RecenzieSpravodajstvo

RECENZIA: Bezdrôtové slúchadlá BeatsX – kvalitný predstaviteľ „prémiovky“, no sú hodné svojej ceny?

Stoja značkové bezdrôtové slúchadlá naozaj za to? Všetko potrebné sa dozviete v našom najnovšom redakčnom teste

Bezdrôtové slúchadlá za pár desiatok eur od populárnych čínskych výrobcov sa stali v posledných mesiacoch doslova trháky, ktoré sa po celom svete predávali v státisícových objemoch. Čínske značky, ktorých predstaviteľom je aj spoločnosť Xiaomi, sa totižto zameriavajú najmä na dostupné slúchadlá, ktoré splnia potreby bežného zákazníka. Medzi nami sú však stále aj milovníci skvelého zvuku, ktorí nachádzajú v lacných bezdrôtových slúchadlách množstvo nedostatkov. Práve takýto typ ľudí často siahne po drahších a prémiovejších výrobcoch. Medzi výrobcov drahších slúchadiel patrí dlhé roky aj spoločnosť Beats, ktorá už roky prináša na trh naozaj nadupané slúchadlá, ktoré si vo svete našli naozaj obrovské množstvo priaznivcov. A prečo vlastne spoločnosť Beats spomíname? Ako ste si už všimli v samotnom nadpise dnešnej recenzie, do redakcie nám prednedávnom dorazil najlacnejší bezdrôtový model od tohto výrobcu, ktorý nesie označenie BeatsX. Nižšie v recenzii sa spoločne pozrieme na to, ako slúchadlá obstáli v našom redakčnom teste a či naozaj stoja za nemalý príplatok. 

Balenie a výbava ku slúchadlám Beats X

beatsx obaly
Zdroj: vlastný

Slúchadlá BeatsX, ktoré nám dal k dispozícii e-shop Cafago.com, prišli s pomerne dobrou výbavou čo sa príslušenstva týka. Výrobca ku slúchadlám pribalil nie len povinnú výbavu ako nabíjací kábel typu USB-A – Lightning a iné veľkosti štupľov, ale aj jednu prídavnú sadu ušných nástavcov a hneď dvojicu obalov – jedno gumené „vrecúško“, do ktorého šikovne schováte samotné slúchadlá, no bez akéhokoľvek príslušenstva, a druhý tvrdený obal s mäkčeného plastu s vypolstrovaným vnútrom, ktorý zároveň disponuje malou sieťkou pre uloženie príslušenstva. Gumené vrecúško môžme bezproblémov označiť za obal pre denné cestovanie a dochádzanie do práce, pričom druhý tvrdený obal slúži skôr na prenos slúchadiel na dovolenku, či dlhšiu cestu. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Bezproblémová pripojiteľnosť

beatsx prislusenstvo
Zdroj: vlastný

Redakciou nám v posledných rokoch prešlo rukami hneď niekoľko bezdrôtových slúchadiel, či už od neznámych čínskych výrobcov, alebo od overených výrobcov ako Xiaomi. Slúchadlá BeatsX sa ale v našom rebríčku z pohľadu bezdrôtovej pripojiteľnosti zaraďujú na najvyššie priečky a to hneď z viacerých dôvodov. Hneď prvým dôvodom je naozaj bezproblémové prvé spárovanie slúchadiel so zariadením, či už so smartfónom (Android / iOS), notebookom, alebo tabletom. V našom prípade bolo prvé spárovanie naozaj otázkou niekoľkých sekúnd. Bezdrôtové Bluetooth pripojenie nesklamalo ani raz počas nášho redakčného testu, čo je naozaj potešujúca správa. V praxi to teda znamená, že pripojenie slúchadiel ku smartfónu, aj nezapamätanému, trvalo nanajvýš niekoľko sekúnd. Skvele na tom bol aj prenos signálu, ktorý bol taktiež na najvyššej úrovni – po celý čas sme nezaznamenali žiadne výpadky signálu, či nechcené prerušenia spojenia. 

„Nedokonalé“ bezdrôtové slúchadlá

beatsx ovladanie
Zdroj: Cafago

Ďalšou oblasťou, na ktorú si bližšie posvietime, je konštrukcia a spracovanie samotných slúchadiel. Ako ste už iste zistili z fotografií vyššie, slúchadlá BeatsX nie sú bezdrôtovými slúchadlami v pravom slova zmysle. Samotné štupľové slúchadlá sú totižto spojené tenkým obdĺžnikovým gumenným káblom, ktorý v nákrčnej časti ukrýva batérie a podľa všetkého aj celú bezdrôtovú technológiu. Medzi nákrčnou časťou a samotným slúchadlom sa na ľavej strane nachádza naozaj kompaktný ovládač hlasitosti, ktorý zároveň umožňuje prijímanie / skladanie hovorov, ako aj prepínanie pesničiek. Pomerne dobrým aspektom celej konštrukcie slúchadiel je, že sú vyrobené z gumy, poprípade mäkčeného plastu, ktorý je príjemný aj pri styku s pokožkou. Pre niekoho môže byť prítomnosť krátkeho kábla za krkom prekážkou, no z nášho pohľadu to až taká „oštara“ nie je a na svoje si podľa nás prídu športovci, či o niečo aktívnejší z nás. Keďže slúchadlá nedisponujú v samotných štuploch batériou, sedia v uchu o niečo lepšie a to aj vďaka špeciálnym gumeným výstuhám, ktoré „športový“ aspekt slúchadiel ešte viac zvýrazňujú. Zo subjektívneho podhľadu má ale takýto dizajn niekoľko výhod a používanie takéhoto typu slúchadiel nám nijako neprekážalo. 

Kvalita zvuku na úrovni, no je postačujúca?

beatsx closeup
Zdroj: vlastný

Najdôležitejším aspektom slúchadiel je jednoznačne kvalita zvuku, ktorá by mala byť v prípade takých slúchadiel, akými sú BeatsX, na naozaj špičkovej úrovni. Naše očakávania od pokročilého mikročipu Apple W1, ktorý je hlavným procesným centrom slúchadiel, sme čakali naozaj veľa, no bohužiaľ, z tohto pohľadu nás slúchadlá trošku sklamali. Prvotný pocit zo slúchadiel bol sklamaním, no po dlhšom započúvaní sa sme však našli aj silné stránky slúchadiel BeatsX, ktoré sa pri lacnejších slúchadlách hľadajú naozaj ťažko. Začnime ale tými sklamaniami. Najviac nás sklamali basy, ktoré nie sú výrazné tak, ako sme si predstavovali. Štupľové slúchadlá majú v tejto oblasti vždy naviac, no výrobca sa radšej ubral komornejším smerom. Basové nedostatky slúchadiel sa však dajú pomerne dobre vykryť kvalitným ekvalizérom (v našom prípade sme ich testovali so smartfónmi Google Pixel 2 a Galaxy Z Flip, pričom obe zariadenia disponujú naozaj kvalitným softvérovým ekvalizérom, ktorý dokáže robiť aj malé „zázraky“). Aby sme ale neboli iba negatívni, presuňme sa ku silným aspektom slúchadiel BeatsX. Medzi silné stránky slúchadiel patrí celková kvalita a čistota zvuku, ako aj skvele vyvážené výšky. Vyváženosť zvuku a slabé výšky sú často veľkým nedostatkom dostupnejších slúchadiel a pri dlhšom počúvaní hudby na kvalitnejších slúchadlách si tento aspekt určite začnete všímať. 

Vysoko kapacitná batéria, no na dobíjanie na cestách sa spoľahnúť nemôžte

Posledným aspektom, na ktorý sme sa pri slúchadlách BeatsX zamerali, je výdrž batérie a možnosť jej nabíjania. Hneď na začiatok treba pripomenúť, že slúchadlá nedisponujú žiadnym nabíjacím obalom či krabičkou a všetka energia je uložená priamo v spojovacom kábli. Vďaka takémuto technickému riešeniu je jednorázová výdrž batérie predĺžená až na deklarovaných 8 hodín (ku takému dlhému počúvaniu hudby sme sa bohužiaľ ani nedostali). Po úplnom vybití slúchadiel tak treba vyhľadať zásuvku, poprípade si ich môžte dobiť z bezdrôtovej nabíjačky, či notebooku. Vďaka technológii Fast Fuel však nemusíte tráviť s nabíjaním slúchadiel zbytočné desiatky minút. Pre nabitie batérie na zhruba 2 hodinovú výdrž stačí slúchadlá pripojiť do nabíjačky iba na 5 minút a funkčnosť tejto technológie môžme jednoznačne potvrdiť. Z osobnej skúsenosti však môžme povedať, že na rýchlosť nabíjania si spomeniete maximálne pri cestovaní, keďže dať nabíjať slúchadlá počas ich nepoužívania doma, či v práci, je jednoducho tak nenáročná úloha, že by nemala predstavovať žiadny problém. 

beatsx tvrdeny obal
Zdroj: vlastný

Silné stránky slúchadiel BeatsX

  • Pomerne bohaté balenie
  • Skvelá a bezproblémová pripojiteľnosť ku akémukoľvek zariadeniu 
  • Ozajstný štupľový dizajn bez batérie priamo v uchu
  • Výborná fixácia slúchadiel vďaka gumenným výstuhám v ušiach
  • Vhodné pre bežných používateľov, ako aj športovcov
  • Vyvážená kvalita zvuku a doslova pohlcujúce výšky
  • Výdrž batérie až 8 hodín na jedno nabitie
  • Prítomnosť funkcie Fast Fuel

Nedostatky slúchadiel BeatsX

  • Polo-káblový dizajn nemusí vyhovovať každému
  • Nevýrazné basy

Keďže ide o prémiovú značku spod krídiel spoločnosti Apple, treba počítať s pomerne vysokou cenovkou, ktorá je v našich končinách na úrovni zhruba 100 eur. Ako sme už spomínali vyššie, slúchadlá BeatsX nám do redakčného testu poslal zahraničný e-shop Cafago.com, ktorý ich vo verzii bez originálneho balenia ponúka už za skvelých 50,39 eur so započítanou dopravou až z Číny. 

Slúchadlá BeatsX nájdeš aj v ponuke e-shopu Cafago.com už za 50,39 eur

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close