Misia MAVEN priniesla viac informácií o záhadnej žiare na Marse

Zelenkavá žiara je viditeľná jedine v ultrafialovom svetle

Mars
Zdroj: ESA

Misia americkej vesmírnej agentúry NASA, MAVEN (pozn. redakcie: Mars Atmosphere and Volatile Evolution mission) študovala červenú planétu už od roku 2013. Dnes prišla s novými zábermi, ktoré poukazujú na zvláštnu zelenkavú, pulzujúcu žiaru.

„Výsledky z misie MAVEN nám prinášajú pohľad do procesov, ktoré sa odohrávajú v strednej atmosfére planéty. Je to kritický región, ktorý prenáša plyny medzi najnižšou a najvyššou vrstvou,“ tvrdí Nick Schneider, profesor astrofyziky na univerzite v Colorade.

Zároveň je Schneider zodpovedný za ultrafialový spektograf, inštrument, ktorý priniesol najnovšie pozorovania. Zistilo sa, že marťanská atmosféra pulzuje presne trikrát za noc, v obdobiach jari a jesene. Zároveň objavili pozorovania zvláštne vlnité a špirálovité útvary nad polárnou oblasťou, píše portál Space.com

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pulzy, ktoré sa objavujú určité ročné obdobia, odhaľujú počet a rýchlosť vĺn, tvoriacich sa v atmosfére Marsu. Tie sú ovplyvnené slnečným ohrievaním a zároveň sopečnou aktivitou na planéte. Pulzy, ktoré pozorovala misia MAVEN sa zhodujú s tými, ktoré vedci objavili v iných vrstvách planéty.

„Pozorovania misie MAVEN, ktoré sa točia okolo klimatickej zmeny a straty atmosféry, ukazujú dôležitosť týchto cirkulačných vzorcov. Práve pomocou nich sa atmosférické plyny roznášajú naprieč celou planétou,“ tvrdí pomocný výskumník projektu, Sonal Jain.

Misia MAVEN taktiež potvrdila jav, ktorý prvýkrát pozorovala misia európskej vesmírnej agentúry, Mars Express. Ide o nočnú žiaru, ktorá je najjasnejšia pri marťanských póloch.

Mars
Zdroj: NASA/MAVEN/Goddard Space Flight Center/CU/LASP

Nočná žiara vzniká, keď sa plyny dostanú nižšie, do hustejších vrstiev atmosféry. Ide o pohyb, urýchľujúci chemickú reakciu, pri ktorej vzniká oxid dusnatý, zodpovedný za žiaru. V atmosfére planéty je viditeľná len v ultrafialovom svetle.

„Nočná žiara na planéte Mars je v ultrafialovom spektre rovnako jasná, ako polárna žiara u nás na Zemi. Nanešťastie vďaka kompozícii marťanskej atmosféry žiara neexistuje vo viditeľnom spektre, “ tvrdí výskumník Zac Milby.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre