Jeden z mesiacov Marsu, Phobos, by mohol ukrývať viac tajomstiev, než sme si doteraz mysleli

Vedci v novej štúdii zistili, že mesiac by im mohol pomôcť k pochopeniu planéty.

Phobos
Zdroj: NASA(JPL-Caltech/University of Arizona)

Jeden z marťanských mesiacov, Phobos, sa pohybuje priamo cez prúd nabitých atómov a molekúl, ktoré odlietajú smerom od červenej planéty, píše portál NASA.

Väčšina týchto nabitých častíc sú častice kyslíku, uhlíku, dusíku a argónu. Vedci v novom výskume tvrdia, že tieto častice mohli unikať z Marsu niekoľko miliárd rokov, keď planéta strácala svoju atmosféru. Tieto častice mohli naraziť na povrch mesiaca Phobos a zachovať sa v jeho najvrchnejších vrstvách.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci si zároveň myslia, že ak by analyzovali pôdu mesiaca, dozvedeli by sa kľúčové informácie o vývoji marťanskej atmosféry. Predpokladá sa totiž, že kedysi dávno mohol mať Mars tak hrubú atmosféru, že na jeho povrchu dokázala existovať voda v tekutom skupenstve. Dnes však Mars nemá ani 1% hustoty pozemskej atmosféry.

Časová kapsula

„Vieme, že Mars stratil svoju atmosféru a teraz vieme, že časť z nej mohla skončiť na mesiaci Phobos,“ tvrdí, Quentin Nénon, výskumník z Space Sciences Laboratory.

Mars má dva mesiace, Phobos a Deimos, a stále sa vedú debaty o tom, ako mesiace vznikli. Sú to asteroidy, ktoré boli zachytené gravitáciou Marsu? Vznikli spolu s Marsom pri tvorbe Slnečnej sústavy, alebo vznikli, keď do červenej planéty narazil iný objekt? Na tieto vedecké otázky sa pokúsi odpovedať misia japonskej vesmírnej agentúry, Martian Moons Exploration. Tá by mala odštartovať smerom k mesiacu Phobos okolo roku 2024.

Táto misia môže odhaliť oveľa viac, ako pôvod mesiaca Phobos. Ak by sa podarilo sonde pristáť na strane, ktorá je otočená k Marsu, analýzou pôdy by mali vedci prístup k „histórii marťanskej atmosféry.“ Phobos je totiž, tak ako náš Mesiac, viazaný svojou rotáciou k Marsu. Znamená to, že len jedna strana je otočená ku planéte. Preto sa na tej bližšej strane môže nachádzať neporovnateľne viac častíc atmosféry, ako na odvrátenej strane.

Nénon sa zamýšľal nad tým, či môžu byť mesiace Marsu bombardované časticami z ich domovskej planéty tak, ako sa častice zo Zeme dostávajú aj na povrch Mesiaca. Vedci totiž dokážu pomocou mesačného regolitu získať informácie aj o histórii našej planéty. Novšie štúdie dokonca naznačujú, že naša planéta môže dodávať na Mesiac aj častice vody.

Čo sa týka mesiaca Phobos a Marsu, zachytávanie častíc potvrdili modely vedcov, ale aj dáta z misie americkej NASA, MAVEN (pozn. redakcie: Mars Atmosphere and Volatile Evolution.) Vedci dúfajú, že ich objavy ovplyvnia vedecké aktivity misie Marian Moons Exploration.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre