HuaweiSpravodajstvo

Čo je TOF objektív a ako zlepšuje kvalitu fotografie zo smartfónu? Budú smartfóny niekedy fotiť ako zrkadlovky?

Kvalita fotografií zo smartfónov sa za posledné roky bez pochyby zlepšila. V mnohých prípadoch môžeme povedať, že sa približuje ku kvalite fotografií vyhotovených profesionálnymi fotoaparátmi. Dobrý príkladom sú smartfóny Huawei P30 Pro, Samsung Galaxy S10 5G a ďalšie.

Najnovšie, spoločnosť Huawei zdieľa edukatívnu tlačovú správu, v ktorej vysvetľuje čo to vlastne je TOF objektív, ktorý sa začína objavovať vo viacerých zariadeniach, vrátane svojich vlajkových lodí.

Čo to vlastne TOF objektív je?

Time-of-Flight je pomenovanie, ktoré sa skracuje na značku TOF. Je to inovácia, ktorá výrazným podielom prispieva ku kvalite zachytávania a spracovávania obrazu.

Už dlhú dobu sa snažia vývojári vytvoriť tak kvalitný mobilný fotoaparát, ktorý by sa mohol rovnať kvalite fotografií zo zrkadlovky. Pomaly, ale isto sa im to darí. Dôkazom toho je napríklad prinesenie Bokeh efektu (efekt rozmazaného pozadia) do fotoaparátov v smartfónoch. Doteraz sa s týmto pojmom mohli stretnúť práve profesionálny fotografovia.

Vráťme sa však k TOF objektívu. Ten funguje na veľmi podobnom princípe ako napríklad sonar – presne skúma „hĺbku“ snímaného objektu. Vo svojej podstate TOF šošovku môžeme charakterizovať ako „kalkulačku“ na výpočet vzdialenosti za použitia časového rozdielu. Ten vzniká kombináciou prenosu svetelných lúčov na rôzne body v priestore pri konštantnej rýchlosti svetla.

TOF dosahuje maximálnu chybovosť 1 %, čo je oveľa menej ako pri duálnych objektívoch (10 %) alebo napríklad iba jednom fotoaparáte (20 %). Presné meranie umožňuje snímaču použiť niekoľko rôznych scenárov a úrovní bokeh efektu. A to aj za predpokladu, že fotený objekt a pozadie majú napríklad rovnakú farbu alebo vzor.

Samotná technológia TOF nie je žiadnou novinkou. Výrobcovia smartfónov ju už v minulosti využívali, avšak rozdielnym spôsobom – napríklad pre hry alebo funkciu rozšírenej reality (AR). Huawei P30 Pro je prvý telefón, ktorý využíva plný potenciál TOF technológie tak, že ju aplikuje do oblasti fotografie. Vďaka neustálemu vývoju technológií snímania a spracovania obrazu a spolupráci s expertmi z Leica zostáva séria Huawei P na čele mobilnej fotografie a vizuálnej estetiky.

Zdroj: TS, spracovanie vlastné

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
fotoaparát kamera Kamera v smartfóne Kvalita fotografií TOF Objektív

Martin Borko

Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk, ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webové stránky na Slovensku.
Close
Close