Elon Musk odkrýva predstavu, ako by mohli vyzerať prvé mestá na Marse. Viete si dačo také predstaviť?

Elon Musk má v pláne spraviť z ľudstvu multiplanetárny druh

Elon Musk patrí medzi ľudí, ktorí sa neboja vyjadriť svoj názor, či plány, a to aj napriek tomu, že mnohokrát znejú ako z iného storočia. Jedným z takýchto plánov je spraviť z ľudstva multiplanetárny druh. Dopomôcť by mu mala k tomu kolonizácia Marsu, ktorá by sa mala odohrať najneskôr do roku 2050. 

Musk najnovšie svoju víziu obohacuje o ďalšie predstavy, ako by mohli vyzerať prvé mestá, ktoré budeme obývať mimo našej domovskej planéty.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prvé mesta budú pod kupolou

Vo svojom statuse, ktorý publikoval v priebehu včerajšieho dňa napísal, že najprv budeme žiť v sklenených kupolách a neskôr planéta bude terraformovaná, aby podporovala život, ako ho poznáme na Zemi.

Terraformovanie planéty súčasnými technológiami by bolo náročné, ak nie nemožné

Hypoteticky si predstavme, že by sme boli schopní vytvoriť na Marse kupoly, pod ktorými by sme mohli žiť. Základnou podmienkou však je, dostať tam dostatok pracovnej sily, prístrojov a zabezpečiť „prechodné“ obdobie, kým sa nám podarí vytvoriť prvé mestá. Nie je to však nereálne. Dopomôcť by nám mohla v tom vesmírna ľod Starship, ktorú vyvíja spoločnosť SpaceX.

Terraformovanie planéty v pomidenkach Marsu je však výrazne náročnejšie, ako by sme si mohli predstavovať na prvé počutie. Podľa posledných výskumov, na ktoré poukazuje portál futurism.com, by takýto experiment bol vcelku náročným, ak nie nereálnym. Teoreticky by nám k tomu mohlo dopomôcť približne 3,5-tisíc vybuchujúcich jadrových hlavíc denne. Vďaka tomu by došlo k zvýšeniu atmosférického tlaku Marsu na priedušnú hladinu, k roztopeniu ľadových pokrývok planéty a uvoľnilo by sa dostatok oxidu uhličitého, ktorý by sa potom zachytil vo forme skleníkových plynov. Avšak následne by sme sa museli vysporiadať so žiarením, ktoré by vzniklo v dôsledku čoho by povrch planéty bol prakticky neobývateľným. Uvedomuje si to aj Musk, ktorý v ďalšom statuse doplňuje:

„Terraformovanie bude príliš pomalé na to, aby bolo relevantné pre náš život,“ napísal Musk v následnom tweete. Ďalej dodal: „Môžeme tam však vytvoriť ľudskú základňu počas nášho života.“ Prinajmenšom pre budúcu vesmírnu civilizáciu – objavujúcu naše ruiny – tá bude mať dojem, že sa ľudia dostali až tak ďaleko.“

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre