HuaweiSpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Huawei už čoskoro začne spoplatňovať 5G patenty. Vieme, aký príjem očakáva z týchto poplatkov!

Najväčší vlastník 5G patentov, chce vyberať poplatky za ich využívanie.

Približne 3 roky dozadu nikto nepredpokladal, že Huawei sa môže stať najväčším predajcom smartfónov na svete. Spoločnosť v tom čase doslova rástla raketovým tempom a bola to už len otázka času, kedy predbehne Apple, či Samsung. Nakoniec ju však spomalili sankcie zo strany amerických úradov v máji roku 2019. Tie spočiatku vyzerali vcelku „nevinne“ a spoločnosť sa viac menej s nimi rýchlo vysporiadala. Zlom nastal v minulom roku, kedy spoločnosti bol obmedzený prístup ku komponentom, z ktorých sa skladajú smartfóny. Tento problém pretrváva dodnes a najvypuklejším je v oblasti procesorov, ktoré sú pre Huawei nedostatkovým tovarom. Spoločnosť totiž nemôže nakupovať produkty a služby vyrábané americkými technológiami.

Vtedajší technologický tiger sa začal postupne prepadávať a najnovšie odhady predajov smartfónov na tento rok hovoria, že Huawei dokonca vypadne z rebríčka 5. najpredávanejších výrobcov smartfónov. Dokonca Huawei bol v poslednom kvartáli minulého roka nútení predať značku telefónov Honor, aby zabezpečili prežitie svoje dcérskej značky.

Sankcie sa rovnako odzrkadlili aj v iných oblastiach podnikania, napríklad v prípade budovania 5G infraštruktúry, kde boli spoločnosti hádzané polená pod nohy. Napríklad len nedávno FCC zverejnilo zoznam produktov spoločnosti, ktoré sú potenciálnou hrozbou pre národnú bezpečnosť USA. Huaweiu sa však aj napriek snahe amerických úradov, v tejto oblasti podnikania aj naďalej darí. Len nedávno vyplávali na povrch informácie, že v tejto oblasti podnikania je aj naďalej svetovým lídrom.

Huawei chce spoplatňovať výrobcov smartfónov využívajúcich ich 5G technológie

Najnovšie portál gizchina.com upozorňuje na to, že Huawei má v pláne v dohľadnej dobe vyberať licenčné poplatky od výrobcov smartfónov, akými sú Samsung, či Apple. Tie by sa mali konkrétne týkať využívania patentov súvisiacich s 5G technológiou. 

Portál konkrétne upozorňuje na slová Song Liuping, ide o hlavného právneho zástupcu spoločnosti, ktorý oznámil, že spoločnosť má v pláne začať vyjednávať o krížových licenciách pre 5G patenty so spoločnosťami, ako Apple, či Samsung. Spoločnosť očakáva, že sa jej podarí vybrať približne 1,2 až 1,3-miliardy dolárov za obdobie 2019 až 2021. Spoločnosť rovnako dodáva, že za svoje patenty má v pláne účtovať menšie poplatky, ako konkurencia pričom strop na jedno zariadenie (pozn. redakcie: smartfón) je na úrovni 2,5 dolára.

„Majiteľ najväčšieho portfólia 5G patentov na svete bude rokovať o sadzbách a prípadných krížových licenciách s výrobcom iPhone a spoločnosťou Samsung Electronics Co., uviedol hlavný právnik Song Liuping.

Zdroj: bloomberg.com

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close