Pozor na podvodné správy, ktoré sa šíria Messengerom od Facebooku. Neklikajte na podozrivé odkazy!

Messengerom od Facebooku sa šíri scam, ktorý hovorí: „Myslím si, že si na tomto videu...“, ide o podvod.

hacker facebook scam
Zdroj: Vosveteit.sk (koláž)

Facebook je platforma, ktorá má mesačne 2,6 miliardy aktívnych používateľov, čo z nej robí vcelku zaujímavý cieľ pre potenciálnych hackerov. Portál hackread.com poukazuje na jeden z najnovších scamov (ide pojem, ktorým sa označuje podvod, ktorého cieľom je vylákať od obete peniaze, prihlasovacie údaje, alebo niečo podobné), ktorý sa šíri prostredníctvom správ cez aplikáciu Messenger.

„Myslím si, že si na tomto videu…“

Tento útok prebieha prostredníctvom aplikácie Messenger, kedy obeť dostane správu s odkazom na video, pri ktorom je popis „Myslím si, že si na tomto videu“.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
scam ktory sa siri facebookom
Zdroj: hackread.com

Po tom ako používateľ klikne na odkaz, tak je presmerovaný na externú stránku, ktorá ako keby z oka vypadla sociálnej sieti Facebook, kde je potrebné sa prihlásiť. Prihlásenie však neprebieha na oficiálnej stránke sociálnej siete, ale na stránke útočníka, ktorý týmto spôsobom získa Vaše prihlasovacie údaje.

Portál ďalej dodáva, že každý kto sa nachytá na tento scam, tak automaticky rozošle svojim kontaktom rovnakú správu ako obdržal. Ide tak  o vcelku „nekonečný“ kolotoč pripomínajúci reťazovú reakciu.

Do pozornosti by sme Vám zároveň chceli dať ďalší scam, na ktorý narazil aj jeden z našich čitateľov, Ladislav U., ktorý nám ho poslal prostredníctvom Facebooku. Ide o obdobný scenár, pričom v tomto prípade sa šíri Youtube video.

Facebook_scam_2
Zdroj: Vosveteit.sk, Ladislav U.

Najlepšou ochranou proti takýmto podvodom je neklikať na odkazy, ktoré Vám posielajú neznáme osoby vrátane podozrivých odkazov od Vašich priateľov. Aj tí sa totiž mohli stať obeťou podvodu.

Neverili by ste, koľko ľudí sa nachytá

Hoci odhaliť, že ide o podvod nie je zložité vzhľadom na inú inú URL adresu, tak mnoho používateľov si to bohužiaľ nevšimne. Len pre zaujímavosť, ide o obdobný typ útokov ako v prípade Phishing správ, ktoré sú vcelku úspešnými. Analytici zo spoločnosti Chceckpoint odhalili, že v priebehu prvého kvartálu tohto roka viac ako 30% ukradnutých dát pochádza práve z tohto typu útokov. Takým najtypickejším príkladom tohto typu útoku sú e-mailové správy od „právnika Vášho zosnulého strýka, ktorý bol arabským princom a zanechal Vám majetok“.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre