Americká NASA chce vedieť, ako by reagovali veriaci na objav mimozemského života: Chcú tým niečo naznačiť?

Dokáže potvrdenie života mimo našej planéty zničiť svetové náboženstvá?

Ako by náboženstvo reagovalo na objavenie mimozemského života?
Zdroj: Unsplash(Stephen Leonardi)

Ak by ste zajtra zistili, že vo vesmíre nie sme sami, ako by ste reagovali? Viete odhadnúť, ako by na túto správu reagoval svet? Jedna vec je potvrdiť otázku, ktorú sa ľudstvo pýtalo už od dôb, kedy sa prvýkrát pozrelo na hviezdy a druhá vec je odpovedať na ňu tak, aby ju široká verejnosť dokázala vstrebať.

Preto sa americká vesmírna agentúra, NASA, obrátila na teológov a náboženských mysliteľov, píše portál IFL Science. Ich úlohou bolo zvážiť rôzne faktory a pomôcť vedcom pochopiť existenciálnu krízu, ktorá by s takýmto objavom mohla prísť. Štúdia prebiehala medzi rokmi 2015 a 2018 a počas týchto rokov teológovia zisťovali, ako by ľudia rôznych vierovyznaní reagovali na objav mimozemského života.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Počas štúdie skúmali rôzne faktory. Aká by bola reakcia verejnosti, ak by sme objavili čo i len mikróby, žijúce na inej planéte. Ide totiž o komplexnú problematiku, ktorá by mohla byť vo vážnom rozpore s náboženskými textami. Ak by sme totiž objavili život mimo našej planéty, ako by to ovplyvnilo náboženské príbehy o vzniku sveta?

Nie je to však len o náboženských teóriách o vzniku sveta. Ak by sme objavili život mimo našej planéty, veriaci by čelili aj nasledujúcej dileme: Dodržiavajú mimozemšťania rovnaký morálny kódex, ako ľudia na Zemi? Už v minulosti sa dokázalo, že prevratné vedecké objavy majú moc narušiť zaužívané náboženské systémy. V prípade existencie života mimo našej planéty by však veriaci boli ochotní prijať jeho existenciu bez toho, aby to narušilo ich základné presvedčenia.

„Ateisti zvyknú preceňovať reakcie nábožensky založených ľudí, ak by čelili skutočnosti, že nie sme vo vesmíre sami,“ vyjadril sa reverend Andrew Davison.

Náboženstvá s touto možnosťou rátajú

Ak by sme niekedy v budúcnosti objavili život mimo našej planéty, svetové náboženstvá by sa s touto skutočnosťou vysporiadali svojim spôsobom, tvrdí štúdia. Nešlo by však o krízu enormných rozmerov, ktorá by znamenala ich rozpad. Napríklad v Koráne sa jasne uvádza možnosť existencie života aj mimo našej planéty.

„Medzi jeho znamenia patrí vytvorenie nebies a Zeme, spolu so všetkými živými tvormi, ktoré existujú naprieč nimi,“ píše sa v Koráne, svätej knihe Islamu.

Judaizmus by rovnako nemal problém akceptovať existenciu života mimo našej planéty. Predpokladá sa, že o tejto možnosť rozprávali rabíni už od stredovekých čias.

Znamená to teda, že náboženstvá, či už ide o kresťanstvo, islam, alebo judaismus, do určitej miery počítajú aj s existenciou života na iných planétach. Ak by sa tento predpoklad naplnil, s najväčšou pravdepodobnosťou by si náboženstvá našli svoju vlastnú cestu, ako vysvetliť existenciu „zelených mužíčkov“. Teológovia sa zhodli na tom, že náboženstvá nebudú spochybňovať existenciu života mimo našej planéty.

Najväčším problémom teda naďalej ostáva kedy a či vôbec, sa nám podarí objaviť život mimo našej planéty. 25. decembra sa do vesmíru dostal teleskop Jamesa Webba, najmodernejší vesmírny teleskop, aký ľudstvo doteraz postavilo. Pomocou neho budú astronómovia schopní analyzovať atmosféry planét mimo našej Slnečnej sústavy. Vesmírny teleskop Jamesa Webba nám teda povie, či sú planéty mimo Slnečnej sústavy obývateľné, no či sa na nich nachádza život už bude otázka pre inú vesmírnu misiu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre