Čo by ste videli a zažívali, ak by ste navštívili najvzdialenejšiu „planétu“ v Slnečnej sústave?

Pluto je planéta, ktorá ponúka nádherné výhľady

Pluto
Zdroj: NASA

Na hranici Slnečnej sústavy sa nachádza oblasť, ktorá sa nazýva Kuiperov pás. Je to oblasť, nachádzajúca sa za obežnou dráhou Neptúna a v nej môžete nájsť aj trpasličiu planétu Pluto. Kedysi sa Pluto považovalo za deviatu planétu našej sústavy, avšak od roku 2006 sa o nej hovorí, ako o trpasličej planéte.

Pluto je od Zeme vzdialené miliardy kilometrov, v najbližšom možnom bode. Veľa sa o tejto planéte nevedelo, dokým ku nej nedorazila sonda New Horizons a až tá umožnila vedcom lepšie pochopiť túto fascinujúcu planétu. Aké by to však bolo, ak by ste mali v budúcnosť šancu postaviť sa na túto vzdialenú planétu?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na túto otázku odpovedá okrem iného kanál YouTube kanál V101 Science. Prvé, čo by ste si po pristátí všimli, je extrémne slabé gravitačné pole. Príťažlivosť planéty Pluto je len zlomok príťažlivosti, ktorú denne prežívame u nás na Zemi. Zároveň sa Pluto radí medzi najchladnejšie miesta v Slnečnej sústave, práve vďaka jeho vzdialenosti od Slnka.

Nehostinné podmienky, zato krásny výhľad

Rovnako je na tom aj atmosféra planéty. Tá sa mení podľa toho, ako ďaleko sa trpasličia planéta nachádza od Slnka. V najbližšom bode sa všetky zamrznuté látky, prevažne dusík a metán, premenia rovno na plyny a vytvoria prchavú atmosféru. Ak by ste sa nachádzali na povrchu v správnom ročnom období, mohli by ste zažiť, ako atmosféra zamrzne a dopadne na povrch ako sneh.

Nízka teplota, nedostatok kyslíka a slabé gravitačné pole robia z Pluta nehostinné miesto. Na povrchu by ste dokázali prežiť len pomocou špeciálneho skafandra, ktorý by vás dokázal ochrániť. Ak by ste ho mali k dispozícii, naskytol by sa vám nádherný pohľad. Hory, pokryté ľadom ktoré sa týčia na horizonte, jedna vyššia ako druhá. Niektoré kopce sa môžu týčiť do výšky až 3 km. Podľa toho, kde by ste stáli, môžete mať možnosť vidieť súhru farieb, ktoré prechádzajú od uhlíkovo čiernej, cez bielu až po krvavo červenú farbu. Tieto zmeny sú podľa teórie zapríčinené solárnymi lúčmi, ktoré dopadali na zamrznutý dusík.

Ak by ste sa pozreli na oblohu, Slnko by ste vnímali ako extrémne jasnú hviezdu, kvôli jeho vzdialenosti od trpasličej planéty. Zároveň by „vykukol“ aj Plutov mesiac, Charon, ktorý sa od planéty nachádza len  19-tisíc km.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre