Pracovné ponuky
BezpečnosťSpravodajstvo

Na Facebooku si je možné vymazať históriu vyhľadávaní, ako aj zozbierané dáta o Vašej polohe. Pozrite sa ako!

Pozrite sa, ako je možné vymazať dáta z histórie Vášho vyhľadávania, ako aj informácií o Vašej polohe z Facebooku pomocou týchto pár krokov.

Posledný rok bol pre spoločnosť Facebook náročným, viackrát sa totiž popálili v spojitosti s ochranou osobných dát o používateľoch. Jedným z najvypuklejších prípadov, ktorý nemilo prekvapil verejnosť bol škandál Cambridge Analytica. Ten spočíval v tom, že britská konzultantská spoločnosť mala prístup ku kvantám dát o správaní sa používateľov, ich preferenciách a podobne, ktoré boli zneužité na ovplyvnenie volieb v USA v roku 2013. Len pre zaujímavosť, firma v roku 2018 ukončila svoju pôsobnosť. Tých prípadov je samozrejme viac, tento však vyčnieva nad všetkými ostatnými.

Spoločnosť Facebook musela v  spojitosti s ochranou osobných informácií používateľov spraviť viacero opatrení. Jedným z nich je aj funkcia „Clear history“, teda Čistá história. Funkcia sa spomínala ešte vo februári, kedy sa hovorilo o  jej dostupnosti najneskôr do konca roka 2019. Spoločnosť Facebook ju začala postupne uvoľňovať na prelome augusta a septembra v jednotlivých regiónoch sveta. Priznáme sa, že my sme ju v našom regióne zaregistrovali až teraz, a to len preto, že sme ju aktívne hľadali.  Preto je možné, že je dostupná pre slovenských používateľov už dlhšiu dobu. Nič to však nemení na tom, že by sme funkciu radi predstavili.

Nový štart na Facebooku? 

Čistá história je funkciou, ktorá umožňuje používateľovi vymazať kompletnú históriu vyhľadávaní vo Vašom účte, vrátane možnosti vymazania sledovania Vašej polohy. Funkcia je však dobre schovaná v  nastaveniach Vášho profilu. Dostanete sa k nej pomocou nasledovných krokov:

 • Prejdite do svojho profilu
 • Kliknite na zoznam Vašej aktivity

  Facebook vymazanie si histore vyhladavania a polohy
  Zdroj: Vosveteit.sk

 • V ľavom stĺpci zvoľte položku Viac a  potom si vyhľadajte v ponuke „História vyhľadávania“ (resp. „História polohy“).
 • Kliknite potom na tlačidlo Ďalej. Následne si budete môcť vymazať históriu Vášho vyhľadávania, resp. Vašej polohy.

  vymazanie history vyhladavania a polohy
  Zdroj: Vosveteit.sk

Znamená vymazanie týchto dát na Facebooku nový štart? Ale kdeže…

Návodom vyššie odstránite len časť dát, ktoré o  Vás Facebook zbiera. Tých dát je omnoho viac, stačí si otvoriť napríklad Záznam činností a uvidíte Vašu aktivitu, ktorá Vás „škatuľkuje“ do vzorcov. Prechádzať si Vašu aktivitu a manuálne ju mazať môže byť náročný proces, teda minimálne ak používate Facebook niekoľko rokov, ale aj tu existuje malý trik, ktorým je rozšírenie pre internetový prehliadač Google Chrome Social Book Post Manager (pozn. redakcie: odkaz na stiahnutie nájdete nižšie). Pomocou tohto rozšírenia môžete vyfiltrovať dáta, ktoré chcete z Facebook odstrániť. Ak sa vrhnete do odstraňovania Vašej aktivity týmto spôsobom, tak majte na pamäti, čo raz vymažete, tak sa k tomu už nedostanete. Počas mazania nechajte bežať prehliadač bez Vašich zásahov.

Ako vymazat aktivitu na facebooku
Zdroj: Vosveteit.sk
Social Book Post Manager
Social Book Post Manager
Developer: htang.dev
Price: Free

Hoci postupom vyššie nevymažete komplete dáta, ktoré o Vás Facebook zbiera, ale aj napriek sa jedná o značnú časť informácií o Vás, ktoré ak nechcete odovzdávať ďalej, tak ich môžete vymazať. V prípade ak by ste chceli vymazať kompletný dataset, tak môžete tak spraviť prostredníctvom vymazania si účtu. To však nebolo cieľom tohto článku, ale skôr poukázať na to, ako môžete vymazať množstvo zozbieraných dát o Vás, aby ste aj napriek tomu mohli aj naďalej používať Facebook s Vašim aktuálnym účtom. Mimochodom, ak Vás zaujímajú informácie o tom, aké dáta odovzdávame technologickým gigantom, tak Vám dávame do pozornosti jeden z  našich starších článkov, kde si môžete pozrieť kompletnú analýzu aké dáta odovzdávame spoločnostiam Facebook, Google, Apple, Twitter, Amazon a Microsoft. Nájdete ju na odkaze nižšie.

Pozrite si analýzu odhaľujúcu aké dáta odovzdávame technologickým gigantom ako Facebook, Google, Apple a ďalším v prehľadnom grafickom spracovaní

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk, ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webové stránky na Slovensku.
Close
Close