Je ťažba mesačných zdrojov logickým vyústením ľudskej činnosti? NASA nás pomaly pripravuje na to, že sa tomu nevyhneme

S blížiacim sa programom Artemis sa táto myšlienka stáva čoraz viac reálnou

NASA dohoda Artemis pricnipy (2)
Zdroj: NASA

Americká vesmírna agentúra, NASA, pomaly ale isto rozbieha svoj nový vesmírny program s názvom Artemis. Ten si dáva za úlohu vrátiť ľudí na Mesiac a pracovať na stálej ľudskej posádke, ktorá by osídľovala našu prirodzenú družicu. Popri tom sa čoraz častejšie spomína aj ťažba vzácnych zdrojov, ktoré sa na povrchu Mesiaca nachádzajú. To, ako by to mohlo prebiehať ukazuje aj Infografika NASA.

tazba surovin na mesiaci_preco tazit
Zdroj: jpl.nasa.gov

V nej sa píše, že vývoj ľudstva sa vždy spoliehal na obmedzené zdroje, ktoré sa nachádzajú na Zemi. Mesiac sa môže na prvý pohľad javiť ako pustá skala, no v skutočnosti by mohol ukrývať bohatstvo, ktoré je kľúčové pre budúcnosť ľudstva. Čoraz viac národov upiera svoj pohľad smerom hore, na Mesiac, ktorý by mohol znamenať druhú vlnu „zlatej horúčky.“

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vzácne zdroje

Nie je to však zlato, čo by sa mohlo potenciálne ťažiť na mesačnom povrchu. Bohatstvo sa ukrýva v zásobách vody, ktoré sa nachádzajú v oblasti pólov. Tá môže byť kľúčová pre prežitie ľudí na Mesiaci a zároveň sa dá pretvoriť na raketové palivo. Ďalším dôvodom, prečo sa oplatí rozbehnúť priemysel na Mesiaci je vzácny element s názvom Hélium-3. Ten by sa mohol využiť v energetickom priemysle, najmä pri jadrovej fúzii. Posledným dôvodom sú vzácne kovy, ktoré využívame predovšetkým v modernej elektronike. Smartfóny, počítače, či medicínske zariadenia, všetky sa spoliehajú na kovy, ako napríklad Skandium, Yttrium, či Lanthan.

Preco tazit na mesiaci
Zdroj: jpl.nasa.gov

Tieto kovy sa spracúvajú predovšetkým v Číne. Z tejto krajiny pochádza až 90% všetkých vzácnych kovov, ktoré sa využívajú v elektronike. Čína zároveň tvrdí, že jej zásoby vydržia najviac 20 rokov. Preto je dôležité nájsť iný zdroj, ktorý by mohol ľudstvo zásobovať aj naďalej a Mesiac sa javí ako ideálny kandidát. Momentálne však nemá NASA, ani iná vesmírna agentúra presný plán na to, ako by ťažba na mesiaci prebiehala. Momentálne sa spoločnosť SpaceX pokúša zraziť cenu vesmírneho cestovania svojimi znovu použiteľnými raketami.

preco zacat s tazbou na mesiaci
Zdroj: jpl.nasa.gov

Ťažba na mesiaci si však vyžaduje viac než to. Je potrebná infraštruktúra, ktorá by sa mohla vytvoriť priamo na Mesiaci, pomocou 3D tlačiarní. Zároveň by bolo prínosné vytvoriť samostatné roboty, ktoré by nepotrebovali až toľko pozornosti od ľudí. Zároveň sa s existenciou vody otvára možnosť na stálu základňu, ktorá by sa stala domovom pre astronautov, pracujúcich na Mesiaci.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre