovky kĺbom prsta, odfotí vyrezanú časť displeja.

Displej samozrejme disponuje vnoreným skenerom odtlačkov prstov, ktorý funguje na jednotku a to aj v prípadoch, kedy nemáte „najčistejšie ruky“. Vo všeobecnosti odomknutie trvá len pár stotín sekundy, musíte sa však trafiť do dedikovaného priestoru (Huawei hovorí, že nová generácie odtlačkov prstov je o 30% rýchlejšia, ako to bolo v prípade P30 Pro). Tu by sme uvítali, ak by bol priestor pre osekenovanie prsta o niečo väčším. Trvá totiž nejakú dobu, kým sa naučíte ho trafiť. Na druhej strane sa nám páči,  že je podsvietený. Pri displeji by som ešte zostal. Ten ako sme v úvode spomínali, tak má 6,58“. Nie tak dávno sme testovali zariadenie REDMAGIC 3S, aktuálne jeden z najvýkonnejších smartfónov na trhu, ktorý má približne rovnako veľký displej, ktorý bol ťažko ovládateľný jednou rukou. To nebol však prípad tohto zariadenia. Spoločnosti sa totiž podarilo výrazne zredukovať hrany okolo displeja ,  v dôsledku čoho je telo smartfónu porovnateľné veľké s našim primárnym pracovným smartfónom, Mi 8, ktorý má 6,21“ displej. Inými slovami, v  ruke sme držali väčší displej, ktorý bol  v takmer rovnakom veľkom tele, ako náš druhý hlavný smartfón s menším displejom.

Výkon smartfónu

Z pohľadu hardwaru zariadenie je vybavené aktuálne najvýkonnejším procesorom od spoločnosti Huawei, Kirin 990, ktorý podporuje aj 5G. Doplnený je o grafický čip Mali-G76 a 8GB RAM/256GB úložným priestorom. Výsledné skóre v AnTuTu sme dosiahli 468-tisíc bodov (Huawei v niektorých testoch uvádza skóre približne 490-tisíc bodov. Je možné, že výsledok bol skreslený z dôvodu, že sme mali nepredajnú vzorku). Nie je to najviac, a to ani v porovnaní s minuloročnými zariadeniami, ale na druhej strane treba povedať, že výkon Vám nebude chýbať. So zariadením sme sa umiestnili na 11. priečke, čo vôbec nie je zlé. Inými slovami, so zariadením zvládnete všetko, a to aj tie najnáročnejšie úlohy bez toho, aby zariadenie zaváhalo. Veríme, že výkon smartfónu nebude chýbať ani najbližšie roky.

Pri pohľade na batériu smartfónu, Huawei zariadenie vybavil kapacitou 4200mAh, podporu 40W nabíjania pomocou kábla a 27W pomocou bezdrôtového nabíjania (okrem iného smartfón podporuje aj reverzné nabíjanie do 27W). V praxi to znamená, že aj pri náročnom používaní dosiahnete 1 deň výdrže bez toho, aby ste ho ukončovali s „panikou“, čo telefón vydrží. Zároveň musíme dodať, že ak sa uskromníte, tak bezproblémovo dosiahnete 2 dni.  Za spomenutie stojí tiež, že dĺžka nabíjania je vskutku krátkou (30% batérie nabijete za ~10 minút, 50% za ~30 minút, 80% za 40 minút, 100% za ~1 hodinu). Aby sme nezabudli, tak smartfón sme testovali pri 90Hz celú dobu.

Software a absencia Google služieb

Prejdime však ku softwaru. Ten je v prípade zariadenia najkritickejším. Dôvodom je absencia mobilných služieb Google, čo v praxi znamená, že na mobile nerozbeháte aplikácie ako Gmial, Mapy, a ďalšie. Nedovlíme si preto povedať, ako niektorá naša konkurencie, že „o nič nejde“ a ani to, že na smartfóne rozbeháte  pomocou aplikácií služby Google. Druhým dychom však treba dodať, že pomocou webových rozhraní ich môžete plnohodnotne využívať. Najväčším problém, s ktorým sa stretnete, je však samotný obchod s aplikáciami App Gallery, ktorý nahradil Google Play. Síce každým dňom rastie, tak aj napriek tomu nie je tým pravým orechovým (a to v ňom pribúdajú aj lokálne aplikácie napríklad od bánk a podobne). Ale úprimne? Ak by neexistovali alternatívy ku Google Play a k vstavanému obchodu App Gallery, tak by sme povedali, že zariadenie nestojí za tú cenu.  Trvalo nám pár dní, kým sme našli alternatívu, s ktorou sme boli spokojní. Našli sme ju až v aplikácii Apkpure. Ide o obchod s inštalačnými súbormi jednotlivých aplikácií. Okrem iného pomocou obchodu môžete aj aktualizovať už nainštalované aplikácie (alternatív pritom existuje viacero, a to aj takých, ktoré sú kvalitovo podobné ku Google Play).

