AppleSpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Hoci únia tlači na harmonizáciu nabíjacích konektorov, tak Apple má nový patent, ktorý navrhuje ďalšie riešenie

Patent spoločnosti Apple ukazuje ďalšie alternatívne riešenie, s ktorým by sme sa mohli v budúcnosti stretnúť v súvislosti s nabíjaním našich zariadení.

Je harmonizácia nabíjacích konektorov správnym smerom? Tak to je otázka, ktorú si v minulosti povedali na úrovni Európskej únie orgány verejnej moci. Ešte v prvej polovici minulého roka Európsky parlament schválil zámer harmonizácie konektorov, ktorého výsledkom má byť do budúcnosti jednotný výstup naprieč elektronikou. Zatiaľ čo mnoho výrobcov postupne prechádza, resp. už prešlo na USB Type – C výstup, tak aktuálne najväčším „hriešnikom“ v tejto oblasti je Apple, ktorý aktívne využíva v mnohých produktoch Lighting výstup.  

Apple argumentuje tým, že ešte v prvom desaťročí tohto tisícročia došlo k podpísaniu memoranda, kde sa výrobcovia zaviazali k unifikácii výstupov. Medzičasom sa z 30 výstupov, ktoré boli v tom čase štandardom, stali 3. Konkrétne ide o Lightning, USB-C a Micro USB, ktorý sa z trhu postupne vytráca. Inými slovami, v dohľadnej dobe budú na trhu len 2 výstupy.

Apple ďalej hovorí, že legislatíva, ktorá by nútila využívať jeden unifikovaný výstup je v rozpore so záujmami zákazníkov. Dôvodom je, že unifikované riešenie vo všeobecnosti bráni inováciám.

„Apple je zástancom inovácie a hlboko stojí za záujmami zákazníkov. Veríme, že regulácie, ktoré nútia ku konformite naprieč typmi konektorov vstavaných vo všetkých smartfónoch potláčajú inovácie viac, ako ich podporujú, čím by došlo k poškodeniu zákazníkov v Európe, ako aj ekonomike ako celku…“ písala spoločnosti Apple vo vyjadrení zo začiatku minulého roka.

Cieľom Európskej únie však nie je „šikanovanie“ výrobcov elektroniky, ale ochrana životného prostredia. Únia totiž hovorí, že aktuálny prístup zvyšuje elektroodpad, ktorý týmto spôsobom vzniká. Rovnako jedným z ďalších cieľov je, aby používatelia nemuseli pri kúpe nového zariadenia kupovať spolu s produktom aj nabíjačku,  či kábel. Tie totiž často končia v zásuvkách a neskôr na skládkach.

Apple vyvíja nový nabíjací výstup

Zatiaľ čo Európska únia tlačí na väčšiu unifikáciu, tak americký Apple pracuje na novom type výstupu. Naznačuje to najnovší patent spoločnosti, ktorý sa dostal niekoľko dní dozadu na svetlo sveta. Na tému upozorňuje portál Gizmochina.com.

Podľa publikovaných správ, Apple si dal patentovať hneď niekoľko rôznych nabíjacích výstupov, ktoré by mali fungovať na magnetickom princípe. Ide o podobný spôsob nabíjania zariadení, ktorý sme mohli už vidieť v minulosti v prípade vybraných produktov spoločnosti.

„Nový patent od výrobcu Apple pokrýva rôzne formy konektorov pre doplnkové zariadenia, ktoré sú schopné dodávať energiu a prenášať dáta medzi elektronickými zariadeniami. Pri pohľade na patentové náčrty konektorov, nové riešenia obsahujú zapustené kontaktné miesto, ktoré je schopné magnetického pripojenia k elektronickému zariadeniu, ktoré ho podporuje. Pre telefóny iPhone bol patentovaný aj alternatívny dizajn inteligentného konektora. Tento variant bol navrhnutý tak, aby zabránil vniknutiu vody a nečistôt do telefónu.“ píše portál smerom k novému dizajnu nabíjacieho výstupu.

Je zaujímavé sledovať, že zatiaľ čo sa svet vo všeobecnosti uberá k technológii bezdrôtového nabíjania, tak Apple sa pozerá po alternatívnych nabíjacích výstupov, hoci inovatívnych. Za spomenutie napríklad stojí pripomenúť bezdrôtové nabíjanie spoločnosti Xiaomi, ktoré je schopné nabíjať zariadenia do vzdialenosti niekoľkých metrov. Ide konkrétne o technológiu Mi Air Charging. S podobnou technológiou prišiel rovnako aj ďalší výrobca elektroniky, konkrétne spoločnosť Oppo.

V každom prípade nový patent spoločnosti Apple automaticky neznamená, že spoločnosť zavedie nový nabíjací výstup do praxe. Druhým dychom však treba dodať, ak tak spoločnosť neuvažuje, tak prečo by pracovala na nových spôsoboch nabíjania zariadení?

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close