fbpx
SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Briti chcú vyslať na Mesiac rover, ktorý nebude mať kolesá, ale nohy

Spoločnosť SpaceBit vyvinula rover, s ktorým chce preskúmať Mesiac. Nemá však kolesá, ale nohy ako pavúk, vďaka čomu sa dostane aj do neprebádaných oblastí.

Preteky v  kolonizácii vesmíru pomaly, ale isto začínajú, a to nie len v teoretickej rovine. Posledné mesiace môžeme vo zvýšenej miere čítať nie len o plánoch štátnych organizácií ako je napríklad americká NASA, ktorá verí, že od objavenia života na Marse nás delí približne 1 rok, ale aj o  aktivitách súkromných spoločností. Dobrým príkladom je napríklad spoločnosť SpaceX, za ktorou stojí známy miliardár Elon Musk.

SpaceBit

Najnovšie, plátky médií zapĺňa spoločnosť SpaceBit, ktorá chce  v roku 2021 vyslať na povrch Mesiaca rover, ktorý skôr pripomína „pavúka“. Ten totiž namiesto kolies bude mať nohy. Spoločnosť si od toho sľubuje, že vďaka takémuto riešeniu budú môcť preskúmať doteraz nedosiahnuteľné časti Mesiaca.

„Nohy by mali byť lepšie pre strmý, skalnatý terén a v podstate na akomkoľvek mieste, kde zlyhávajú kolesá,“ hovorí CEO spoločnosti, John Thornton.

Spoločnosť takto špeciálne upraveného robota predstavila len pár dní dozadu počas festivalu „New Scientis Live“. Hoci sa môže na prvý pohľad zdať, že tento robot je obrovský, tak opak je pravdou. Váži len 1 kilogram a  zmestil by sa do „väčšieho ruksaku“.

V rámci svojej prvej misie bude tento rover vyslaný na povrch Mesiaca v  3. kvartáli roku 2021 pomocou lode vyvinutej spoločnosťou Astrobotic. Následne bude skúmať svoje okolie pomocou kamery s vysokým rozlíšením a snímačmi vybavenými technológiou 3D LIDAR (pozn. redakcie: technológia, ktorá sa využíva na snímanie svojho okolia).

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close