Náš najbližší hviezdny sused, sústava Alpha Centauri, odkrýva ďalšie tajomstvo

Čo sa podarilo tímu objaviť len 4 svetelné roky od nás?

Alpha Centauri
Hviezdy Alpha Centauri A a B, zachytené Hubblovým vesmírnym ďalekohľadom. Zdroj: NASA, ESA

V roku 2016 vedci objavili exoplanétu o veľkosti Zeme, ktorá obieha okolo nášho hviezdneho suseda, hviezdy Proxima Centauri. Tá sa od našej planéty nachádza niečo cez 4-svetelné roky, píše portál Space.

Problémom je, že Proxima Centauri je červeným trpaslíkom, relatívne malou a chladnou hviezdou. Červené trpaslíky majú obývateľnú zónu (pozn. redakcie: zónu, v ktorej môže teoreticky existovať život) blízko pri hviezde. To znamená, že planéta, ktorá sa v tejto zóne nachádza môže mať viazanú rotáciu, spojenú s hviezdou. Viazaná rotácia je, keď je kozmické teleso otočené len jednou stranou k objektu, okolo ktorého obieha.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Červené trpaslíky sú zároveň typy hviezd, ktoré môžu do vesmíru vysielať obrovské množstvo radiácie. Špekuluje sa, že ak by sa planéta nachádzala v obývateľnej zóne okolo červeného trpaslíka, prišla by následkom solárnych vetrov a radiácie o svoju atmosféru.

Proxima Centauri je však len jednou z trojice hviezd v sústave Alpha Centauri. Zvyšné dve hviezdy, Alpha Centauri A a B sú hviezdy, ako naše Slnko. Nový výskum, ktorý bol publikovaný dnes (pozn. redakcie: 10. februára), tvrdí, že hviezda Alpha Centauri A môže mať okolo seba exoplanétu, ktorá sa nachádza v obývateľnej zóne.

Nová exoplanéta?

Nová štúdia pracuje s výsledkami z projektu NEAR (pozn. redakcie: Near Earths in the Alpha Cen Region), ktorý je pod záštitou European Southern Observatory. Tím vedcov objavil tepelnú stopu v obývateľnej zóne hviezdy Alpha Centauri A. Ide o signál, ktorý naznačuje prítomnosť planéty, veľkej približne ako Neptún. Planéta však zatiaľ nebola potvrdená, a tak ostáva nateraz kandidátom.

„Považujeme to za úžasné správy. Náš objav spĺňa všetky kritéria toho, ako by planéta mala vyzerať, avšak musíme náš objav ešte potvrdiť. Mohlo by ísť o oblak prachu, alebo pozorovanie iného druhu,“ tvrdí autor štúdie, Kevin Wagner.

Wagner zároveň dodáva že na to, aby bola planéta potvrdená bude musieť byť zapojená širšia vedecká komunita. Ak sa však planéta okolo hviezdy Alpha Centauri A potvrdí, môže to znamenať aj existenciu ďalších planét v okolí tejto hviezdy. Ak sa totiž vedcom podarí objaviť jednu planétu, spravidla sa objavia aj ďalšie.

Tím vedcov zároveň tvrdí, že aj keby sa planéta nakoniec nepotvrdila, ich práca by nevyšla nazmar. S projektom NEAR totiž dokázali priamo nahliadnuť do obývateľnej zóny našej najbližšej hviezdy. To by mohlo otvoriť dvere k ďalším podobným objavom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre