SpravodajstvoVeda a výskum

Ako vyzerá temná hmota? Nová simulácia priniesla jedinečný pohľad

Aby sa vedci o tejto záhadnej hmote mohli dozvedieť čo najviac, pravidelne vytvárajú nové modely

Ako študovať niečo, čo je neviditeľné? To je problém, ktorému čelia astronómovia, špecializujúci sa na temnú hmotu.

Je známe, že temná hmota tvorí 85% hmoty vo vesmíre. Neovplyvňuje ju slnečné žiarenie a o jej existencii vieme len pomocou gravitácie, ktorou ovplyvňuje objekty okolo seba. Čo je horšie, každý pokus o priame identifikovanie temnej hmoty na Zemi skončil neúspechom. Napriek tomu sa vedcom podarilo pár vecí odhaliť. Temná hmota je nielen tmavá, ale aj chladná. Výsledkom toho sa lepí na seba a vytvára zhluky. Tie sú potom základmi pre galaktické kopy. Píše o tom portál Universe Today.

Zároveň aj vytvára žiaru okolo galaxií a tvorí väčšinu ich hmoty. Aby astronómovia dokázali zodpovedať ešte viac o tejto záhadnej hmote, často vytvárajú nové modely, ktoré potom porovnávajú s pozorovaniami. Jedným spôsobom, akým sa to dá urobiť, je prostredníctvom sofistikovaných počítačových simulácií. To sa podarilo aj tímu z Harvard and Smithsonian Center for Astrophysics. Tímu dostal naozaj prekvapivé výsledky.

Temná hmota

Presnosť každej simulácie temnej hmoty závisí na tom, ako temnú hmotu definujete. Tím založil svoje simulácie na predpoklade, že temná hmota je tvorená časticiami WIMP (pozn. redakcie: weakly interacting massive particles). V súčasnej astronómii je to jedna z populárnejších teórií o zložení temnej hmoty.

Temná hmota
Simulácia temnej hmoty. Zdroj: J. Wang; S. Bose/Center for Astrophysics

Zaujímavosťou je, že táto simulácia je oveľa rozsiahlejšia, ako ktorékoľvek predtým. Zároveň nám ukazuje, že žiara sa netvorí len okolo galaxií, ale okolo každej hmoty. Žiary majú podobnú štruktúru. Najtmavšie sú v centre a pomaly sa rozplývajú na okrajoch. To, že sa žiara objavuje v každej škále hmoty z toho robí výraznú vlastnosť temnej hmoty.

Malé žiary sú príliš nejasné na to, aby sa dali zachytiť, ale mohli by prezradiť viac o tom, ako temná hmota reaguje sama so sebou. Jeden nápad hovorí o tom, že keď sa zrazia častice temnej hmoty, vyprodukujú gamma žiarenie. Existujú štúdie, ktoré tvrdia, že zo stredu galaxie prichádza až príliš gamma žiarenia a že to by mohlo byť spôsobené temnou hmotou.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close