BezpečnosťSpravodajstvo

Na hackerskom fóre sa objavilo 1,3-milióna účtov zo sociálnej siete Clubhouse

Sociálna sieť Clubhouse vyvracia, že by išlo o hackerský útok, ale aj napriek tomu, ide o veľký problém.

Posledné týždne sú pre sociálne siete doslova pohromou. Dôvodom je, že sa dozvedáme o únikoch dát, ktoré vyplávali v tomto roku na povrch. Najprv to bol Facebook, kde sa do obehu dostalo 533-miliónov účtov, a potom to bola sociálna sieť LinkedIn, z ktorej sa do obehu dostalo viac ako 500-miliónov účtov používateľov. V druhom prípade však treba dodať, že podľa slov Microsoftu, došlo len k zozbieraniu dostupných údajov, ktoré boli následne dané „do jednej kopy“.

Najnovšie, negatívnu pozornosť získava jedna z najmladších sociálnych sietí, je ňou Clubhouse. Dôvodom je, že aj táto sociálna sieť sa stala obeťou úniku dát. Na tému upozorňuje portál cybernews.

1,3-milióna používateľských účtov spolu s ďalšími údajmi, ako sú napríklad ID používateľa, meno, odkaz na profilovú fotografiu, dátum vytvorenia účtu, prepojenie s ďalšími profilmi na iných sociálnych sieťach a ďalšie údaje, sa dostali do obehu prostredníctvom hackerského fóra.

Clubhouse vzorka dat
Zdroj: cybernews, vzorka úniku dát

Pôvodne sa špekulovalo, že ide o hackerský útok. Ako informovala sociálna sieť, nejde však o hackerský útok v pravom slova zmysle. Dôvodom je, že údaje, ktoré boli zverejnené, pochádzajú z verejne dostupných dát, ku ktorým sú vývojári schopní pristupovať prostredníctvom API. Ide o vývojárske nástroje pre vývojárov.

Ako takou útechou pre používateľov môže byť, že podľa zistení analytikov, v samotnom dátovom súbore sa nenachádzajú žiadne hlboko citlivé dáta, ako sú napríklad informácie o platobných kartách, či iné citlivé dokumenty. Na druhej strane treba povedať, hackeri môžu potenciálne kombinovať tieto údaje spolu s údajmi z iných únikov dát. Vďaka tomu môžu útočníci vytvoriť podrobné profily potenciálnych obetí. Na konci dňa, v dôsledku kombinácie týchto dát, môžu vytvárať napríklad presvedčivejšie phishingové kampane, prípadne spáchať krádež identity a podobne.

Samotný únik dát je o to nebezpečnejší, že celý dátový súbor je dostupný online prostredníctvom hackerského fóra v podstate pre kohoľvek.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close