Experti hovoria, že riziko hacknutia webkamery je vskutku vysoké. Ako sa je možné chrániť?

Štúdia ukázala, že existuje približne 15-tisíc webkamier, ktoré sú ľahko prístupné hackerom bez toho, aby sa museli nejako extra snažiť.

kamera
Zdroj: Vosveteit.sk

Je jedno či používate Zoom, Skype, Microsoft Teams, alebo úplne iný nástroj na videokonferencie, pravdou je, že počas pandémie využívate webkameru počítača, či notebooku oveľa častejšie. Väčšina z nás totižto používa kamery kvôli práci, škole, či virtuálnemu socializovaniu.

Zlou správou je, že časté používanie kamery nás necháva zraniteľných voči hackerskému útoku, ktorý sa nazýva aj camfecting. Útočníci môžu získať na diaľku prístup k vašej kamere a vy si to vôbec nemusíte uvedomiť. Počas svojho útoku totižto vypnú kontrolku, ktorá bežne svieti a tým vám dáva najavo, že webkamera je zapnutá.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ďalším faktom je, že väčšina kamier nie je zabezpečená. Výskum ukázal, že na svete je takmer 15-tisíc kamier, vrátane tých v kanceláriách aj domovoch, ktoré sú ľahko prístupné hackerom bez toho, aby sa nejako extra museli snažiť. Téme sa venovali analytici z portálu malwarebytes.com.

Ako sa brániť?

Keď je vaše zariadenie vypnuté, útočníci nemôžu používať vašu kameru. Väčšina ľudí si však necháva počítače v spiacom režime, ktorý je odlišný. Keď je zariadenie v spánkovom režime, môže byť útočníkom „prebudený“ a kamera následne zapnutá. Dokonca aj zakladateľ Facebooku, Mark Zuckerberk, sa priznal, že si zakrýva kameru a aj mikrofón.

Dočítať sa môžete, že prípadov, kedy bola kamera zneužitá útočníkom, je relatívne málo. To preto, že väčšina útokov môže prebehnúť bez vedomia postihnutej osoby, ktorá tým pádom prípad vôbec nenahlási. Je nutné zvážiť, prečo by mal útočník záujem o údaje z vašej webkamery. Je nepravdepodobné, že by mu išlo o vaše osobné zábery, ktoré by neskôr využil napríklad na vydieranie, aj keď aj tieto prípady sa už v minulosti stali. Väčšina prípadov sa však spája so zberom informácií, ktoré by viedli k finančnému zisku.

Ďalším obľúbeným spôsobom kyberzločincov, ako dostať od ľudí peniaze, je nahovoriť im, že majú prístup k ich kamere a zachytili isté nevhodné zábery. Ide o tisícky spamových e-mailov, ktoré sa nemusia zakladať na pravde, no väčšina ľudí radšej zaplatí, kvôli strachu z verejného odhalenia ich fotografií.

Pozrite sa, ako môžete vypnúť kameru v notebooku. Alebo ako skoncovať s prelepenou kamerou

Kúsok čiernej pásky, prelepenej cez webkameru, je nenáročným a zároveň stále aj najefektívnejším spôsobom, ako sa pred útočníkmi môžeme chrániť. Taktiež pomôže vypínať váš notebook, či PC vždy, keď ho nepoužívate. Svoje antivírové programy, či operačné systémy udržujte aktualizované a nepoužívajte stále dookola tie isté heslá. Čo sa týka webkamier, nikdy nemáte 100% istotu že ste v bezpečí, no existuje veľa krokov na to, aby ste sa dokázali lepšie chrániť.

Via sciencealert.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre