SpravodajstvoVeda a výskum

Čo rozhoduje o tom, aký bude mať planetárna hmlovina tvar?

V novom výskume sa vedci pozreli na jeden z najkrajších úkazov v našej galaxii

Planetárne hmloviny sa radia medzi najkrajšie objekty v našej galaxii. Prichádzajú v rôznych tvaroch a veľkostiach, po explózii hviezd, ako naše Slnko. Nový výskum sa pozrel na to, ako sa tieto hmloviny formujú do svojich unikátnych tvarov.

Keď sa hviezda, akou je aj naše Slnko, dostane na koniec svojho života, napuchne a začne sa premieňať na červeného obra. Počas tejto transformácie je však hviezda nestabilná, najmä čo sa týka hviezdneho vetra. Hviezdny vietor (pozn. redakcie: alebo aj solárny, ak je reč o našom Slnku) je prúd plynu, ktorý hviezda neustále vyžaruje. Píše o tom portál Universe Today.

Vedci si dlhú dobu mysleli, že hviezdny vietor má guľovitý tvar. Predpokladali, že hviezda vyžaruje tento vietor do všetkých strán rovnomerne. Nové pozorovania však odhalili, že solárny vietor môže mať škálu rôznych tvarov.

Môže mať aj guľový tvar, v tých obyčajných prípadoch. Niekedy však naberie tvar špirály, alebo tvar, pripomínajúci krídla motýľa. Pozorovania taktiež vysvetľujú, prečo sa tieto fascinujúce vzorce objavujú. Môžu za to obiehajúce planéty, alebo menšie hviezdy. Tie môžu hviezdne vetry doslova zamiešať. Tieto vetry sa postupne premenia na planetárnu hmlovinu, ktorá v sebe ukrýva pozostatky svojej pôvodnej štruktúry.

Nové pozorovania zároveň umožnili vedcom nahliadnuť do ďalekej budúcnosti. Približne za 5-miliárd rokov sa aj z nášho Slnka stane červený obor. V tomto období Slnko zväčší svoj priemer a pohltí vnútorné planéty našej sústavy. Merkúr, Venuša a možno aj Zem skončia vo vnútri červeného obra. Planéta Mars by mala byť podľa súčasných modelov, ušetrená, avšak bude sa nachádzať extrémne blízko pri zväčšenom Slnku.

Čo sa však týka plynov a formovania planetárnych hmlovín, predpokladá sa, že planéty Jupiter a Saturn budú udávať smer nášmu solárnemu vetru, ktorý vyformujú do špirálovitého tvaru.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close