Život na iných planétach? Aj to je možné! Vedci objavili dôležité organické látky v iných sústavách

Novej štúdii sa podarilo objaviť molekuly, ktoré viedli ku vzniku života na našej planéte.

Život
Zdroj: YouTube(NASA Video Collection)

Výskumníci tvrdia, že analýzou svetla, ktoré sa odrazilo od materiálu v okolí mladých hviezd, naznačuje niečo fascinujúce. V tomto prostredí našli veľké organické molekuly, ktoré sú potrebné na vytvorenie základu života, píše portál SciTech Daily.

Čo to ale znamená? Podľa doktora Johna Ilee, by sa mohli základné chemické podmienky, ktoré viedli k životu na Zemi, nachádzať aj na iných miestach v našej galaxii. Organické molekuly boli objavené v protoplanetárnych diskoch, prstencoch hmoty, ktoré sa nachádzajú okolo mladých hviezd.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Keď bolo Slnko mladé, podobný disk sa nachádzal aj okolo neho. Z protoplanetárneho disku nakoniec vznikli všetky planéty našej Slnečnej sústavy. Prítomnosť organických molekúl je v tomto prípade extrémne dôležitá. Ide o základné kamene, ktoré premosťujú jednoduché molekuly na báze uhlíka na niečo komplexnejšie, čo vedie ku vzniku života.

Do štúdie sa zapojilo 16 univerzít z celého sveta. Vedci sa zameriavali na pozorovanie množstva molekúl a regiónu v ktorom sa nachádzali.

„Veľké komplexné organické molekuly sa nachádzajú v rôznych prostrediach. Laboratórne a teoretické štúdie nám ukázali, že v tomto prípade môže ísť o suroviny, nevyhnutné pre budovanie života, ako ho poznáme. Pomocou týchto molekúl môžu vzniknúť cukry, aminokyseliny a aj časti ribonukleovej kyseliny. Samozrejme, že musia na to byť vhodné podmienky,“ vysvetľuje doktor Ilee.

Prostredia, v ktorých sa tieto dôležité látky nachádzajú, nie sú prostrediami, kde bežne dochádza ku vzniku planét. Vedci sa preto chceli zamerať priamo na protoplanetárne disky. Teraz už vedia, že základné látky pre život sa môžu nachádzať aj v nich.

Je život vo vesmíre bežnejší, než sme si mysleli?

Planéty vznikajú v protoplanetárnych diskoch postupným nabaľovaním hmoty. Zo zrniečka prachu sa stanú dve a tento kúsok sa zráža s ďalšími zrniečkami, až kým nevytvorí zárodok planéty. Tá následne svojou gravitáciou priťahuje viac hmoty. Ak sa v protoplanetárnom disku nachádzajú látky, potrebné pre život, potom môžu byť tieto molekuly pritiahnuté gravitáciou planéty.

Predpokladá sa, že na Zem sa organické látky dostali nárazom asteroidu, ktorý tieto látky prenášal. Tento asteroid vznikol, rovnako ako Zem, v protoplanetárnom disku okolo Slnka, a preto obsahoval organické látky.

Nová štúdia ukázala, že organické látky sa nachádzali v štyroch z piatich protoplanetárnych diskov, ktoré vedci skúmali. Znamená to, že látky, ktoré priamo viedli ku vzniku života na Zemi, existujú aj v okolí iných hviezd. Je možné, že molekuly, schopné naštartovať evolúciu života, môžu existovať v okolí každej mladej hviezdy.

Vedci sa v ďalších štúdiách zamerajú na to, či sa v prostredí skúmaných protoplanetárnych diskov nachádzajú ešte komplexnejšie molekuly.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre