RecenzieSamsungSpravodajstvo

Samsung Galaxy Z Flip: podrobný test skladačky, ktorá vyčnieva nad konkurenciou. No je pre bežného zákazníka?

Nová skladačka od Samsungu prichádza s viacerými novinkami, no dotiahol Samsung skladacie smartfóny do "použiteľného stavu"?

Len prednedávnom sme pre vás, našich čitateľov, pripravili krátku recenziu na v poradí druhý skladací smartfón od spoločnosti Samsung, model Galaxy Z Flip. Krátky redakčný test sme vám priniesli tesne po zúčastnení sa na jeho slovenskej premiére, no dúfali sme, že si ho budeme môcť jedného dňa vyskúšať aj na dlhšiu dobu, keďže skladací smartfón je v dnešnej dobe stále unikátom. Po niekoľkých dňoch aktívneho testovania v reálnych podmienkach vám dnes konečne prinášame podrobnú recenziu na smartfón Galaxy Z Flip, ktorý bežného človeka ohúri, no zároveň v ňom nájde aj množstvo nedostatkov.

Klasické balenie, ktoré nesklame

V prípade smartfónu Galaxy Z Flip sme sa rozhodli vydať sa trošku odlišnou cestou, takže sa nebudeme príliš zaoberať dodaným príslušenstvom, ktoré je pri takomto unikátnom smartfóne „druhotné“. Aj napriek tomu však spomenieme, že v pomerne „tradičnom“ balení sa nachádzal nie len samotný smartfón, ale aj pribalený nabíjací kábel s adaptérom, slušne hrajúce slúchadlá značky AKG. Ku smartfónu nám bol do redakcie zaslaný aj kožený dvojdielny obal, ktorý pri prípadnej kúpe rozhodne doporučujeme. Vrhnime sa už ale do podrobnej recenzie samotného smartfónu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Unikátny nadčasový dizajn

galaxy z flip 2
Zdroj: vosveteit.sk (Tomáš Krajčoviech)

Vlajkové smartfóny od spoločnosti Samsung patria už dlhé roky medzi dizajnové skvosty, ktorým sa vo svete hľadá konkurencia naozaj ťažko. V prípade smartfónu Galaxy Z Flip tomu rozhodne nie je inak, keďže ide o naozaj skvelo vyzerajúci smartfón, ktorý je vyrobený z krásneho lesklého kovu. Luxusný dizajn krásne dopĺňa lesklý nápis Samsung, ktorý sa nachádza na hrane sklápacieho mechanizmu a ukáže sa iba v zloženom stave. Z nášho pohľadu nie je druhej skladačke od Samsungu po dizajnovej stránke čo vytknúť, keďže sa jedná o naozaj krásne a luxusne vyzerajúce zariadenie, ktoré je, pochopiteľne, náchylné na poškodenie a preto určite odporúčame využitie kvalitného koženého obalu priamo od spoločnosti Samsung.

Najmodernejšia technológia v praxi

Ďalšou oblasťou, na ktorú sme sa bližšie zamerali, je samotný skladací Infinity Flex Display, ktorý pokrýva ultra tenké sklo UTG s polymérovou vrstvou. Ako sme už spomínali pri našom prvom krátkom teste, výrobca šikovne schoval displej pod postranné hrany, ktoré zaručujú lepšiu odolnosť displeja v zloženom stave, no zároveň zabraňujú prípadnému oddeľovaniu displeja od zariadenia. Pri používaní nás však pomerne vysoké a široké postranné hrany nijako neobmedzovali.

galaxy z flip 6
Zdroj: vosveteit.sk (Tomáš Krajčoviech)

Pri pohľade na samotný displej si takmer ihneď všimnete jeho netradičné „pretiahnutie“, ktoré sa odzrkadľuje aj v rozlíšení 2636 x 1080 pixelov, ktoré sú roztiahnuté na 6,7-palcovej uhlopriečke. Displej je skvele čitateľný aj za zlých svetelných podmienok a pýši sa z nášho pohľadu pomerne vysokým jasom, čo je veľkým plusom. Napriek špičkovému spracovaniu však má niekoľko nedostatkov, ktoré však vyplývajú zo samotnej technológie, ktorá ešte rozhodne nie je na „technologickom vrchole“.

galaxy z flip 4
Zdroj: vosveteit.sk (Tomáš Krajčoviech)

Prvým nedostatkom čo sa skladacieho displeja týka je neustála prítomnosť priehlbiny v stredovej časti zariadenia aj v rozloženom stave. Pri používaní tmavého systémového režimu si zaoblenia takmer nevšimnete, no v prípade, že používate svetlý režim, priehlbina bude upozorňovať sama na seba a to pomerne často. Pochopiteľne, na priehlbinu v displeji si spomeniete pri  dotyku s displejom v danej oblasti. Tento aspekt nás však v až tak veľkej miere neznepokojoval, dôvodom je, že si na to neskôr zvyknete a nebudete ho vnímať. Treba však dodať, že hranu si pri pozeraní videí či filmov na šírku vôbec nevšimnete.

Multifunkčný notifikačný displej

galaxy z flip 7
Zdroj: vosveteit.sk (Tomáš Krajčoviech)

Veľký palec hore si od nás zaslúži aj malý notifikačný displej vedľa zadného fotoaparátu, ktorý nie len upozorňuje na čas, dátum, či aktuálne počasie. Ale zároveň umožňuje zobrazovanie notifikácií, zobrazenie obrazu zo zadného fotoaparátu pri prípadnom robení si selfíčka s hlavnou kamerou, alebo dokonca umožňuje aj prepínanie hudby, keďže ide o dotykovú obrazovku.

Odolnosť displeja je na hrane

galaxy z flip uvodny
Zdroj: vosveteit.sk (Tomáš Krajčoviech)

A ako je na tom teda odolnosť samotného displeja? I keď Samsung prišiel s modernou technológiou UTG pokrytia, stále nemôžme zariadenie označiť za odolné, no čo však upozorňuje aj samotný výrobca a ide o ešte stály problém samotných skladacích a ohybných displejov. Displej je oproti bežnému smartfónu nepochybne mäkší a budí dojem, že ho pri miernom zatlačení nechtom, či cudzím predmetom, značne poškodíte, čo sa preukázalo aj v nedávnych testoch, v ktorých smartfón príliš neexceloval. Prípadní majitelia tohto smartfónu by tak mali dôkladne dohliadať na to, aby smartfón zbytočne nevystavovali zbytočnému riziku a využívalo ho podľa odporúčaní výrobcu.

Výkonu má na rozdávanie

Ďalšou oblasťou, na ktorú sme si bližšie posvietili, je výkonnostná stránka smartfónu. Využitie moderného procesoru Snapdragon 855+ od spoločnosti Qualcomm rozhodne nebolo zlou voľbou zo strany spoločnosti Samsung, keďže v spolupráci s 8 GB RAM má výkonu naozaj na rozdávanie, čo sa odzrkadlilo aj v benchmarkovom teste AnTuTu, kde sa „náš“ kus umiestnil na výbornej 11. priečke so skóre 429 171 bodov.

V praxi sa tak nedostanete do bodu, kedy by malo toto zariadenie nedostatok výkonu, či už vravíme o prípadnom hraní mobilných hier, či náročnom multitaskingu, alebo upravovaní fotografií, či strihanie videa priamo v smartfóne. Výkonnostne nás potešila aj rýchlosť fotoaparátu, ktorému sa však budeme venovať v oddelenom fotografickom teste, ktorý pre vás pripravujeme na tento víkend. Keď sme už pri výkonnostnej stránke zariadenia, spomenieme aj „výkon“ batérie s kapacitou 3 300 mAh, ktorá bezproblémovo postačuje na celodenné používanie smartfónu aj so zapnutými Bluetooth, Wi-Fi a 4G súčasne. Bohužiaľ sklamala nás pribalená nabíjačka, pomocou ktorej si smartfón „pýtal“ viac ako 2 hodiny nabíjania zhruba z 10 na 100 percent. Na záver by sme vyzdvihli kvalitu dvojitého zadného fotoaparátu, ako aj prednej selfie kamery. Pár fotografických vzoriek pridávame aj nižšie, no samotnému fotoaparátu sa budeme venovať podrobnejšie v oddelenom fotografickom teste, na ktorý sa môžte tešiť už čoskoro.

Po softvérovej stránke treba ešte poriadne „zabrať“

V záverečnej časti sa spoločne pozrieme na softvérovú výbavu smartfónu, ktorá hra v prípade skladacieho smartfónu naozaj dôležitú úlohu. Ak ste vlastníkom zariadenia s operačným systémom Android, s používaním smartfónu Galaxy Z Flip by ste nemali naozaj žiadne problémy a podobne sme na tom boli aj my v redakcii. Úsmev na tvári nám vyčarilo naozaj rýchle a skvelé prispôsobenie si smartfónu prostredníctvom účtu Google, ktorý automaticky stiahol nie len aplikácie z nášho osobného smartfónu, ale zároveň „preniesol“ aj všetky heslá od sietí Wi-Fi, aplikácií, či automaticky upravil nastavenia mobilného hotspotu.

Pochopiteľne, jednoduché prispôsobenie si zariadenia nie je všetko a tak sme sa bližšie pozreli na samotný operačný systém Android 10, ako aj nadstavbu ONE UI 2.1 od Samsungu. Pri aktívnejšom používaní určite narazíte na viacero zaujímavostí, ktorým je napríklad režim Multi-Active Window, či plávajúce okná aplikácií, ktoré sa pri práci na smartfóne rozhodne hodia. Jedným dychom však treba dodať, že ide o funkcie, na ktoré bežný používateľ tak často nesiahne.

Samotná nadstavba ONE UI 2.1 pôsobí celkom „čistým“ dojmom a nie je úplne odlišná o čistého Androidu 10, čo jednoznačne vítame. Treba mať však na pamäti, že skladacie smartfóny sú stále len v plienkach a prepojenie systému so skladacím displejom nie je vo všetkých prípadoch úplne dokonalé, čo je pochopiteľné. Najviac, samozrejme, pokulháva prepojenie skladacieho displeja s aplikáciami z obchodu Google Play, na ktoré však nemá spoločnosť Samsung takmer žiadny dosah.

Čo nás na smartfóne Galaxy Z Flip najviac zaujalo?

  • Luxusný dizajn a skvelé spracovanie
  • Skladací mechanizmus je pevný a odolný
  • Skvelá čitateľnosť displeja a naozaj vynikajúce farby za akýchkoľvek podmienok
  • Vysoký výkon postačujúci aj pre najnáročnejšie aplikácie
  • Možnosť používania dvoch 4-palcových displejov samostatne
  • Prekvapivo dlhá výdrž batérie
  • Prítomnosť funkcie PowerShare, ktorá umožňuje bezdrôtové nabíjanie iného zariadenia
  • Multifunkčný notifikačný dotykový displej
  • Skvelé technické detaily – napr. virtuálne „prehodenie“ tlačidiel hlasitosti v zloženom / rozloženom stave
  • Zabudovaný skener odtlačkov prstov v bočnom tlačidle a prítomnosť tvárovej biometrie
  • Nadstavba ONE UI je svižná a prispôsobená dlhému skladaciemu displeju

Nedostatky, ktoré určite neprehliadnete

  • Samotný displej je príliš dlhý na používanie jednou rukou – ledva dočiahnete do polovice zariadenia
  • Smartfón musíte vyklápať vždy dvomi rukami – vyklopenie jednou rukou je takmer nemožné
  • Viditeľná priehlbina v strede displeja v miestach skladacieho mechanizmu
  • Stále nízka odolnosť displeja voči poškodeniu
  • Chýbajúci akýkoľvek certifikát odolnosti voči prachu, či vode
  • Väčšina aplikácií na skladacie smartfóny pripravená nie je
  • Slabý nabíjací výkon pribalenej nabíjačky
  • Z nášho pohľadu ide skôr o „manažérsky“ telefón. Dôvodom je, že vlastnosti skladateľného displeja a dodatočné funkcie, ktoré prináša, bežný používateľ nebude využívať na dennej báze

Máte nejaké ďalšie otázky ohľadom zariadenia Samsung Galaxy Z Flip? Neváhajte a napíšte ich nižšie do komentárov. PS: fotografický test pre vás pripravujeme už na tento víkend.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close