BezpečnosťNávodySpravodajstvo

Pozrite sa, ako je možné odstrániť malware alebo vírus z Windows 10 počítača

Pomocou týchto pár krokov môžete identifikovať škodlivý software vo Vašom počítači

Škodlivý software je niečo s čím sa nechce stretnúť nikto z nás. Bohužiaľ nedá sa vždy tejto situácii vyhnúť. Do počítača sa môže najčastejšie dostať prostredníctvom rôznych škodlivých stránok, cez nainštalované hry, ale aj programy. Rizikovým sú obzvlášť prípady, kedy používatelia hľadajú platené programy „zadarmo“, ktoré si stiahnu cez rôzne fóra či iné služby (napríklad Torrenty).

Dobrou správou je, že počítače s Windows 10 majú v sebe vstavaný antivírusový program Windows Defender, ktorý väčšine z nás beží na pozadí. Hoci v minulosti vstavané riešenia zo strany Microsoftu neboli moc kvalitnými, tak v súčasnosti to už neplatí. Windows Defender, za podmienky že pravidelne aktualizujete svoj počítač, tak je schopný zachytiť väčšinu online hrozieb.

Ako oskenovať počítač

  • Otvorte si „Nastavenia počítača“.
  • Teraz choďte do sekcie „Aktualizácie a zabezpečenie“.
  • Kliknite teraz na „Windows Zabezpečenie“.
  • Po tom otvorte „Otvoriť Windows Zabezpečenie“.
  • Zvoľte možnosť „Ochrana pred vírusmi a hrozbami“.
  • Teraz zvoľte „Možnosti kontroly“ a po tom „Úplná kontrola“.
  • Následne spustite kontrolu.

Samotná kontrola súborov a systému môže trvať od niekoľkých minúť až po niekoľko hodín. Závisí to od množstva súborov a programov v počítači. Následne uvidíte report, kde ak bude zaevidovaný nejaký škodlivý software, tak budete mať možnosť ho odstrániť.

Windows 10_kontrola pocitaca pre malwarom
Zdroj: Vosveteit.sk

Len pre zaujímavosť, ak nemáte dôveru voči vstavanému antivírusu vo Windows 10, tak Vám dávame do pozornosti, že v auguste 2019 bol Windows Defender v teste AV-TEST označený za najlepší antivírusový program pre domáce využitie spolu s ďalšími tromi antivírusmi.

Pevne veríme, že Vám tento návod pomohol. Používate prípadne iný antivírus, či program na ochranu pred škodlivým softwarom? Dajte nám ho nižšie vedieť.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close