V rámci obchodu nájdete v podstate všetky populárne aplikácie vrátane tých od Google. Tu však musíme dodať, že aplikácie, ktoré sa pripájajú k serverom Google (napríklad Youtube, Google Mapy,…) nerozbeháte. Na druhej strane treba povedať, že tu existuje množstvo alternatív, pomocou ktorých môžete využívať služby ako napríkad Youtube (napríklad New Pipe aplikáciu, ktorou sme mimochodom nahradili Youtube aj v bežnom používaní). Nižšie sme si pre Vás pripravili článok, v rámci ktorého sme rozobrali alternatívne obchody ku Google Play.

Aptoide, Apkpure a ďalšie populárne obchody s Android aplikáciami, ktoré sú alternatívou ku Google Play

Zároveň však musíme dodať, že ak Váš život je natoľko prepojený s Google (denne si značíte niečo do kalendára,  synchronizujete si poznámky, využívate Google dokumenty, a podobne), tak potom budete mať problém so zvyknutím si na alternatívne služby. Ak však patríte do skupiny, ktorá využíva len Chrome, Gmial a prípadne nejakú ďalšiu obdobnú aplikáciu, tak prechod je viac menej „bezbolestným“. Nájdete plno alternatívnych a plnohodnotných aplikácií (v prípade e-mailových klientov sa viete bezproblémovo pripojiť k Gmail službe). Aby sme ešte nezabudli dodať, tak aplikácie bánk, rôznych lokálnych vývojárov a podobne, ktoré nenájdete v alternatívnych obchodoch, tak viete dostať do zariadenia prostredníctvom aplikácie Phone Clone, pomocou ktorej môžete kopírovať aplikácie z iných zariadení do ďalšieho (aplikácia je v smartfóne predinštalovanou). Za nás teda vo všeobecnosti sa dá zvyknúť na absenciu Google aplikácií, len Vám to chvíľku potrvá, kým si nájdete cestičku, ktorá Vám bude vyhovovať.

Phone Clone
Phone Clone
Price: Free

Kamera

To, čo robí tento smartfón skutočne výnimočným je jeho kamera. Ide vskutku o najlepšiu kameru, ktorú môžete aktuálne nájsť v smartfónoch. Dokonca sme na pár dní vymenili aj našu zrkadlovku, ktorou štandardne fotíme jednotlivé zariadenia pri recenziách. Smartfón sme konkrétne využili pri recenzii chytrých hodiniek Amazfit GTS a fitness náramku Honor Band 4 (túto recenziu ešte nemáme online).

Huawei P40 Pro_detail na hlanu kameru
Zdroj: Vosveteit.sk

Najprv si však povedzme špecifikácie hlavnej kamery, ktoré sú:

  • Hlavný snímač Quad-Bayer 1 / 1,28 ″ s rozlíšením 50MP  a s clonou f/1,9
  • Ulta-široký snímač s rozlíšením 40-megapixelov (1/1.54“) s ohniskovou vzdialenosťou 18mm a clonou f/1,8
  • Teleobjektívom s clonou f/3,4, optickou stabilizáciou a rozlíšením 12-megapixlov
  • Posledný snímač je ToF (Dáta zachytené laserom time-of-flight (ToF)

Samotné rozhranie kamery je veľmi príjemným a intuitívnym. Obsahuje viacero režimov vrátane režimu Pro, v rámci ktorého používateľ má na výber vskutku bohaté možnosť manuálneho prispôsobenia kamery. Ide však o sekciu, ktorú ocenia hlavne zručnejší používatelia. Prejdime však hneď ku kamere smartfónu a k fotografiám. Tie sú skutočne nadpriemernými a ponúkajú nevídanú kvalitu vrátane funkcie priblíženia. Radi by sme však vyzdvihli hlavný snímač. Dôvodom je, že ide o jeden z najväčších snímačov na trhu, ktorý nájdeme v telefónoch. V praxi to znamená, že dopadá na neho viac svetla v dôsledku čoho je kvalita fotografií lepšou. Výrazne rozdiely v prospech P40 pocítite hlavne pri nočnom fotení, kde tie snímky vyzerajú o niečo lepšie ako v prípade konkurencie.

Okrem iného musíme pochváliť aj softwarovú úpravu a spracovanie bokeh efektu, kedy zariadenie dokáže skvelo identifikovať predmet, ktorý snímate a následne pozadie čiastočne rozmaže. Zároveň treba dodať, že snímač je schopný zachytiť veľmi dôveryhodne farby. Spomíname to hlavne preto, lebo pri konkurencií sa nám častokrát stávalo, že fotografie boli mierne zafarbené skôr do studena. Niekoľko vzoriek fotografií si môžete pozrieť nižšie.

Samozrejme vyskúšali sme aj fotografie s 50-násobným hybridným priblížením. Povieme hneď v úvode, je to len marketing. Dôvod je, že výsledná kvalita fotografie je nekvalitná a zároveň jej zachytenie je vskutku náročné. Snímač totiž reaguje aj na mierne trasenie rúk a zamerať konkrétny predmet je celkom náročná úloha. Nižšie si môžete pozrieť, ako takéto priblíženie vyzerá v praxi.

Zároveň však treba dodať, že do 10 až 20 násobného priblíženia kamera funguje skvelo a dokáže zachytiť vcelku detailné fotografie bez toho, aby stratili na kvalite. Veď posúďte sami.

Samozrejme, vyskúšali sme aj natáčanie videa v 4K kvalite pri 60fps. Vzorku videa si môžete pozrieť nižšie. Musíme však vydvihnúť, že kamera dokáže veľmi rýchlo reagovať na preostrenie z jedného objektu na druhý a zároveň musíme pochváliť skvelú stabilizáciu obrazu. Veď posúďte sami.

Mimochodom, do pozornosti by sme Vám dali ešte funkciu zaznamenávania polohy pre fotografiách a videách. Následne budete môcť vyhľadávať fotografie v rámci aplikácie Galéria pomocou mapy, kde ste ich vyhotovili.

Konektivita

Určite nebude pre nikoho prekvapením, že smartfón ponúka tie najnovšie štandardy vrátane podpory 5G technológie. Napríklad Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot, Bluetooth vo verzii 5.0, A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC a podobne. Samozrejme nechýba ani NFC. Tu však musíme povedať, že na mobilné platby prostredníctvom Google Pay (aspoň zatiaľ) zabudnite. V rámci výbavy ďalej nechýba infračervený výstup, skener odtlačkov prstov pod displejom, kompas, senzor okolitého sveta a podobne. Inými slovami, smartfón ponúka v podstate všetky senzory, ako aj konkurencia v tej najvyššej triede.

Huawei P40 Pro_ambientne podsvietenie
Zdroj: Vosveteit.sk

Ako by sme celkovo zhodnotili zariadenie?

Vráťme sa k úvodu, kde sme si položili otázku „..môžete sa rozlúčiť s aplikáciami od spoločnosti Google, ktoré do zariadenia oficiálnou cestou nedostanete. Dokáže aj napriek tomu smartfón osloviť?“ Začneme preto softwarom. Prvotný šok, keď zapnete smartfón a nenájdete tam Google Play, Gmail, Chrome a ďalšie aplikácie, ktoré používa väčšina z nás, tak je sklamaním. Poviete si, že máte v ruke „fasa“ smartfón, ale čo zo toho, keď ho neviete využívať naplno. Viete, že priemernému človeku trvá približne 2 týždne, kým si zvykne na nové podmienky? Platí to aj v tomto prípade. Po pár dňoch, kedy sme boli k smartfónu apatickí, tak sme našli alternatívne obchody s aplikáciami, ako aj spôsoby, ako dostať všetky potrebné aplikácie do zariadenia. Nebudeme Vás klamať, je to otravná komplikácia, ktorá sa dá našťastie v 95% obísť. Asi po 4-5 dňoch sme si začali smartfón skutočne užívať. Telefón totiž je nie len skvostom pre oči, ale aj jeho funkcie sú úplne niekde inde, ako sme boli doposiaľ zvyknutí. Hlavným lákadlom je bezpochyby kamera zariadenia, ktorá aktuálne nemá konkurenciu. V kombinácii s 90Hz displejom, je radosť so smartfónom narábať. Okrem toho musíme pochváliť aj nadpriemernú výdrž zariadenia. Jediné čo zamrzí, sú tie Google služby, ktoré nemôžete plnohodnotne využívať pomocou aplikácií. Na druhej strane, cez webový prehliadač fungujú tak ako majú, a našťastie sú všetky prispôsobené používaniu aj cez prehliadač. Inými slovami, za nás smartfón je skvelým zariadením. Zamilujú si ho hlavne ľudia, pre ktorých je dôležitý fotoaparát a zachytenie chvíľ zo života na tej najvyššej úrovni. Druhým dychom však treba dodať, že pár dní potrvá, kým sa do neho  „zamilujete“.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre