Dragonfly 44 je galaxiou, ktorá by nemala existovať. Čo sa podarilo vedcom odhaliť?

Galaxia mala byť tvorená hmotou, o ktorej nevieme absolútne nič

galaxie
Zdroj: pixabay.com (WikiImages)

Galaxia Dragonfly 44 bola objavená už v roku 2016 a v tom čase astronómov zarazila. Ide totiž o galaxiu, ktorá by nemala vôbec existovať. Tvorená je totiž na 99.99% temnou hmotou. Píše o tom portál Science Alert.

Nedávno sa však vedci na ňu pozreli opäť a podarilo sa im zistiť, že pomer hmoty a temnej hmoty je menej drastický, než odhalili prvotné pozorovania. Znamená to, že vedci ešte nemusia prepisovať modely, ktoré popisujú formácie galaxií.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Zistili sme, že predchádzajúce výsledky boli jednoducho nesprávne a galaxia Dragonfly 44 nepatrí medzi výnimočné. Je čas sa pohnúť ďalej,“ tvrdí astronóm Teymoor Saifollahi.

Temná hmota sa radí medzi najväčšie kozmické záhady modernej doby. Vedci stále nemajú predstavu o tom, čo táto záhadná hmota presne je, ani ako ju majú odhaliť. Temná hmota nepohlcuje, neodráža, ani nevyžaruje žiadne elektromagnetické žiarenie. Vedci však vedia odhaliť, na základe pohybu galaxií, či svetla, koľko hmoty sa v danej galaxii nachádza. Ak vedci zistia väčšie množstvo hmoty, než vedia narátať, rozdiel sa pripisuje temnej hmote.

V súčasnosti sa predpokladá, že až 85% vesmíru tvorí temná hmota. Pomer temnej hmoty v galaxiách sa líši podľa ich typu a na to sa vedci spoliehajú, pri vytváraní modelov. Predpokladá sa, že sieť temnej hmoty mohla priviesť hmotu do galaxií a že temná hmota je akýmsi kozmickým lepidlom, ktoré drží galaxie pokope.

Záhadná galaxia

Dragonfly 44 sa nachádza 330-miliónov svetelných rokov od nás a je známa ako ultra-difúzna galaxia. Je oveľa tmavšia ako naša Mliečna dráha a vedci predpokladajú, že môže mať tisíckrát menej hviezd, ako naša domovská galaxia.

Objav v roku 2016 vedcov prekvapil, predovšetkým z jedného dôvodu. Pozorovanie astronómov odhalilo, že Dragonfly 44 váži približne rovnako, ako naša Mliečna dráha. Vzhľadom na nízku populáciu hviezd prišli astronómovia s vysvetlením, že ide o galaxiu, tvorenú prevažne temnou hmotou.

Ďalšie výskumy sa zamerali na prepočítanie hviezdokôp, ktoré sa v danej galaxii nachádzali. Nové objavy naznačujú, že pomer temnej hmoty k tej normálnej už nie je 1:10-tisíc, ale len 1:300, čo je oveľa reálnejšie číslo.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre