Európsko-ruský satelit odhalil na Marse žiaru, akú môžu pozorovať aj astronauti z ISS okolo Zeme

Ide o reakciu slnečného svetla s molekulami kyslíka

Mars
Zdroj: ESA

Vedci objavili v atmosfére Marsu zelenú žiaru. Podobný efekt môžu pozorovať aj astronauti na ISS, keď sa pozrú na hranu zemskej atmosféry.

Žiara vzniká, keď sa slnečné svetlo „dotkne“ atómov kyslíka. Vedci už dlho predpokladali, že by sa tento fenomén mohol odohrávať aj na iných planétach. Prvý objav však urobil Európsko-ruský satelit Trace Gas Orbiter (pozn. redakcie: TGO), ktorý sa v súčasnosti nachádza na obežnej dráhe červenej planéty. Píše o tom portál bbc.com .

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Je to pekné vidieť. Samozrejme, že by nikdy nevznikla samostatná misia, ktorá by túto žiaru hľadala, ale na obežnej dráhe už satelit máme. Povedali sme si teda prečo nie a podarilo sa to,“ hovorí doktor Manish Patel z anglickej Open University.

Rozdiel medzi polárnou žiarou

Žiara, ktorá bola objavená na Marse sa ale líši od klasickej polárnej žiary. Tieto emisie vznikajú pri interakcii nabitých častíc zo Slnka, ktoré reagujú s atmosférou. Na Zemi sú tieto častice ťahané k pólom, kvôli nášmu silnému magnetickému poľu. Polárne žiary sa na Marse fungujú inak, pretože planéta nemá globálne magnetické pole. Polárna žiara na červenej planéte už ale bola v minulosti pozorovaná.

Zem
Efekt zelenej žiary na Zemi. Zdroj: NASA

Na druhú stranu zelená žiara, ktorú vidia astronauti na hrane Zeme, alebo dnes už aj satelit na Marse fungujú inak. Slnko zahreje atómy kyslíku na vyššiu energiu. Keď sa atómy vracajú do svojho pokojného štádia, produkujú túto zelenú emisiu. Na rozdiel od Zeme sa na Marse nenachádza veľa kyslíku. Ten čo tam je vznikne rozložením oxidu uhličitého. Slnečná žiara uvoľní jeden z atómov kyslíku a premena tohto atómu následne vydá zelenú žiaru.

Vedci tvrdia, že sa tento jav odohráva vo výške od 80 do 120 km nad povrchom. Presnejšia výška je závislá od tlaku oxidu uhličitého.

„Pozeraním sa na výšku, v ktorej sa emisia odohráva, dokážete presne určiť hrúbku atmosféry a aj to, ako sa mení,“ hovorí doktor Patel.

Patel zároveň tvrdí, že zelenú žiaru by mohli vedci použiť na navádzanie sond. Vedeli by im pomôcť počas prechodu atmosférou, zostupom na povrch a následnému pristátiu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre