Prečo nikto nenavštívil mesiac od roku 1972?

Program Apollo bol ukážkou technologického pokroku, ktorý môže plánovaný program Artemis oživiť

Kozmonaut
Zdroj: flickr.com (jasbond007) (CC BY-NC 2.0 DEED)

Plánovaný program americkej vesmírnej agentúry NASA, Artemis, plánuje vrátiť ľudí na povrch Mesiaca. V roku 1969 sa odohrala legendárna misia Apollo 11, ktorá postavila prvého človeka na povrch našej prirodzenej družice. Táto misia bola zakončením vesmírnych pretekov medzi USA a Sovietskym zväzom.

Program sa skončil v roku 1972 misiou Apollo 17 a odvtedy nebol na povrchu Mesiaca žiadny človek. Prečo je to tak? Bližšie sa na to pozerá aj YouTube kanál Curiosity Droid. Dnes sa pozeráme na misie Apollo s nostalgiou a pripisujeme im štatút historických misií, ktoré človeka dostali na Mesiac. Nebolo to vždy tak.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V dobe, kedy boli misie Apollo podporované americkým prezidentom Kennedym, vedci boli proti nim. Tvrdili, že snaha dostať človeka na Mesiac by bola nesmierne nákladná a financie by sa mohli využiť inde. Obzvlášť bol proti vojenský priemysel, ktorý by peniaze mohol využiť na vývoj nových technológií. Iní tvrdili, že peniaze z vesmírneho programu Apollo by sa mohli využiť na vylepšenie školstva, alebo zdravotnej starostlivosti.

Politické rozhodnutie

Je veľa dôvodov, prečo Spojené štáty, vtedajšia vesmírna mocnosť, prestala navštevovať Mesiac. Jedným z nich môže byť aj čoraz väčšie zapájanie sa do vietnamského konfliktu, ktorý prebiehal od roku 1968 do 1975. Ďalej na tom mala podiel aj studená vojna, ale aj čoraz silnejšia myšlienka, že peniaze by sa mohli lepšie použiť na Zemi.

Jedným z najväčších dôvodov však bolo, že pristátie na Mesiaci nebolo rozhodnutie, ktoré by prezident Kennedy robil z lásky k vesmíru. Išlo predovšetkým o politické rozhodnutie, ktoré by ukázalo, že demokratický kapitalizmus Spojených štátov je lepší, ako sovietsky komunizmus. V tej dobe viedli Sovieti vo vesmírnom závode a Spojené štáty potrebovali niečo, čo by im umožnilo dobehnúť Sovietsky zväz a nakoniec aj vyhrať vesmírne preteky.

To sa im nakoniec podarilo. Po misii Apollo 11 sa udialo ešte niekoľko ďalších letov, no keďže išlo skôr o politickú propagandu, nikto nevedel, čo robiť na Mesiaci ďalej. Upadal aj záujem verejnosti, pre ktorú už Mesiac nebol novinkou a americká NASA čelila čoraz väčším škrtom cez rozpočet.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre