Budeme niekedy schopní nahrať naše vedomie do počítača? Záleží to od týchto troch predpokladov

O populárnom námete zo sci-fi príbehov sa rozpráva čoraz častejšie

mozog po smrti
Zdroj: flickr.com (Ivan) (CC BY 2.0)

Túžba vymaniť sa z obmedzení, ktoré nám prináša naša vlastná existencia, sa objavuje už v prvých ľudských príbehoch, tvrdí YouTube kanál Kurzgesagt – In a Nutshell. Naše vedomie je však spojené s telesnou schránkou, v ktorej sa nachádza a hoci nevieme presne, čo vedomie je, koncept opustenia nášho tela a nahrania vedomia do počítača sa po prvýkrát v histórii zdá byť možný. Niektorí teoretici vnímajú tento koncept ako ďalší krok ľudskej evolúcie. Je to ale možné?

Koncept nahrávania ľudského vedomia do počítača je populárnym námetom v sci-fi žánri. Aby sa mohlo o niečom takom vôbec uvažovať, musíme si najprv definovať, čo tvorí našu myseľ. Tá sa častokrát vníma ako spojené schopnosti vedomia a inteligencie. Vďaka tomu si môžeme predstavovať veci, rozpoznávať ich a aj snívať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedomie v počítači

Koncept nahratia vedomia do počítača sa zakladá na troch predpokladoch. Tým prvým je, že naše vedomie sa ukrýva v štruktúre mozgu, jeho usporiadaní a v biochémii, ktorá sa v ňom odohráva. Predstava, že všetko, čo sa týka nášho vedomia, môžeme nájsť v mozgu, je súčasťou fyzikalizmu. Fyzikalizmus je koncepcia, hovoriaca o tom, že všetky prírodné javy sa môžu redukovať na fyzikálne princípy.

Druhým predpokladom je, že v budúcnosti porozumieme mozgu natoľko, že budeme vedieť vytvoriť virtuálnu simuláciu, ktorá bude zahŕňať všetky aspekty a procesy ľudského mozgu. Tretí predpoklad počíta s tým, že počítačový softvér dokáže uložiť ľudské vedomie. Ak by to bolo možné, znamenalo by to, že v mozgu neexistuje žiadna vlastnosť, ktorá by sa nedala simulovať pomocou počítača.

Všetky tieto predpoklady boli preberané vedcami a filozofmi. Dodnes ostávajú bodom vášnivých debát, ktoré v súčasnosti nedokážu prísť s uspokojivým riešením. Existuje totiž množstvo základných otázok, na ktoré veda nepozná odpoveď. Je náš mozog extrémne komplikovaný a ľudstvo ho dokáže za dlhú dobu pochopiť, alebo je naše vedomie niečo komplexné, čo nemáme šancu preskúmať? Čím viac sa o mozgu dozvedáme, tým viac otázok sa vynára. Svedčí o tom aj príbeh muža, ktorý dokázal normálne fungovať, aj keď bola polovica jeho mozgu preč. Ak však chceme začať rozmýšľať o nahrávaní sa do počítačov, musíme sa toho ešte veľa naučiť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre