SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Elon Musk prezrádza, čo bude stáť štart rakety Starship, ktorá by nás mala potenciálne odviezť na Mars

Elon Musk prezrádza, koľko peňazí nás bude stáť dopravenie vesmírnej lode Starship na obežnú dráhu Zeme

Jeden z najambicióznejších plánov Elona Muska je nielen dostať ľudí na Mars, ale aj kolonizovať červenú planétu. Nie tak dávno prezradil jeho víziu, ako by mali vyzerať prvé príbytky ľudí na Marse. Rovnako vyvrátil, že by naša generácia bola schopnou terraformovať planétu, hoci potom veľmi túži.

Čo nás bude stáť štart rakety Starship?

Portál Space.com prišiel so zaujímavými správami, v ktorých poukazuje na ďalšie vyjadrenia Elona Muska v súvislosti s vesmírnou loďou Starhship, ktorá by nás mala potenciálne dostať na Mars. Raketa by mala byť okrem iného schopnou odviezť až 100-pasažierov.

Vráťme sa však k téme, ktorou je cena štartu vesmírnej lode. Podľa neho jeden štart tejto lode, ktorý ju vynesie na obežnú dráhu Zeme, bude stáť približne 900-tisíc dolárov. Druhým dychom však dodal, že to nie sú finálne prevádzkové náklady. Hovoril totiž len o pohonných hmotách. Odhaduje, že každý štart by vo finálne mohol stáť približne 2-milióny dolárov.

„Systém Starship, ktorý sa skladá z opakovane použiteľnej kozmickej lode pre 100 cestujúcich, umiestnenej na vrchole obrovskej opakovane použiteľnej rakety známej ako Super Heavy, použije na vystrelenie zo Zeme a na obežnú dráhu pohonnú látku v hodnote iba 900 000 dolárov…“ uviedol Elon Musk, ktorý ďalej dodal: „Ak vezmete do úvahy prevádzkové náklady, možno to bude z vrecka SpaceX zakaždým okolo 2 miliónov dolárov,…“

Elon Musk ďalej hovoril o tom, že hoci sa môžu 2-milióny dolárov zdať ako veľa peňazí za jeden štart, tak opak je pravdou. Ide totiž o oveľa nižšie náklady, čo nás dnes stojí poslať na obežnú dráhu iné malé rakety. 

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close