SpravodajstvoVeda a výskum

Prečo je Mars pre vesmírne agentúry tak dôležitý?

Mars nás fascinoval už dlhú dobu a dnes ešte o trochu viac. Čo sa však za tým ukrýva?

Túžba navštíviť Mars, červenú planétu, existuje už pomerne dlhú dobu. Zaujímavé je, že sa neviaže len na jednu krajinu, či kultúru. Zmienku o Marse môžeme nájsť aj v literatúre 17. storočia. Lenže prečo Mars? Čím nás tá planéta tak fascinuje? Téme sa venuje aj YouTube kanál Vsauce3.

Na Mars sa ľudstvo chcelo dostať už viac ako 65 rokov. Svedčí o tom aj kniha The Mars Project, napísaná fyzikom Wernherom Von Braunom. V nej sa píše, ako uskutočniť cestu na Mars s ľudskou posádkou. Jeho predstavy sú trošku utopistické, no o Marse, ako o ďalšom navštíviteľnom kozmickom objekte, sa začalo uvažovať aj po skončení programu Apollo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na povrch Marsu odštartovalo niekoľko misií, ktoré nám priniesli obrovské množstvo informácií o červenej planéte. Najnovšia misia americkej NASA, Perseverance, pátra po stopách života na tejto planéte. Možnosti sond, či roverov sú však veľmi obmedzené a hovorí sa, že to, čo zvládne rover za 13 rokov práce by zvládol človek za jeden deň. Je preto logické, že vesmírne agentúry hľadajú spôsob, ako na Mars dopraviť človeka.

Ideálna planéta?

Fungovanie robota priamo závisí od príkazov, ktoré dostane od človeka na Zemi a keďže signál môže z Marsu na Zem cestovať od 4 do 48 minút (pozn. redakcie: závisí od vzdialenosti Marsu od Zeme) jeho riadenie nie je najrýchlejšie. Práca človeka na povrchu inej planéty by bola mnohonásobne efektívnejšia.

Lenže prečo je ľudstvo posadnuté Marsom? Prečo neplánujeme ísť na Venušu, alebo inú planétu v našej sústave? Planéta Mars je totiž pre vesmírne agentúry ideálnym cieľom. Na Venuši môže teplota na povrchu dosahovať okolo 460 °C. Niektoré planéty, ako napríklad Jupiter, Saturn, či Urán, nemajú pevný povrch, na ktorom by mohol astronaut stáť a navyše sú príliš ďaleko.

Mars je preto najvhodnejším cieľom pre ľudskú posádku. Táto planéta je cieľom aj pre vizionára Elona Muska, ktorý sa niekoľkokrát vyjadril o svojich plánoch, postaviť na Marse kolóniu. Lenže Mars má 38% gravitácie Zeme, čo znamená pre človeka problémy, ako napríklad úbytok svalovej hmoty, či narušenie kostí. Ak chceme na Mars poslať ľudí na dlhšie, tieto problémy musíme vyriešiť. Červená planéta je síce kozmickým objektom, o ktorom snívame dlhú dobu, no ešte nejaký čas potrvá, kým ju uvidíme na vlastné oči.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close