Astronómovia spozorneli, keď im systém oznámil zrážku s blížiacim sa objektom. Nebol to však asteroid

Stará misia americkej NASA sa len vracala domov

Planeta Zem
Zdroj: Pixabay.com (ColiN00B)

V našej Slnečnej sústave poletuje veľa asteroidov, ktoré by sa mohli zraziť so Zemou. Preto máme teleskopy, ktoré strážia oblohu a vopred nás upozorňujú, ak hrozí nejaká zrážka. Píše o tom portál Science Alert.

Predo vedci spozorneli, keď jeden z teleskopov oznamoval blížiacu sa zrážku s drobným kozmickým objektom. Pri bližšom preskúmaní sa však vedcom podarilo odhaliť, že vôbec nejde o asteroid. Po takmer 56 rokoch sa na Zem vracia satelit americkej NASA, s názvom Orbiting Geophysics Observatory 1 (pozn. redakcie: OGO-1).

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pár dní dozadu NASA potvrdila, že satelit zhorel v atmosfére, bez akýchkoľvek následkov. Satelit OGO-1 začal svoju kariéru na začiatku septembra, v roku 1964. Pohybovala sa na obežnej dráhe Zeme, v rovníkovej oblasti, spolu s ďalšími piatimi satelitmi. Jeho misiou bolo študovať našu planétu, jej magnetosféru, priestor medzi Zemou a Mesiacom a dopad Slnka na vesmír v blízkosti Zeme.

Satelit fungoval 5 rokov, kým bola misia zrušená. Po tom už nedokázal fungovať dostatočne efektívne na to, aby sa misiu oplatilo predlžovať. V novembri 1969 bol uvedený do režimu standby a v roku 1971 ho vyradili z prevádzky. Odvtedy bol satelit len odpadom, ktorý sa pomaly ale isto blížil  k svojmu zániku. Jeho nepravidelná obežná dráha totiž zapríčiňovala, že sa každou minútou dostával bližšie k povrchu.

Ide o bežnú procedúru, ktorá sa vykonáva pri každom nefunkčnom satelite. Úlohou je znížiť počet vesmírneho odpadu, tým pádom znížiť riziko kolízie, vďaka ktorej by sa situácia len zhoršila. Hoci bol satelit OGO-1 prvou misiou, na Zem sa vrátil ako posledný. OGO-6 spadol na Zem v roku 1972 a OGO-5 zhorel v atmosfére v roku 2011. Satelit OGO-1 prešiel atmosférou o 25 minút skôr, než sa predpokladalo a dopadol trochu východnejšie. Napriek tomu jeho trosky skončili v Tichom oceáne, okolo 160-km od Tahiti.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre