SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Astronómov prekvapili tancujúci duchovia na oblohe: Vidíte ich tam tiež?

Astronómovia pozorovali zvláštny úkaz, ktorý nazvali tancujúci duchovia.

Astronómovia pozorovali vo vesmíre duchov. Nie je to nič paranormálne, v skutočnosti ide o oblak elektrónov, ktorý bol do tohto zaujímavého tvaru vymodelovaný pomocou dvoch supermasívnych čiernych dier, píše portál IFL Science.

Presnejšie, Tancujúcich duchov (pozn. redakcie: Názov oblaku) vytvorili intergalaktické vetry. Supermasívne čierne diery, ktoré ich vytvorili ležia v dvoch odlišných galaxiách, približne miliardu svetelných rokov od seba. Čierne diery vystreľujú prúdy elektrónov, ktoré sú intergalaktickým vetrom vytvarované do tohto bizarného tvaru.

„Keď sme po prvýkrát uvideli tancujúcich duchov, nemali sme najmenšie poňatie, na čo sa pozeráme. Po týždňoch práce sme zistili, že vidíme dve galaxie, ktoré vytvorili tento zaujímavý tvar,“ vyjadril sa profesor Ray Norris, z Western Sydney University.

Obrovské kozmické mraky, ktoré boli označené ako PKS 2130-538, poskytujú astronómom informácie o tom, ako sa supermasívne čierne diery v dvoch galaxiách správajú a ako ich činnosť ovplyvňuje priestor medzi galaxiami. Astronómovia priznávajú, že tento objav vyvolal veľa otázok.

Momentálne nie je známe, odkiaľ vietor pochádza, ani prečo je tak prepletený. Objavili sa aj rádiové emisie, ktoré taktiež nemajú svoje vysvetlenie. Objav je súčasťou projektu EMU (pozn. redakcie: Evolutionary Map of the Universe), ktorý zaznamenal viacero zvláštnych pozorovaní. Medzi prvé, ktoré astronómovia objavili sa radia zvláštne rádiové kruhy.

Ide o naozaj masívne prstence rádiových emisií, ktoré majú v priemere aj milión svetelných rokov. Objavujú sa okolo vzdialených galaxií a nikto netuší, odkiaľ prišli. Prstence nemajú svoj zdroj.

Tancujúci duchovia
Zdroj: EMU

„Stáva sa, že niekedy vidíme prekvapenia aj na miestach, o ktorých sme si mysleli, že sú známe,“ vysvetľuje Norris.

Nové objavy

Dodáva, že hneď vedľa galaxie IC5063, ktorá sa považuje za pomerne dobre zdokumentovanú, našli obrovskú rádiovú galaxiu, jednu z najväčších, aké kedy boli objavené. V jej jadre sa nachádza supermasívna čierna diera, ktorá vytvára elektrónové prúdy, dlhé 5-miliónov svetelných rokov. 

Zvláštne pozorovania pochádzajú z teleskopu ASKAP (pozn. redakcie:  Australian Square Kilometre Array Pathfinder). Je to jediný teleskop na svete, ktorý vidí aj do tých najväčších hlbín vesmíru. ASKAP dokáže preskúmať veľké časti oblohy za krátky čas a do hĺbky, do ktorej mal možnosť zahliadnuť len málokto. Nie je preto žiadnym prekvapením, že tím vedcov nachádza zvláštne objekty, o ktorých nikto nemal tušenie. Zaujímavosťou ale je, že tím vedcov tieto objekty označuje ako WTF.

„Keď som sa opýtal, čo má WTF znamenať, povedali mi, že táto skratka značí Widefield ouTlier Finder,“ vysvetlil Norris.

Projekt EMU sa ešte len začal, čiže existuje veľká pravdepodobnosť, že uvidíme viac WTF objektov. 

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close