SpravodajstvoVeda a výskum

Na planéte Proxima b by podľa novej štúdie mohol byť život. Drsné podmienky podľa autora nevadia

Červené trpaslíky sú pomerne agresívne hviezdy, no podľa novej štúdie by sa im planéty mohli prispôsobiť

Vedci nedávno zachytili signál, ktorý prichádzal od nášho najbližšieho hviezdneho suseda, ktorým je hviezda Proxima Centauri. Je to červený trpaslík, okolo ktorého obieha potenciálne obývateľná planéta, Proxima b. Píše o tom portál IFLScience.

S tou obývateľnosťou to však nie je úplne jasné. Planéta sa nachádza v obývateľnej zóne, no červené trpaslíky sú pomerne agresívne hviezdy. Radiácia a časté solárne búrky by mohli sľubnú planétu pripraviť o vhodné podmienky pre život. Tak znie všeobecne uznávaná teória, ktorú sa pokúša napadnúť Howard Chen, z Northwestern University.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Iný druh života

Jeho štúdia, ktorú zostavil aj s pomocou iných autorov tvrdí, že atmosféry, ktoré sú vystavené častým solárnym búrkam by mali iný typ atmosféry, než akú máme my. Tá by sa mohla prispôsobiť búrkam a byť nakoniec rovnako vhodná pre život, ako tá naša. K tomu dodáva, že ak sa život nachádza na planétach, obiehajúcich okolo búrlivých hviezd, budeme ho vedieť ľahšie odhaliť, s príchodom nových technológií.

„Porovnali sme chemické reakcie planét, ktoré sú sužované častými búrkami a planét, ktoré nezažívajú takmer žiadne búrky. Dlhodobé chemické procesy sú veľmi odlišné,“ tvrdí Chen.

Keď búrka zasiahne atmosféru planéty, aká by sa mohla nachádzať na Proxime b, krátkodobo sa zvýši koncentrácia určitých plynov, ako napríklad oxid dusíka. Ak sa na planéte nachádza dostatok života na to, aby dokázal zmeniť chemické zloženie atmosféry, mohli by sme si ho krátko po solárnej búrke všimnúť.

Hlavnou myšlienkou Chenovho výskumu je, že planéty, nachádzajúce sa v blízkosti búrlivých červených trpaslíkov, by mohli mať rozdielnu chemickú rovnováhu atmosféry. Tá by však nemusela byť nepriateľská k životu. Chen tvrdí, že aj na takejto planéte by sa mohol nachádzať život, aj keď pozemské organizmy by sa s najväčšou pravdepodobnosťou otrávili.

Väčšina hviezd vo vesmíre sú červené trpaslíky. Ak by bol Chenov výskum pravdivý, znamenalo by to, že život by mohol existovať po celom vesmíre. Ak sa Chen mýli a červené trpaslíky nie sú vhodné hviezdy, potom vieme život nájsť len na pár miestach. Každopádne v blízkej budúcnosti budeme mať dostatočné technológie na to, aby sme dokázali detailne preskúmať sústavy, nachádzajúce sa najbližšie pri nás.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close