NávodySpravodajstvo

Máte v domácnosti slabý Wi-Fi signál? Wi-Fi repeater môže vyriešiť váš problém. Ako však funguje?

Wi-Fi repeater je schopným pokryť Wi-Fi signálom aj miestnosti mimo dosahu routera, je tam však jedno ale

Internetové pripojenie je už viac menej „povinnou výbavou“ každej domácnosti. Väčšina z nás na pripojenie sa k internetu využíva technológiu Wi-Fi. Dôvodom je, že je to jednoduché a nie sú k tomu potrebné žiadne káble. Samotný signál však nedosiahne vždy všade v požadovanej kvalite. Dôvodom je, že pribúdajúcimi prekážkami a členitosťou priestorov signál slabne. Aby sa predišlo týmto problémom existuje viacero riešení, a jedným z nich je aj využívanie technológie Wi-Fi repeaterov. Ako však funguje a aké má limity? 

Čo je to Wi-Fi repeater?

Ako už z názvu plynie, tak ide o technológiu, ktorá je schopnou replikovať Wi-Fi signál. Toto zariadenie v sebe obsahuje dva bezdrôtové smerovače. Jedným z nich je prijímač signálu a prostredníctvom druhého dochádza k odosielaniu zosilneného signálu ďalej. 

Xiaomi Mi WiFi Repeater Pro Extender, ku ktorému je pribalený EÚ adaptér

Ako je možné Wi-Fi repeater spojazdniť?

Inštalácia tohto typu zariadenia je veľmi jednoduchou. Vo svojej podstate ho stačí umiestniť do blízkosti lokality, kde chcete zosilniť Wi-Fi signál tak, aby bol schopným zachytiť pôvodný zdroj. Následne sa je potrebné prihlásiť sa do Wi-Fi repeatera, aby ste vložili prihlasovacie údaje na pripojenie sa k pôvodnému zdroju Wi-Fi. Potom je schopným prihlásiť sa do Wi-Fi siete, podobne ako váš smartfón, či notebook, a následne replikovať signál a rozšíriť  jeho dosah aj do ďalších miestností, prípadne aj na väčšie vzdialenosti. Závisí to od samotného výkonu zariadenia.   

WiFi repeater_pokrytie
Zdroj: Xiaomi

Aká  je však jeho hlavná nevýhoda?

Všetky zariadenia tohto typu so sebou však prinášajú aj jednu nevýhodu – stratu prenosovej rýchlosti. Pri mnohých zariadeniach tohto typu dochádza k redukcii rýchlosti až na úrovni do 50%. Dôvodom je, že jednopásmové zosilňovače musia prijímať každý paket dát a následne ho odosielať na rovnakom kanáli. Inými slova povedané, vaše bezdrôtové zariadenie získa iba polovicu dostupnej šírky pásma. Preto bude poskytovať menšiu šírku pásma, čo vedie k nižšej rýchlosti pripojenia.

Načo si dávať pozor pri výbere Wi-Fi repeatera?

Určite nikomu neuniklo, že cena Wi-Fi repeaterov je rôzna. Z hľadiska rýchlosti prenosu dát je potrebné pozerať sa na frekvenčné pásmo a štandardy Wi-Fi. Frekvenčné pásmo  rozlišujeme 2,4GHz a 5GHz. V praxi to znamená, že ak máte v domácnosti router len s 5GHz pásmom a kúpite si repeater s podporou 2,4GHz, tak vám bude k ničomu (pozn. redakcie: súčasné routery vo väčšine prípadoch podporujú obe frekvencie). Dôvodom je, že nebude schopným sa pripojiť ku zdroju signálu. Druhým aspektom je štandard Wi-Fi. Tam rozlišujeme štandardy 802.11, 802.11b, 802.11g/a, 802.11n, 802.11ac, či 802.11ax. Rovnako ako v predošlom prípade sa pozerajte na to, aký štandard používa váš router, teda zdroj signálu a podľa toho si vyberte repeater. Tu však platí, že ak kúpite repeater s podporou novšieho štandardu, tak bude schopný komunikovať so staršou generáciou Wi-Fi (pozn. redakcie: odporúčame vám štandard 802.11 ac). 

Takto môžete zistiť intenzitu signálu v jednotlivých častiach domácnosti 

Pri tejto príležitosti nám dajte ešte možnosť dať vám do pozornosti aplikáciu WiFi AR, prostredníctvom ktorej môžete zistiť intenzitu signálu v jednotlivých častiach vašej domácnosti

WiFi AR - most useful tool ever
WiFi AR - most useful tool ever

Aplikácia funguje na veľmi jednoduchom princípe. Po jej stiahnutí sa môžete pozrieť na intenzitu signálu a maximálnu prenosovú rýchlosť siete, ku ktorej ste aktuálne pripojený prostredníctvom Wi-Fi prostredníctvom rozšírenej reality. Môžete tak jednoducho vizuálne odhaliť miesta v domácnosti, kde signál nie je dostatočným.  

Pevne veríme, že článok sa vám páčil. Podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close