Je možné odobrať energiu z čiernej diery? Odpoveď ponúka doteraz najsilnejší záblesk gama žiarenia

Záblesk GRB 190114C vznikol podľa novej štúdie v blízkosti čiernej diery.

Čierna diera
Zdroj: YouTube(HubbleESA)

Všeobecne uznávaný fakt je, že nič nedokáže uniknúť čiernej diere, akonáhle sa dostane za hranicu, ktorá sa nazýva horizont udalostí. Horizont udalostí je región, za ktorým je rýchlosť, potrebná na uniknutie čiernej diere, vyššia, ako rýchlosť svetla. Preto sa predpokladá, že všetko čo do čiernej diery spadne, tam už ostane navždy.

Existujú však druhy čiernych dier, ktoré môžu rotovať, píše portál Science Alert. Takéto čierne diery vytvárajú obrovské množstvo energie, ktorá by mohla byť z ergosféry vyťažená. Ergosféra je región, ktorý sa nachádza tesne pred horizontom udalostí. Ťažba energie z tejto sféry bola dokázaná nielen teoreticky, ale aj experimentálne a astrofyzikom sa nedávno podarilo nájsť dôkaz o tom, že tento teoretický poznatok môže byť pravdivý.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Objavili totiž najsilnejší záblesk gama žiarenia, aký ľudstvo doposiaľ zaznamenalo. Ten sa označuje ako GRB 190114C a prišiel zo vzdialenosti 4.5-miiardy svetelných rokov. Jeho sila bola až trilión elektrónvoltov.

„Záblesky gama žiarenia sú najenergetickejšie javy vo vesmíre. V priebehu niekoľkých sekúnd dokážu uvoľniť kolosálne množstvo energie,“ vyjadril sa astrofyzik Remo Ruffini.

Obrovské množstvo energie

Vedci študovali gama záblesk GRB 190114C a podarilo sa im zrekonštruovať jeho vznik. Na začiatku bola hviezda, tvorená z uhlíka a kyslíku, ktorá explodovala ako supernova. Jej jadro sa zrútilo a vytvorilo neutrónovú hviezdu. Časť materiálu, ktorý supernova vymrštila do vesmíru bol vtiahnutý neutrónovou hviezdou naspäť a druhá časť dopadla na neutrónovú hviezdu, ktorá obiehala okolo pôvodnej hviezdy.

Druhá neutrónová hviezda, ktorá pohltila hmotu zo supernovy sa dostala nad hmotnostný limit a zrútila sa do čiernej diery. Išlo o veľmi rýchly proces, ktorý trval približne dve sekundy. Okolo novovzniknutej čiernej diery sa stále nachádzalo množstvo hmoty, ktorá bola čiernou dierou priťahovaná. Materiál padal dovnútra čiernej diery a tak vznikali opakované záblesky gama žiarenia.

Záblesky gama žiarenia mohli vzniknúť z materiálu, ktorý nespadol dovnútra čiernej diery. Ak sa okolo čiernej diery nachádza veľké množstvo materiálu, nie všetok padne dovnútra. Časť z neho môže nasledovať línie magnetického poľa, ktoré sa nachádzajú okolo čiernej diery. Tento materiál sa dostane až k pólom čiernej diery a vytvorí obrovské prúdy hmoty.

Vedci predpokladajú, že v prípade binárnej sústavy neutrónovej hviezdy a čiernej diery sa môžu magnetické polia navzájom ovplyvňovať a slúžiť ako urýchľovač častí. Vďaka tomu sa môže hmota pohybovať obrovskými rýchlosťami. V prípade rotujúcej čiernej diery je jej ergosféra spolupracuje s magnetickými dráhami čiernej diery a dáva materiálu časť svojej rotačnej energie.

Získavanie energie z ergosféry čiernej diery je proces, ktorý predstavil fyzik Roger Penrose. Ten vo svojej práci tvrdil, že ak by sa objekt v ergosfére rozdelil na dva, jedna časť by padla do útrob čiernej diery. Tá druhá časť by však bola vystrelená preč a jej energia by bola o približne 21% vyššia, než s akou do ergosféry vstúpila. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre