SpravodajstvoVeda a výskum

Čierna diera v jadre galaxie M87 nezapadá do určitých vedeckých teórií

Dáta, ktoré prišli z projektu Event Horizon Telescope prinášajú zaujímavé výsledky.

Teoretickí fyzici z Goethe University vo Frankfurte analyzovali dáta supermasívnej čiernej diery, ktorá sa nachádza v jadre galaxie M87. Ide o čiernu dieru, ktorá bola v roku 2019 zachytená projektom Event Horizon Telescope. Podľa ich záverov sa nedá masívna čierna diera jednoducho vysvetliť, píše portál SciTech Daily.

Čierna diera zapadá do definície čiernej diery, podľa Einsteinovej teórie relativity, no ak sa teoretickí fyzici pozreli aj na iné teórie, definujúce čiernu dieru, zistili, že Supermasívna čierna diera v jadre galaxie M87 do nich tak úplne nezapadá.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Čierna diera
Zdroj: ESO

Bol to totiž nemecký astronóm, Karl Schwarzschild, ktorý prišiel na to, že čierne diery ohýbajú časopriestor okolo seba až do extrémnej miery. Môže za to obrovské množstvo hmoty, niekedy až niekoľko miliárd našich Sĺnk, ktoré je vtesnané do extrémne malého bodu, ktorý vedci nazývajú singularita. Schwarzschild zároveň prišiel na to, že čierna diera dokáže zahriať materiál okolo seba na extrémne teploty a on začne žiariť.

Fyzik z Nového Zélandu, Roy Kerr zase demonštroval, že rotácia dokáže zmeniť veľkosť čiernej diery a geometriu jej okolia.  Podľa teórie o čiernych dierach možno tieto záhadné objekty charakterizovať podľa troch vlastností: Hmotnosti, rotácie a elektrického náboja.

Čierna diera podľa teórie strún

Existujú však aj iné modely, podľa ktorých možno opísať čiernu dieru. Ide o modely, ktoré sú založené na teórii strún, kontroverznej, no v určitých prípadoch užitočnej teórie. Teória strún vysvetľuje správanie sa hmoty a častíc, ako súboru miniatúrnych, vibrujúcich strún. Tieto teórie tvrdia, že existuje ešte jedno silové pole v zákonoch fyziky, ktoré by viedlo k úpravám veľkostí čiernych dier a zakrivenia časopriestoru v ich blízkosti.

Pozorovania čiernej diery v jadre galaxie M87 ukázali vedcom, že čierna diera je v dokonalom súlade s Einsteinovou teóriou relativity a do určitej miery aj s teóriami, založenými na teórii strún.

„Myšlienka čiernych dier je pre nás, teoretických fyzikov zdrojom znepokojenia, ale aj inšpirácie zároveň. Stále sa nám nedarí vysvetliť, ako vzniká v prípade čiernych dier horizont udalostí, alebo singularita. Vysvetlenie ale môžeme nájsť v iných teóriách,“ vyjadril sa profesor Luciano Rezzolla.

Pre vedcov je mimoriadne dôležité vytvoriť viacej teórii, ktoré by dokázali určiť, čo môže byť správne a čo nie. Na základe týchto výsledkov potom dokážu vedci vytvoriť presnejšie modely a svoje závery si potvrdiť aj reálnymi pozorovaniami týchto záhadných objektov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close