SpravodajstvoVeda a výskum

Hromadenie vesmírneho odpadu okolo Zeme je problémom. Vedci prichádzajú s riešením, ako sa ho zbaviť

Vesmírny odpad sa pre nás stáva čoraz väčším problémom. Vďaka najnovšiemu vynálezu budeme schopní lepšie lokalizovať nebezpečné objekty na obežnej dráhe.

Hoci si to neuvedomujeme, na našej obežnej dráhe poletuje obrovské množstvo odpadu. Európska vesmírna agentúra odhaduje, že „tam hore“ sa môže nachádzať až milión objektov, väčších než 1 cm. Z  5-tisíc satelitov je momentálne funkčných menej než 2-tisíc. Takéto znečistenie vesmírneho priestoru nám môže v budúcnosti zabrániť v ceste do vesmíru.

Čínski vedci však prišli na spôsob ako využiť neurálnu sieť na precíznejšie odhaľovanie vesmírneho odpadu. Neurálna sieť sú algoritmy, ktoré napodobňujú funkciu ľudského mozgu. Pomocou tejto technológie dokázali zlepšiť presnosť laserov, ktoré lokalizujú odpadové úlomky a počítajú ich vzdialenosť od Zeme. Malé časti neodrážali laser dobre, čo znamenalo, že boli ťažko lokalizovateľné.

„Po zlepšení mieriaceho systému pomocou neurálnej siete teraz vieme zacieliť objekty s povrchom jeden meter štvorcový, na vzdialenosť 1,500 km,“ vyjadrila sa Tianming Ma, z čínskej akadémie prieskumu a mapovania.

Sieť „trénovali“ pomocou genetického algoritmu, ktorý simuluje prirodzenú evolúciu a algoritmus Levenberga a Marquardta, ktorý sa hodí pre riešenie nelineárnych výpočtov.

vesmírny odpad
Mapa vesmírneho odpadu v okolí našej Zeme Zdroj: NASA

Mať na obežnej dráhe priveľa odpadu je nebezpečné pre akékoľvek vesmírne plavidlo, snažiace sa opustiť pozemskú atmosféru. Nová metóda na lokalizáciu trosiek toto riziko znižuje. V poslednej dobe sa stal vesmírny odpad tak veľkým problémom, že sa ho Európska vesmírna agentúra rozhodla zbierať.

Začať majú v roku 2025 a bude sa jednať o štvorrukého robota, ktorý v danom roku má zoberať z obežnej dráhy malú časť odpadu. Ide o test, ktorý rozhodne o ďalšom postupe do budúcna. Európska vesmírna agentúra chce presadiť nové zákony, vďaka ktorým by bol vlastník satelitu zodpovedný za jeho odstránenie, keď už nebude v prevádzke.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close