Nachádza sa život vo vedľajšej sústave? Zistiť to môžeme už tento rok!

Teleskop Jamesa Webba bude dosť citlivý na to, aby zachytil umelé svetlá na nočnej strane planéty.

Život
Zdroj: YouTube(Cosmoknowledge)

Nový teleskop Jamesa Webba je dlho odkladaným projektom americkej NASA, ktorý by mal odštartovať do vesmíru už tento rok. Astronómovia tvrdia, že by sme vďaka nemu mohli detailne preskúmať planétu Proxima b a vidieť, či sa na jej povrchu nachádzajú umelé svetlá, tvrdí YouTube kanál Cosmoknowledge.

Planéta sa nachádza v sústave Proxima Centauri, čo je najbližšia sústava od Slnka. Leží vo vzdialenosti 4.2 svetelných rokov. Minulý rok sa vedcom z iniciatívy Breakthrough Listen podarilo zachytiť zvláštny signál, ktorý pochádzal z planéty Proxima b, čo je exoplanéta, ktorá by teoreticky mohla podporovať život. Signál mal frekvenciu 982 megahertzov a krátko po jeho zachytení vznikli špekulácie, že ide o mimozemšťanov, pokúšajúcich sa o kontakt.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

O tom, či môže život na planéte existovať sa vedie množstvo vedeckých debát. Proxima b sa nachádza v obývateľnej zóne hviezdy, čiže na jej povrchu môže existovať voda. Planéta ale obieha okolo červeného trpaslíka, hviezdy, ktorá je menšia ako naše Slnko. To znamená, že sa planéta musí nachádzať bližšie, ako napríklad Zem od Slnka.

Ďalším problémom je, že červené trpaslíky sú pomerne aktívne hviezdy a do okolia vypúšťajú množstvo škodlivého žiarenia, čo nie je pre planétu dobré. Zároveň je možné, že má planéta viazanú rotáciu s hviezdou, čo znamená, že len jedna strana planéty je k hviezde otočená. Podľa niektorých vedcov to však nevadí a život sa mohol na planéte vyvinúť aj napriek týmto nepriaznivým faktorom.

Život na susednej planéte?

Na dennej strane je život vylúčený kvôli radiácii, ktorá prúdi z hviezdy Proxima Centauri. Civilizácia by však mohla existovať na nočnej strane. Vedci tvrdia, že ak by existoval život na nočnej strane planéty, civilizácia by našla spôsob, ako previesť teplo a elektrinu z dennej strany na nočnú. Profesor Avi Loeb, ktorý je známy svojimi teóriami o mimozemských civilizáciách, tvrdí, že život na Proxima b by mohol využívať obrovské zrkadlá, alebo jasné LED svetlá.

Či existuje život na planéte by mohol raz a navždy vyriešiť práve teleskop Jamesa Webba. Vedci tvrdia, že by mohli teleskop špeciálne nastaviť na to, aby dokázal zachytiť akékoľvek umelé svetlo na nočnej strane planéty. Vedci dokázali, že ak osvetlenie nočnej strany planéty dosiahne 5% celkového denného svetla planéty, teleskop Jamesa Webba by dokázal určiť umelé zdroje svetla s 85% istotou. Ak by hodnota dosiahla 9% hovoríme o 95% istote.

Možno už čoskoro budeme schopní zodpovedať otázku, či sme vo vesmíre sami. Teleskop Jamesa Webba odštartuje v októbri tohto roku a prinesie nám oveľa detailnejší pohľad na vesmír, než Hubblov vesmírny ďalekohľad.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre