SpravodajstvoVeda a výskum

Takto vyzerá sila gravitácie: Hubblov ďalekohľad prináša pohľad na deformovanú galaxiu

Tvar galaxie NGC 2276 je ovplyvnený jej menším susedom.

Hubblovmu vesmírnemu ďalekohľadu sa nedávno podarilo zachytiť pozoruhodný záber vzdialenej špirálovitej galaxie NGC 2276, píše portál Space.

NGC 2276 sa od nás nachádza 120 miliónov svetelných rokov. Na zábere môžete vidieť galaxiu, ktorá je deformovaná gravitačným ťahom svojho suseda. Na zábere môžete vidieť aj menšiu galaxiu, NGC 2300, ktorej gravitačný ťah môže za deformáciu väčšej galaxie. Svojim tvarom sa NGC 2276 zapísala do zoznamu zvláštnych galaxií, The Atlas of Peculiar Galaxies, ktorý zbiera zvláštne prípady už od roku 1966. Ide o astronomický katalóg, ktorý bol vytvorený astronómom Haltonom Arpom. V ňom nájdete 338 nezvyčajných galaxií aj s fotografiami.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Deformovaná galaxia
Zdroj: ESA, NASA, Hubble

Sila gravitácie

Menšia galaxia, NGC 2300, pôsobí svojou gravitačnou silou na jednu stranu galaxie NGC 2276. Práve kvôli tejto sile, pôsobiacej len z jednej strany sa špirálové ramená galaxie naťahujú viac na jednu stranu, čo galaxii dáva asymetrický vzhľad. Špirálovité galaxie, ako napríklad Mliečna dráha, alebo Andromeda, sa vyznačujú svojimi výraznými ramenami, ktoré vychádzajú zo stredu galaxie. V týchto ramenách sa nachádza oveľa viac hviezd, ako v iných častiach špirálovitej galaxie. Zatočené ramená sú jednou z hlavných charakteristík špirálovitých galaxií.

Napriek tomu vedci nevedia, ako mohli ramená špirálovitých galaxií vzniknúť. Jedna z možných teórií tvrdí, že ramená mohli vzniknúť kvôli vlnám, ktoré sa pohybujú vonkajšou vrstvou disku. Zároveň je možné, že tvar špirálovitých galaxií môže byť ovplyvnený stretmi s inými galaxiami. Vedci predpokladajú, že špirálovité galaxie sa postupom času zmenia na eliptické galaxie. Momentálne ale nie je známe, koľko eliptických galaxií sa vo vesmíre nachádza. Sú totiž tvorené staršími a menej jasnými hviezdami a tým pádom sa ťažšie pozorujú.

Väčšina galaxií, ktoré boli objavené, sú špirálovité galaxie. Ďalšie typy galaxií môžu byť eliptické galaxie a iregulárne galaxie, no tie vo vesmíre nie sú zastúpené v tak veľkom množstve. Predpokladá sa, že špirálovité galaxie môžu tvoriť približne 72% všetkých pozorovaných galaxií.

Gravitačná sila galaxie NGC 2300 však nie je jediným faktorom, ktorý vplýva na zvláštny tvar galaxie NGC 2276. Druhým faktorom je aj extrémne horúci plyn. Európska vesmírna agentúra sa vyjadrila, že horúci plyn odštartoval v ľavej časti galaxie tvorbu nových hviezd. Tvorba nových hviezd v tomto prípade viedla aj k tvorbe menej tradičných kozmických objektov, akými sú napríklad čierne diery, alebo neutrónové hviezdy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close