Panspermia – Dokáže sa život šíriť od hviezdy k hviezde na povrchu asteroidov?

Jedna z teórií hovorí, že aj na Zem sa život dostal pomocou asteroidu. Je to pravda?

Život panspermia
Zdroj: YouTube (History of the Earth)

Dokázal by sa život rozšíriť naprieč Mliečnou dráhou bez toho, aby mu pomohli technológie? Obrovská otázka, na ktorú momentálne nepoznáme odpoveď, no vedci dúfajú, že by nám mohli pomôcť počítačové simulácie.

V novej štúdii vedci vytvorili galaxiu, ktorá sa podobá na tú našu a pokúšali sa zistiť, či je možné, aby život „preskočil“ z hviezdy na hviezdu, píše portál Universe Today. Ani v tomto prípade ale nešlo o jednoduchú úlohu. Na vytvorenie simulácie, ktorá by nám priniesla realistické výsledky potrebujeme vedieť, ako život vznikol a či je vôbec možné, aby sa rozšíril od hviezdy ku hviezde.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na otázku, ako vznikol život zatiaľ nepoznáme odpoveď, no história našej vlastnej planéty ukrýva množstvo odpovedí. Niektorí vedci sa domnievajú, že od momentu, kedy sa Zem ochladila až po moment, kedy začala byť obývateľná, neprešlo dostatok času. Samozrejme, že táto téma ostáva predmetom mnohých vedeckých debát.

Hoci nie sme zatiaľ o nič múdrejší, existujú dve varianty, ako mohol život vzniknúť. Buď sme mali dostatok času na to, aby sme sa na našej planéte vyvinuli, alebo vývoj našej planéty ovplyvnilo niečo, čo sa nazýva Panspermia.

Šírenie života vesmírom, od hviezdy k hviezde

Panspermia je hypotéza, že sa život šíri vesmírom prostredníctvom meteoritov, komét, medziplanetárneho prachu, či inými prostriedkami. Niektorí chápu Panspermiu ako prenášanie jednoduchých organizmov z planéty na planétu, alebo od hviezdy ku ďalšej hviezde, no realistickejšie teórie tvrdia, že asteroidy, alebo kométy, môžu obsahovať organické zlúčeniny potrebné pre život.

Kométy s organickými látkami sa nám už vo vesmíre podarilo objaviť. Vedci zistili, že nie sú až tak vzácne, ako sa spočiatku predpokladalo. Dokázali by tieto látky prežiť cestu od jednej slnečnej sústavy k druhej?

V rámci jednej slnečnej sústavy, napríklad aj tej našej, je Panspermia jednou z možností. Na Zemi sme objavili aj vzorky meteoritov, ktoré ku nám prišli z Marsu. Vedci preto vedia, že v rámci jednej slnečnej sústavy sa môžu objekty s organickými látkami dostať z jednej planéty na druhú.

Aby zistili, či sa môže podobným spôsobom život rozšíriť aj do celej galaxie, vytvorili simuláciu galaxie g15784. Ide o galaxiu, o čosi väčšiu ako Mliečna dráha, ktorá sa momentálne nachádza v pomerne pokojnom štádiu. Vedci zistili celkovú obývateľnosť galaxie – počet hviezd, ktoré by boli vhodné pre život a mali planéty nachádzajúce sa v obývateľnej zóne.

Výsledky simulácie poukázali na to, že Panspermia v galaxii môže byť možná, no simulácia priniesla protichodné výsledky. Šance na šírenie života sa drasticky líšili v rôznych kútoch galaxie. Tím zároveň zistil, že hoci sa môže život do istej miery šíriť vesmírom, tento proces nie je tak efektívny. Lepší prípad je, keď sa život vyvíja priamo na danej planéte.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre