RecenzieSamsungSpravodajstvo

RECENZIA: Samsung Galaxy A52 5G, smartfón ktorý je zaujímavým zariadením. Stojí však za hriech?

Galaxy A52 5G vyčnieva hlavne displejom, ktorý patrí medzi špičku vo svojej cenovej kategórii.

Približne 2 týždne dozadu sa mi do rúk dostal smartfón Samsung Galaxy A52 5G, ktorý som používal na striedačku s mojim primárnym zariadením Poco F2 Pro. Nižšie by som vám chcel sprostredkovať skúsenosti, aké som mal s telefónom

Balenie smartfónu: „Klasika“  

Balenie smartfónu toho moc neobsahuje. Samsung mi doručil adaptér s podporou rýchleho nabíjania s výkonom 15W, hoci telefón podporuje rýchle nabíjanie pri výkone 25W. Samozrejme, v balení nechýbal samotný telefón, či céčkový USB kábel a niekoľko návodov, ktoré asi nikdy neotvoríte. 

Samsung Galaxy A52 5G_balenie
Zdroj: Vosveteit.sk

Dizajn a konštrukcia

Musím hneď na začiatok povedať, že dizajn zariadenia ma bavil. Pôsobil na mňa prémiovejšie, hoci s použitými materiálmi som nebol na 100% stotožnený. Najväčšiu výčitku som mal voči rámčeku zariadenia. Dôvodom je, že ide o plast. Myslím si, že pri telefóne, ktorý stojí okolo 400€, si toto výrobca jednoducho nemôže dovoliť. Na druhej strane, Samsung nie je v tomto sám a aj iní výrobcovia častokrát používajú podobné materiály pri tejto cenovke. Čo sa týka zadnej steny, tak rovnako ide o plast. Tu však musím povedať, že mi to nevadilo. Úprimne poviem, neviem ako to Samsung robí, ale dokáže z plastového chrbta spraviť chrbát, ktorý pôsobí prémiovo. To je aj tento prípad. Keď už spomínam zadnú stenu, tak musím povedať, že na dotyk pôsobí príjemne, ale hlavne sa nešmýka, čo je problém mnohých zariadení. Čo sa týka vzhľadu, tak musím pochváliť aj rámčeky okolo displeja, ktoré sú veľmi úzkymi a viac menej kórejskému výrobcovi sa podarilo priniesť na trh displej, ktorý vypĺňa takmer celú prednú stenu. Čo sa týka rozmiestnenia jednotlivých prvkov, tak tie si môžete pozrieť nižšie na fotografiách.

Rovnako musím dodať, že so zariadením sa manipuluje veľmi dobre. Tiež mi nedovolí nespomenúť kamerový modul, ktorý vyčnieva. Ide o nový prvok, ktorý spoločnosť priniesla spolu so zariadením Galaxy S21 a musím povedať, že ide o dizajnový kúsok, ktorý nielen odlišuje Samsung telefóny od konkurencie, ale je aj pekným a zariadeniu dáva akýsi šmrnc vyššej triedy.

Displej je hlavnou zbraňou toto smartfónu

Keď príde reč na 6,5″ displej, tak musím povedať, že to je oblasť kde spoločnosť dominuje. Ide o AMOLED panel, ktorý ponúka 120Hz zobrazovaciu frekvenciu. Ak ste doposiaľ používali zariadenie s nižšou zobrazovacou frekvenciou, tak displej si zamilujete. Celý pohyb v rozhraní systému je oveľa plynulejším a prirodzenejším. Rovnako musím povedať, že zobrazenie farieb je na vysokej úrovni a nebojím sa povedať, že displej patrí medzi špičku na trhu. Aby som nezabudol, displej disponuje rozlíšením 2400 x 1080 bodov. Rovnako musím pochváliť aj viditeľnosť displeju na priamom slnku, kedy je zariadenie schopné s minimálnou odozvou prispôsobovať úroveň podsvietenia displeja a to až do úrovne 800 nitov. Okrem iného nemôžem nespomenúť, že displej podporuje aj populárnu funkciu Always on, kedy zobrazuje notifikácie na uzamknutej obrazovke.

Samsung Galaxy A52 5G_displej_recenzia
Zdroj: Vosveteit.sk

Rovnako treba dodať, že v displeji je umiestnený aj skener odtlačkov prstov. Ten v mojom prípade fungoval ako mal. Čo sa týka chybovosti, tak pocitovo musím povedať že som sa denne párkrát stretol s tým, že telefón nebol schopný na prvý pokus rozpoznať palec. Chybové rozpoznanie odtlačku prsta však nebolo natoľko časté, aby mi to pokazilo zážitok z používania zariadenia.

Software

Samsung Galaxy A52 5G je relatívne novým smartfónom a preto môžete v ňom očakávať ten najnovší software. Ide teda o Android 11 v kombinácii s nadstavbou One UI 3.1. Priznám sa, mne nadstavba ako taká nie je moc po chuti. Je to však o zvyku a vzhľadom na to, že som zvyknutý na MIUI, tak sa mi aj ťažko v One UI orientuje. Telefón však ponúka viacero zaujímavých funkcií, ktoré ma oslovili. Napríklad keď stiahnete notifikačnú roletu s rýchlymi odkazmi, tak keď podržíte napríklad baterku, tak môžete zmeniť intenzitu svetla.

Rovnako do pozornosti musím dať Pokročilé nastavenia telefónu, kde si môžete nastaviť napríklad prepojenie s Windows počítačom, nastaviť si funkciu Android Auto a podobne.

Samsung Galaxy A52 5G_Pokrocile nastavenia
Zdroj: Vosveteit.sk

Vo všeobecnosti vám odporúčam prelúskať sa v rámci nastavení telefónu cez sekciu Tipy a používateľská príručka, kde nájdete viacero zaujímavých tipov, ako môžete pracovať so zariadením.

Hardware

Čo sa týka hardwaru, tak vo všeobecnosti mám vždy rešpekt pred smartfónmi, ktoré nemajú vlajkové procesory. Neviem prečo, ale jednoducho sa bojím, že nebudú tak plynulými, ako som na to zvyknutý. Musím povedať, že A52 5G ma presvedčil, že tieto predsudky nie sú v tomto prípade opodstatnené. Reakcie smartfónu sú doslova bleskovými a to aj pri náročnejších úlohách, či hrách. Viac menej som nezaznamenal žiadne trhanie systému a nenašiel som žiaden software, ktorý by smartfónu robil väčšie problémy. Moja obľúbená hra, pri ktorej testujem výkon zariadenia najčastejšie, je Zooba. Smartfón je zvládol bezproblémovo.

Zooba: Zoo Battle Royale Game
Zooba: Zoo Battle Royale Game

Smartfón si hravo poradí aj s ďalšími hrami, akými je napríklad aj PUBG a podobne.  Mimochodom, zariadenie je poháňané procesorom Snapdragon 750G (vyrobený je 8nm výrobným procesom) s podporou 5G technológie. Doplnený je o 6GB RAM pamäť (dostupná je aj 8GB verzia) v kombinácii s 128GB úložným priestorom typu UFS 2.1 (dostupná je aj verzia s 256GB).  Čerešničkou na torte je, že pamäť telefónu si môžete rozšíriť pomocou pamäťovej karty. Druhým dychom však musím povedať, že hybridný slot ponúka kombinácie 2x SIM karta, alebo 1x SIM karta + pamäťová karta.

Samsung Galaxy A52 5G: Kamerový modul

Čo sa týka kamery smartfónu, tak tá ma prekvapila a to v pozitívnom slova zmysle. Nemôžem na ňu povedať jedno krivé slovo pri pohľade na cenu zariadenia. Kamerový modul disponuje celkovo 4-snímačmi. Ide konkrétne o 64-megapixelový hlavný kamerový snímač s optickou stabilizáciou, ktorý je doplnený o 16-megapixelový ultraširoký senzor, 5-megapixelový makro fotoaparát a 5-megapixelový hĺbkový senzor.

Samsung Galaxy A52 5G_kamerovy modul
Zdroj: Vosveteit.sk

Kamera smartfónu odvádza svoju robotu dobre. Najmä hlavný kamerový modul je schopným zachytiť ostré fotografie plné farieb. V prípade ideálnych svetelných podmienok, by ste ťažko hľadali rozdiely v kvalite fotografií s drahšími zariadeniami. Rovnako musím pochváliť dynamický rozsah, ktorý na svoju cenovú kategóriu pracuje nadpriemerne. K dispozícii máte aj marko snímač, ktorý je schopným odfotiť objekty už vo vzdialenosti 3 až 5 centimetrov. Čo sa mne v rámci kamery ešte páči, tak je aj AI algoritmus, ktorý automaticky prepína režimy podľa toho, aký objekt je snímaným. Prejdime však k samotným fotografiám, ktoré vám povedia o kvalite snímok viac, ako slová (pozn. redakcie: fotografie nižšie prešli kompresiou. Vzorky fotografií v plnej kvalite si môžete pozrieť na tomto odkaze vrátane ďalších snímok).

 

Ďalej musím spomenúť, že  tu nie je teleobjektív, takže kvalita priblíženia sa zhoršuje pomerne rýchlo. Je však nepravdepodobné, že to bude problém väčšiny ľudí. Rovnako musím povedať, že kvalita ultraširokého objektívu a makro fotoaparátu je dostatočná, ale nemá porovnateľnú kvalitu ako hlavný fotoaparát. Mimochodom, nechýba ani podpora natáčania 4K videí pri 30FPS.

Konektivita a batéria smartfónu

Keď príde reč na konektivitu smartfónu, tak musím povedať, že Samsung vybavil zariadenie všetkými potrebnými technológiami. Od podpory NFC, cez Bluetooth vo verzii 5.0, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, USB Type C výstupu až po 3.5 výstup pre slúchadlá. Rovnako nechýba ani podpora FM rádia, tu však musím dodať, že aby fungovalo, tak potrebujete mať k telefónu pripojené slúchadlá. Inými slovami v tejto oblasti nemusíte čakať žiadne kompromisy. Spomenúť určite treba certifikáciu IP67, ktorá hovorí o zvýšenej odolnosti voči vniknutiu vody, či prachu do zariadenia. Čo sa týka batérie, tak smartfón disponuje batériou s kapacitou 4 500mAh, ktorú s nabíjačkou pri výkone 25W nabijete z ~10% na 100% za približne 2 hodiny (pozn. redakcie: za 30 minút nabíjania pri plnom výkonne batériu nabijete približne na úroveň 50%). Čo sa týka výdrže, tak menej náročný používateľ bez väčších problémov bude zariadenie nabíjať 1-krát za dva dni.

Galaxy A52 5G_nabijanie
Zdroj: Vosveteit.sk

Mimochodom, telefón má krásny a bohatý zvuk vďaka technológii Dolby Atmos. Musím povedať, že zvuk je vo všeobecnosti kvalitným a to aj pri vyšších hlasitostiach.

Galaxy A52 5G: Finálny verdikt

Smartfón bezpochyby patrí medzi zaujímavé kúsky a ponúka špecifikácie, ktoré umožnia nahliadnuť do segmentu prémiových smartfónov a to aj z kategórie „dostupnejších“ zariadení. Dostupnejších v úvodzovkách píšem preto, lebo telefón stojí okolo 400€, čo nie je málo. Na druhej strane dostanete podporu 5G technológie, či špičkový displej, s ktorým je radosť pracovať. Pri 5G sa ešte pozastavím, osobne využívam 5G smartfón a 5G sieť, kde (aktuálne) veľké rozdiely s LTE osobne nevidím a to dátami nešetrím. Nehovorím o rýchlosti sťahovania, ale o využití tejto technológie v praxi. To, či stiahnem nejakú pesničku o pár sekúnd skôr, či video, pre mňa aktuálne nehrá veľkú rolu. Preto príplatok okolo 80€ až 100€ v porovnaní s A52 neviem, či je dobrá voľba. Na druhej strane v porovnaní s A52, dostanete displej so 120Hz namiesto 90Hz (pozn. redakcie: väčšina zariadení na trhu dnes podporuje 60Hz) ako aj o niečo výkonnejší procesor. Tu tiež treba dodať, že aplikácie ako také, aby ste využili vyššiu zobrazovaciu frekvenciu, tak ju musia podporovať. Pri pohľade na výkon, A52 5G mi ukázala, že aj nevlajkové procesory dokážu ponúknuť solídny výkon a z tohto pohľadu by som sa neobával, že šliapnete vedľa. Preto za mňa kľúčovou otázkou je, či potrebujete 5G technológiu. Na toto si musí odpovedať každý sám. Čo sa však týka zariadenia ako takého, tak určite môžem povedať, že stojí za hriech.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close