SpravodajstvoVeda a výskum

Astronauti na Mesiaci budú mať kyslík priamo pod nohami: Britská spoločnosť ho plánuje vyťažiť

Prípravy na program Artemis sú v plnom prúde. Kedy uvidíme trvalú základňu na našej prirodzenej družici?

Už toto desaťročie sa rôzne svetové vesmírne agentúry vrátia na povrch Mesiaca. NASA, so svojim programom Artemis má však oveľa väčšie ambície, než zanechať v šedom regolite ďalší pár ľudských stôp. Ich plán je založiť na našej prirodzenej družici trvalú základňu a s pomocou ďalších svetových agentúr využiť zdroje, ktoré nám môže Mesiac poskytnúť.

Portál The Guardian píše  o britskej firme, ktorej sa podarilo vyhrať kontrakt Európskej vesmírnej agentúry. Náplňou bude vývoj technológie, ktorá by umožnila premeniť mesačný prach a skaly na kyslík. Vedľajším produktom by mal byť hliník, železo a iné kovové prachy, z ktorých by sa mohlo na Mesiaci stavať.

V prípade úspechu sa naskytne jedinečná príležitosť získať cenné zdroje priamo na povrchu Mesiaca, čím odpadáva potreba dovozu, ktorý by bol v tomto prípade extrémne nákladný.

„Všetko, čo si so sebou zoberieme na Mesiac je dodatočná záťaž, ktorej sa treba vyhnúť, ak je to možné. Ak nájdeme spôsob, ako vyrábať potrebné materiály priamo na mieste, ušetríme čas, námahu a aj peniaze,“ tvrdí Ian Mellor, riaditeľ spoločnosti Metalysis, sídliacej v Sheffielde.

Získavanie kyslíku

Analýza mesačných skál ukázala, že až 45% materiálu tvorí kyslík. Zvyšok je tvorený prevažne železom, hliníkom a kremíkom. Minulý rok tím vedcov zistil, že v simulovanom mesačnom prostredí dokázali vyťažiť až 96% kyslíku, ktorý sa v týchto skalách ukrýval. Zároveň by vďaka tomuto procesu získali prístup aj k ďalším, cenným materiálom.

Prípravy na nadchádzajúci projekt Artemis sú už v plnom prúde. Národy budú spolupracovať po boku súkromných spoločností, ktoré vyvíjajú dôležité technológie na podporu života, ubytovanie, alebo distribúciu elektriny. Dôležitou otázkou je aj jedlo pre astronautov. Vďaka kontraktu Európskej vesmírnej agentúry bude spoločnosť Metalysis dotovaná po dobu deviatich mesiacov. Cieľom spoločnosti bude zdokonaliť proces, ktorý by dokázal uvoľniť kyslík z mesačnej pôdy tým, že pustí do skál elektrický prúd. Ide o proces, ktorý sa využíva aj u nás na Zemi, lenže v tomto prípade je kyslík len zbytočným vedľajším produktom. Pre budúcich obyvateľov Mesiaca by to však bol cenný zdroj.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close